banner851

banner614

2022’DE İŞÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK GİBİ…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca çalışanın çıkacak sonucu merakla beklediği asgari görüşmelerine ilişkin aralık başında başlayacağını ve 1 haftada neticeleneceğini kaydetti. Bakan Bilgin, kademeli asgari ücretle ilgili de net konuştu.

Ekonomi 23.11.2021, 10:41
4258
2022’DE İŞÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK GİBİ…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, asgari ücretin tespitine ilişkin aralık ayının sonunu bekleme niyetinde olmadıklarını bildirerek, "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde" dedi.

“İşverene değil işçilerimize destek vereceğiz”

Asgari ücrette işverene sağlanan 75 liralık destek anımsatılarak, bu dönemde nasıl bir yol izleneceğinin sorulması üzerine Bakan Bilgin, "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz" cevabını verdi. İşçiye verilecek desteğin nereden karşılanacağına ilişkin soruya ise "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde" açıklamasında bulundu.

“İlk hafta bitirme kanaatindeyim”

Asgari ücretin tespiti için yapılan anket sonuçlarının çarşamba günü sonuçlanacağını kaydeden Bilgin, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim" diye konuştu. Bakan Bilgin, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ilk 10-15 günde görüşmeleri sonlandırma ve 1 ay beklememe çağrısının sorulması üzerine, "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" değerlendirmesinde bulundu.

“Kademeli asgari ücret olmaz”

İlk resmi görüşmenin 1 Aralık'ta yapılacağını ifade eden Bakan Bilgin, "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz" diye konuştu. Bakan Bilgin, asgari ücretten gelir vergisinin alınmaması gibi bir formülün masada olup olmadığının sorusuna "Onu şimdi açıklamıyorum. Tabii biz çalışıyoruz, her ihtimali alternatifleri çalışıyoruz" cevabını verdi.

(İHA)

Yorumlar (5)
cankut 2 ay önce
işçinin yüzü gülecek gibi diyor haberde. şaka gibi
Kazım 2 ay önce
Gülecek mi? Emin misiniz?
Yıllık enflasyon 2 ay önce
Açıklanmadan bitirecekler bu işi. Çakal.
sinan 2 ay önce
vereceğiniz sadakanın bile kavgasını yapıyorsunuz ,yazıklar olsun sizlereee,,,
Aykutcan 2 ay önce
Çalışanların yarısı asgari ücretle çalışıyor. Yabancı yatırımcıya gelin yatırım yapın bizde ucuz işgücü var diye çığırtkanlık yapan da sizsiniz
-6
kapalı