banner614

15 MADDEDE SIRALADI

banner619

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Samet Koçhan, “Alınabilecek basit önlemler ile günlük yaşamda daha verimli elektrik, su ve doğalgaz kullanımı sağlayabileceği gibi maliyetleri de düşürecektir” diyerek tasarruf için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını paylaştı.

Ekonomi 26.11.2020, 16:45
3052
15 MADDEDE SIRALADI
banner785

Düzce’de soğuk havaların kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde, ısınma ihtiyacı için kalorifer, sobalar kullanılmaya başlandı. Elektrik ve doğalgaz faturalarına geçtiğimiz seneye oranla yüzde 30 zam gelmesi de vatandaşları karar düşündürüyor. Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Samet Koçhan, “Alınabilecek basit önlemler ile günlük yaşamda daha verimli elektrik, su ve doğalgaz kullanımı sağlayabileceği gibi maliyetleri de düşürecektir” diyerek dikkat edilmesi gereken maddeleri tek tek sıraladı.

İŞTE O MADDELER

1.Binaların inşaat aşamasında yalıtılması veya daha sonradan ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması anlamına gelen mantolama adıyla bilinen yalıtım uygulamasıyla %50 ye varan oranlarda daha az enerji tüketilerek yakıt giderleri azaltılabilecektir. Bina yalıtımlarında çatı yalıtımının binanın duvarlarının yalıtımı kadar enerji tüketimini direk etkilediği bilinmelidir.

2.Pencere ve kapı kenarlarından hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanılmalı, deforme olmuş sızdırmazlık contaları onarılmalıdır.

3.Çift cam veya yeni nesil yalıtımlı cam uygulamalarının tek camlara göre enerji verimliliğinde daha etkili olduğu, yakıt giderlerinin düşürülmesinde cam ve pencerelerden olan ısı kayıplarının önemli olduğu bilinmelidir.

4.Güneşli günlerde perdeleri açarak içerinin aydınlatılması ve güneş enerjisi ile içerisinin ısıtılarak ısınma ve aydınlatma sistemimize destek sağlanabilmektedir.

5.Radyatör üzerlerine ısı transferini engelleyecek uzun perdeler kullanılmamalı, radyatörün önüne veya üzerine herhangi bir eşya konulmamalıdır. Isı kaybını daha da azalması için radyatörün arka yüzeyindeki duvara alüminyum kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilebilir. Genellikle pencere altlarında kullanılan mermer pervazların ısı kayı yaratan köprüler oluşturduğu unutulmamalıdır.

6.Odalar havalandırırken ısıtıcılar ve ısıtma sistemi veya radyatör vanaları mutlaka kapatılmalıdır.

7.Kış aylarında odalarda mümkün oldukça çamaşır kurutulmamalıdır.

8.Klima seçimi yapılırken enerji verimlilik oranı en yüksek yani en az elektrik kullanan modeller tercih edilmelidir. Dış ünite direkt rüzgara ve güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde serin ve gölgelik bir yere uygun olarak yerleştirilmelidir.  Temizlik ve bakımları her yıl yetkili servislere yaptırılmalıdır.

9.Evlerde normal lambalar (akkor flamanlı lamba) yerine tasarruflu lamba veya led lambalar kullanılmalıdır. 75 Watt'lık akkor flamanlı lamba yerine 15 Watt'lık bir kompakt floresan lamba kullanarak aynı ışık etkisi için  %80 daha az elektrik tüketileceği bilinmektedir.

10.Ampullerin kir ve tozlarını kuru bezle temizlenmeli, tüp biçimi floresan lambalarda kullanılan manyetik balastların yerine elektronik balast kullanılması halinde balastlardan oluşan enerji kayıplarının %30 civarında azaldığı bilinmektedir.

11.Merdiven aydınlatmasında düşük güçlü ve harekete duyarlı olan sensörlü tip aydınlatmalar tercih edilmelidir.

12.Elektrikli ev aletleri satın alınırken enerji tasarrufu yüksek A ++ sınıfı etikete sahip cihazlar alınmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda tasarruf sağlanacağı bilinmelidir.

13.Kışa girmeden kombi ve kazan bakımları yaptırılmalı, gerekiyor ise petek boyutları tekrar değerlendirilmelidir. Kombili evlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanımının tasarruf sağlayacağını unutulmamalıdır. Kullanılmayan odaların petek vanalarının tamamen kapatılması doğalgaz sarfiyatını düşürmeyeceği bilinmelidir.

14.Baca temizlikleri, baca sızdırmazlıkları, havalandırma menfezlerinin açık olması yanma verimliliği için önemlidir. Yakıcı ayarlarının kontrolleri de ayrıca yapılmalıdır. 

15.Radyatör petekleri üzerinde oluşan tozların ısı transferini azaltacağı gibi solunum yolu rahatsızlıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Ayrıca yıllar içinde radyatör içlerinde oluşan kirliliklerin ısı transferini engelleyeceği ve yakıt tüketimini arttıracağı unutulmamalıdır.

Yorumlar (4)
YAVUZ0881 2 ay önce
Faturada cambazlık yapmanın tuyoları deseydiniz tam isabet olurdu ya zam zam zam zam zam zam zam zam zam ne anlatıyorsunuz yahu
OSMAN 2 ay önce
pekı hıc kullanmadan 80 tl geldı bunu nasıl dusurecegız
Furkan Koca 2 ay önce
Tebrik ediyorum kardeşim seni, her maddesi çok mantıklı. Bravo
Hasan Hüseyin kaya 2 ay önce
Anlatacaginiza bu işleri yapan mühendisler imza atmasin bunları biliyoruz zaten bilmem anlatabildim mi
kar yağışlı