banner851

banner614

6 AY ERTELENMELİ

1 Ekim'de yürürlüğe girecek POS'lu yazarkasa uygulaması için konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "POS'lu yazarkasa uygulaması ertelenmeli" dedi.

banner619
Ekonomi 29.09.2013, 18:42
235
6 AY ERTELENMELİ

Seyyar POS cihazı kullananlar için POS'lu yazarkasa uygulamasının 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Herkesin hayrı için uygulama en az 6 ay daha ertelenmeli. En önemlisi eldeki eski yazar kasalar uygun fiyatla firmalar tarafından alınarak değerlendirilmeli.' dedi.

VERGİ AYI OLAN MARTIN SONUNA BIRAKILMALI

Seyyar POS cihazı kullananlar için POS cihazının değiştirme konusunda son günün 30 Eylül olduğunu ifade eden Palandöken, 'Piyasada yeterince fiyat rekabeti yok. Hala fiyatlar yüksek. Maliye Bakanlığı 3 aylık geçiş süresi tanıdı ama 1 Ekim itibariyle yeni nesil POS cihazının kullanımı başlıyor. Kış gelmiş, okullar açılmış, masraflar artmışken sermayesi kadar değişime para harcayacak esnafın durumu kalmadı. Bunun için de vergi ayı olan Mart'ın sonuna bırakılmalıdır' diye konuştu.

DEĞİŞTİRMEYENE CEZA VAR

Yazarkasalı POS cihazı uygulamasını genel anlamda ilk uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Palandöken, 'Bu kararla 3 milyon cihaz değişime girecek. Aslında uygulamanın kayıt dışılığı azaltacak, milyarlarca lira vergi artışı sağlayacak olması olumlu. Ama POS cihaz fiyatları esnaf için hala yüksek gidiyor. En önemlisi POS cihazlarını yeni nesil cihazlarla değiştirmeyenler içinde bin 200 liraya varan cezalar uygulanacak. Bunun içinde esnafımızı uyarıyoruz' şeklinde konuştu. 

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (0)