banner851

banner614

ABANOZ, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A FINDIK İÇİN SESLENDİ

Geçtiğimiz günlerde hayali yüksek rekolte tahminleriyle üreticinin elinden ürününü ucuza almanın hesaplarını yapan ihracatçıya tepki gösteren CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, bu kez fındık bahçesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi. Abanoz, hasada günler kala üreticinin bu oyunun altında ezilmemesi için Erdoğan’a, “Üreticinin mağduriyetinin giderilmesi adına sizden fındık taban fiyatının en az 4 Dolar (34,22 TL) olarak açıklanmasıdır.” çağrısı yaptı.

banner619
Ekonomi 23.07.2021, 15:20 23.07.2021, 15:12
1724

Fındıkta hasada az bir süre kala emeğinin karşılığını almak isteyen üreticinin gözü kulağı açıklanacak fındık fiyatındayken CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz, ilçede fındık fabrikası sahibi olan İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören’in, rekolteyi yüksek göstererek fındık fiyatlarını aşağı çekmek için tahmin olarak 818 bin ton gibi Türkiye tarihinde hiçbir zaman gerçekleşmemiş olan bir rakamı açıklamasına tepki göstermişti.

İhracatçının, üreticinin elinden alın terini ucuza almak için kurgulamaya çalıştığı oyuna karşı “Siz kravatlı, takım elbiseliler” diye seslenen Abanoz, “Üreticinin elinden fındığı nasıl ucuza alırım?’ diye her türlü ayak oyununa başvuracağınıza tavsiyem üreticinin ürettiği ürünün gerçek değerini vermek için uğraşın.” ifadelerini kullanmıştı.

“FINDIK ÜRETİCİSİ BU OYUNA YENİK DÜŞÜYOR”

CHP’li Abanoz, bu kez fındık bahçesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.  İhracatçının rekolte oyununa karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Abanoz, “Sayın Cumhurbaşkanım. Size Düzce’nin Akçakoca ilçesinden sesleniyorum. Sofranızda ejder meyvesinin yanında çerez olarak fındık ürününü de bulunduğunu biliyorum. Fındığın sofranıza bu kadar kolay gelmeyen bir ürün olduğunu da siz gayet iyi bilenlerdensiniz. Çünkü bu bölgenin çocuğusunuz. Sevgili Cumhurbaşkanım, her sene rekolte çok yüksek gösteriliyor. Bun un nedeni de üreticinin elinden bir şekilde bu fındığı ucuza alabilmek. Her sene de fındık üreticisi bu oyuna yenik düşüyor.” dedi.

“TABAN FİYAT 4 DOLAR OLMALI”

Fındıkta taban fiyat için 4 dolar talep eden Abanoz, “Sizlerden ricamız, bir üretici olarak dalda olmayan fındığın taban fiyatının bir an önce hükümet tarafından açıklanması. Üreticinin mağduriyetinin giderilmesi adına sizden fındık taban fiyatının en az 4 Dolar (34,22 TL) olarak açıklanmasıdır.” sözleriyle Erdoğan’a çağrı yaptı.

ERBAKAN HOCA’YI İZLEDİ

CHP Akçakoca İlçe Başkanı Abanoz’un 4 dolar talebi, Türkiye Cumhuriyeti eski Başbakanı ve Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın fındık politikalarında önerdiği rakamı hatırlattı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (2)
Yorumcu 2 ay önce
Ya akp nin amacı tarımı hayvancılığı bitirip dışa bağımlı hale getirmek Türkiye yi Yerli tohumu yasaklayıp İsrail tohumuna mecbur bırakan onlar degilmiydi.Bosuna verilmiyor bir madalya bir insana
Mustafa37 2 ay önce
4 dolar kurtarmaz. 10 dolar olsun ki fındıkçı kendi yesin. Tabi yemesini biliyorsa.