banner851

banner614

1 TL BORCU OLANLAR DİKKAT

Maliye Bakanlığının E- Haciz düzenlemesi ile 1 TL borcu olanlara dahi internet üzerinden haciz işlemi uygulanabilecek. Maliye Bakanlığı bu uygulama ile daha önce 5 bin lira üzeri olarak belirlenen miktardaki kısıtlamayı kaldırarak 1 lira borcu olanlarada E-Haciz uygulayacak.

banner619
Ekonomi 13.09.2013, 18:06
225
1 TL BORCU OLANLAR DİKKAT

1 TL BORCU OLANLAR DİKKAT

Maliye Bakanlığı mal varlığı araştırmasında sınır tanımayacak. 1 lira borcu olan vatandaşın mal varlığıda online araşırılıp elektronik haciz uygulanabilecek. 2013 Şubat Ayı'ndan itibaren Maliye Bakanlığının 40'a yakın banka ile 6183 sayılı yasa çerçevesinde yapılan protokoller sonucu vergi borcu olanların hesaplarından e-haciz yöntemi ile tahsilatlara başlandı. SGK'da aynı yöntem ile 2013 yılı içerisinde prim borcu olan mükelleflerin direk banka hesaplarına yönelerek tahsilat yapmaya başladı. E-haciz uygulamasında şu anda Maliye Bakanlığı motorlu taşıtlar vergisi, kira geliri vergisi ve trafik cazalarını, SGK ise prim borçlarını tahsil etmeyi planlarken ileriki dönemlerde sisteme kamu tarafından alacak olarak görülen kaynakların dahil edilemesi planlanıyor.

Uygulama ile devletin eli rahatlayacak ve kağıt üzerindeki işlemler ile en az bir hafta içinde biten icra ve haciz işlemlerinin dakikalar içerisinde tamamlanabilmesinin verdiği kolaylık sayesinde devletin kasasına bu sayede milyarlarca lira kaynak girmiş olacak.

Haber: M. YILMAZ

banner844
Yorumlar (0)