banner851

banner614

1500 BAHÇEDE VERİMİ ARTTIRAN TİM!

Türkiye’deki fındık üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan Düzce’ye örnek proje… Ordu'da geçen yıl başlatılan "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi" kapsamında oluşturulan ekipler, bugüne kadar 1500 bahçenin bakımını yaparak verim ve kalitenin artmasını sağladı.

banner619
Ekonomi 01.11.2020, 14:23 02.11.2020, 16:07
6541
1500 BAHÇEDE VERİMİ ARTTIRAN TİM!

Amerikan Beyaz Kelebeği ve kahverengi kokarca gibi zararlıların fındıkta verimi olumsuz etkilediği Düzce’de bahçelere yapılacak doğru ve zamanında bakımla ürün kalitesinin artacağı yönünde üreticiler bilgilendiriliyor. Düzceliler için önemli bir geçim kaynağı olan fındığın daha verimli olması için üreticiler sadece uyarılırken, fındık üretiminde önde gelen illerden olan Ordu, geçen yıl hayata geçirilen başarılı proje ile adından söz ettiriyor.

Ordu Valiliği’nin kurduğu ve Kasım 2019'dan bu yana çalışmalarını sürdüren fındık timleri, belirlenen bahçelerde dal budama, toprak analizi ve gübreleme programının oluşmasını sağlıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, yaptığı açıklamada, "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi"nin başarılı şekilde sürdüğünü söyledi.

Geçen yıl valilik tarafından başlatılan proje kapsamında Tarım ve Orman ilçe müdürlüklerinde bulunan uzman personel ile Ziraat Odalarında yer alan mühendisler tarafından 35 tim kurulduğunu ifade eden Yılmaz, bu timlerde yaklaşık 100 kişinin görev aldığını aktardı.

Yılmaz, timlerin bahçelerde yürüteceği çalışmalar sırasında kullanacağı ekipmanların Valilik tarafından temin edildiğini belirterek, fındık timlerinin şimdiye kadar 1500 bahçede bakım yaptığını kaydetti.

Fındık timlerinin bahçelerde dal budama, toprak analizi ve gübreleme programlarını oluşturduğunu vurgulayan Yılmaz, "Tim tarafından bakımı yapılan bahçelerde fındıktaki verim ve kalite oldukça arttı. Proje sayesinde üreticilerimizin hem ürün miktarları arttı hem de kazanç oranları yükseldi." dedi.

Yılmaz, proje kapsamında daha fazla üreticiye ulaşılmasının hedeflendiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (6)
mühendis37 11 ay önce
Bağlı bulunduğun il yada ilçe tarım ve orman müdürlüğüne git, gelirler.
VATANDAŞ 12 ay önce
benim bildiğim fındık balta ile kesilir
Semra kap 12 ay önce
Duzce de böyle bir çalışma varmı varsa şartlar ne ne talep edkliyo
Yildiz 12 ay önce
Bizim il ilçe müdürlerimizyan gelip yatsin
mühendis37 12 ay önce
Siz nerede yaşıyorsunuz. Toplantı yapalım, bahçede uygulama yapalım diyoruz gelen yok. Şu dalı keselim diyoruz aman dokunma diyorsunuz.
Yildiz 12 ay önce
İnşAllah düzeye nasip olur