banner851

banner955

6 AY VE 6 BİN KİLOMETRE SINIRI GELİYOR

Otomotiv sektöründe fiyat artışlarının önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Yönetmeliğin hazır olduğu bilgisini paylaşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçları satamayacak" dedi.

Ekonomi 10.08.2022, 16:20
1527
6 AY VE 6 BİN KİLOMETRE SINIRI GELİYOR
banner1032

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yaptığı konuşmada, yeni düzenlemeye ilişkin bilgi verdi. Muş, şirketlerin, galerilerin ve kiralama şirketlerinin aldıkları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini açıkladı.

6 AY VE 6 BİN KİLOMETRE SINIRI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Muş, "Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları var. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen durum söz konusu.

Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilden sonra şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz" dedi.

"YANLIŞLIK VARSA GEREĞİ YAPILIR"

İkinci el otoda fiyatları yönlendirenlere karşı soruşturmaların açıldığını hatırlatan Bakan Muş, "Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece.

Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manipüle gibi konular varsa o Rekabet Kurulu'nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır" diye konuştu.

"İKİNCİ EL SIFIR" İLANLARI TARİH OLACAK

Bakan Muş, "Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (1)
Şampiyon 2 ay önce
12 Ay satamaz km sininde en az 40 bin olması lazım….. 6000 bin km reyi 10 günde yapan var ….. Siz düşünün nasıl bir düzenlemeyse bu hiç bir işe yaramz …. 2 senedir yol verdiğin stokçukara madem düzenleme yapıyorsun caydırıcısını yap ….
16
parçalı bulutlu