banner851

banner614

“5 YIL SONRA SAKARYA OLURUZ”

Düzce'deki bir çok işveren, teşvik yasasının sona ermesine asgari ücret zammı da eklenince sanayinin kıskaca girdiğini savunurken, MÜSİAD'dan aksi yönde bir tablo çizildi. Düzce'nin ekonomik geleceğini parlak gören MÜSİAD Şube Başkanı İsmail Çakmak, “Düzce, 5-10 yıl içerisinde potansiyel bir Sakarya olabilir.” dedi. İşten çıkarımlara tepkisi ise, “Vatandaşlar işten çıkarılıyor. Düzce’de işsizlik olması gerekiyor ama firmalar eleman bulamıyor. Bizde şaşırdık, kaldık.” oldu.

banner619
Ekonomi 01.04.2016, 17:48
781
“5 YIL SONRA SAKARYA OLURUZ”
 Düzce Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Düzce Şubesi Başkanı İsmail Çakmak, son aylarda art arda kötü haberlerin geldiği Düzce sanayisi ile ekonominin geleceği hakkında özel açıklamalarda bulundu. İlk olarak ekonomiye ilişkin durum değerlendirmesi yapan Çakmak, özellikle terörün olumsuz etkilerine karşılık ekonomideki olumlu seyire dikkati çekti.

Terörün gölgesinde yüzde 4 büyüdü

Çakmak şöyle konuştu: “Ekonomi, belirsizliği sevmez. 2015 yılındaki olumsuzluklara rağmen yüzde 4 oranında büyüme Türkiye için dikkate değer bir başarıdır. 2016 yılı ekonomi için olumlu sinyaller veriyor. 2015 yılında Türkiye iki seçim geride bıraktı. Terör olayları da bu hadiselere eklendi. Dünyada hiçbir ülkenin kaldırabileceğine inanmadığım bu koşulların biz üstesinden geldik. Gelecekte bu yarımadada terör bittiğinde Türkiye’yi kim tutar? Çok güzel şeyler olacak. Terör gölgesinde ülke ekonomisi yüzde 4 büyüdüyse bu olay dünya konjonktüründe çok önemlidir.”

Çakmak, 2015 yılında yapılan seçimlerin de ekonomiye olumsuz bazı yansımaları olduğunu vurguladı ve bu durumun geçici bir süreç olduğunu belirtti.

“Asgari ücretteki artış, asgari ücretin üstünde çalışanları psikolojik olarak etkiledi”

Özellikle kalabalık işçi çalıştırılan sektörlerde krize yol açan asgari ücretteki artış konusunda ise Çakmak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu durum geçici bir süreçtir. Bir de biliyorsunuz, asgari ücretten mütevellit bazı durum değişiklikleri yaşandı. Asgari ücrete yapılan zamdan sonra asgari ücret üstü maaş alanlarda bir zam beklentisi oluştu. Asgari ücretin artışının neden olduğu bu durum göreceli ve geçici bir süredir. İnanıyorum ki bu tür olaylar hızla iyileşme durumuna geçecektir. Asgari ücretteki artış zaten asgari ücretin üstünde çalışanları psikolojik olarak etkiledi. Böyle olunca da herkeste bir talep oldu. Bu sorunlar çok kısa sürede egale olabilir. Yaptığımız araştırmalarda Düzce’de bütün işletmeler çok ciddi eleman arayışı içerisindedir. Vasıflı eleman arayışı var. Düzce çok hızlı bir büyüme yaşıyor. Eleman portföyü az. Zamanla daha iyi olacaktır.”

“Çalışmayana ekmek yok”

Tekstil sektöründeki büyük firmaların dahi üretimi azaltma ve işçi çıkarımlarına yönelme eğilimleri konusuna yaklaşımı ise farklı oldu. Çakmak, “Türkiye’de çok ciddi firmalarımız var. Onların durumları zaman zaman artı, zaman zamanda eksi olabilir. İşten ayrılmalar tekstil alanında olduğu gibi diğer alanlarda da var. Düzce’de hala eleman sıkıntısı var. Vatandaşlar işten çıkarılıyor. Düzce’de işsizlik olması gerekiyor ama firmalar eleman bulamıyor. Bizde şaşırdık, kaldık. İş beğenmeme var. Çalışmayana ekmek yok.” dedi.

Deprem felaketi Düzce’ye fırsat oldu

Sanayi ve ekonomide önemli olanın istikrarı sağlamak olduğunun altını çizen Çakmak, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Herkesin kendine bakması gerekiyor. Düzce olarak 5-10 sene önceki halimize bakalım. Düzce nereden nereye geldi. Deprem felaketi Düzce’ye fırsat oldu. İlimiz küllerinden doğdu. Düzce kartopu gibi zamanla büyüyecek. Düzce 5-10 yıl içerisinde potansiyel bir Sakarya olabilir.”

Haber:C.ÜSTÜNER

Yorumlar (10)
Ruyalarrrr 5 yıl önce
Rüyalar suyu ruyalar
admin 5 yıl önce
5 yıl sonra sakarya gibi olacakmışız 5 yıl sonra sakarya nasıl olacak acaba
yeşil düzceli 5 yıl önce
Düzce Kimlere Kalmış sizler yüzünden Düzce sürekli yerinde sayıyor.
Düzce İlçe iken bile çevresindeki Sakarya dahil bütün iller ile Yarışan Canlı ticaret merkezi ,Esnafın yüzünün güldüğü vatandaşın birbirini sayıp sevdiği saygı duyduğu
Sokaklarında adam gibi adamların , şık ve zarif hanımefendilerin dolaştığı Yeşil Düzce idi. Şimdiki Durum ortada her anlamda geri kalmış taşra kasabası .
Bu eseri ortaya çıkaran zihniyet birde dalga geçer gibi ortaya çıkıp hikaye anlatıyorsunuz ya çıldırmamak elde değil. Bu devran da döner merak etmeyin.
Murat 5 yıl önce
İnanmak istiyorum ama bu iflaslar neden bu kadarda pembe tablo çizmemek lazım
Kamuoyuna 5 yıl önce
Türkiye geçtiğimiz yıl dolar bazında %9,9 küçültü. Ancak ilk defa bu yıl büyüme oranı tl bazında açıklandı ve %4 büyüdüğümüz iddia edildi. Gayri safi milli hasıla toplamda 90 milyar dolar civarında geriledi. Yine kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolar seviyesinin altına inerek yıllar sonra 9500 dolar civarında gerçekleşti. TUİK verilerine bakabilirsiniz.
ADANALI CELAL 5 yıl önce
BU KARDEŞLER SEÇMENLERİ GİBİ HERKESİN OKUMA YAZMA BİLMEDİĞİNİ YADA ARAŞTIRMAYA GEREK GÖRMEYECEĞİNİ SANARAK SALLAMAYA BAŞLAMIŞ... MEMLEKET ELDEN GİDİYOR... PARAPUL OLMUŞ... İŞKUR DA HERGÜN YÜZLERCE İNSAN İŞ İÇİN BEKLİYOR. HATTA KAYIT YAPTIRIYOR. SEN ÇIK PEMBE TABLO ÇİZ.. ZATEN SİZİN GİBİLERİN EKONOMİK ANLAYIŞI YÜZÜNDEN ÜLKE BU HALDE.... DÜZCE YE NE KATKIN OLDU BİR YAZDA GÖRELİM...
Osman 5 yıl önce
Tabiki uyumlu olacak hükümet in bir numaralı adamları nasıl olsa defineden buldu parayı şimdi her şey toz pembe.
m kemal 5 yıl önce
" OLURUM " diyecektiniz herhalde , diliniz sürçmüş . Düzceye veya düzceli için iğne ucu kadar dahi fayda sağlamamış sın , gelecekten bahsedersin ismaaailll . Mutfakta birimi var ismail ?
Murat 5 yıl önce
13 yılda il gibi olamadık,5 yılda sakarya gibi olucaz,bu adam rüyamı görüyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın