banner851

banner614

ACAR SEKTÖRDEKİ SON DURUMU ANLATTI

banner619

Ramazan ayının gelmesi birlikte kırmızı et ve beyaz ete olan talepte büyük bir artış yaşanıyor. Düzce’nin Kırmızı ve Beyaz ette öncü firması Olgun Kırmızı Beyaz firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Okan Acar, “Kırmızı ve beyaz et sektörü şu anda canlı. Fiyatlarda fazla bir artış yok!” dedi. Acar ayrıca sağlıklı bir kıymanın perakende fiyatını 53 – 54 lira olarak açıklarken, dana kuşbaşının ise 58 – 60 TL civarında olduğunu aktardı.

banner846
Ekonomi 26.04.2020, 11:00 26.04.2020, 14:06
3882
banner844

11 ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kırmızı ve beyaz ete olan talep de yükseldi. Satışların artması kırmızı ve beyaz et üreticilerinin yüzünü güldürürken, salgın nedeniyle, fiyatlarda önemli bir artış olmadığı bildirildi. Sektör temsilcileri, fiyatların bu durumunu kapanan gıda işletmeleri nedeniyle satışların perakendeye dönmesine bağlıyor.

Kırmızı ve beyaz et sektöründe Düzce’nin öncü firması olan Olgun Kırmızı Beyaz firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Okan Acar, kırmızı ve beyaz et fiyatları ile ilgili Öncü Haber mikrofonlarına konuştu. Salgın nedeniyle özellikle kırmızı ette ihracatın durmasının, zam beklentisine neden olduğunu, ancak sektörün perakende satışa dönmesi nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi.

“Sektörümüz perakende satışa döndü”

Acar, “Mübarek Ramazan ayının tüm Düzce’mize, sizlere ve İslam Âlemine hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu vesile ile dünyayı saran koronavirüs salgınından da inşallah Mevlam yardım eder kurtuluruz. Ramazan ayı bereketi ile geldi. Kırmızı et ve beyaz et sektörü hareketli ve canlı. Fiyatlarda bir miktar artışlar oldu, ama bu kadar piyasayı sarsacak bir şekilde değil. Ramazan’dan önce kırımızı ette ithalatın durmasıyla birlikte biraz fiyatlarda hareketlenme vardı. Normalde şu virüs olayı olmamış olsaydı özellikle kırmızı ette fiyatlar çok daha yukarılarda olurdu. Beyaz ette keza aynı olurdu. Türkiye genelinde tüm aklınıza gelebilecek tesis, kafeteryalar, restoranlar ve bütün tüketilebilecek işletmelerin yüzde 50 - 60’ı kapalı olduğu için bizim sektörümüz perakende satışa döndü. Böyle olmasaydı et fiyatları daha da yüksek olacaktı.” dedi.

“Salgın nedeniyle gıda sektörünün kapanması fiyatları olduğu yerde tuttu”

Salgın nedeniyle bir çok gıda sektörünün kapanmasına dikkat çeken Acar, bu nedenle kırımızı ve beyaz ette fiyatların pek artmadığını belirterek, “Şu anda düzgün sağlıklı bir kıymanın fiyatı perakende sektöründe 53 – 54 liradan fazla olmaması lazım. Dana kuşbaşının de 58 – 60 TL’den olmaması lazım. Bunu dana için söylüyorum. İnek kesenler, zaten ucu açık. Çok daha uygun fiyatlardan verebiliyorlar. Salgın hastalık olmasaydı eğer, abartmıyorum şu an etin kilosu 65 – 70 TL olurdu kuşbaşının fiyatı. Kıymanın fiyatı da 60’ı geçerdi. Keza beyaz ette de artış olurdu. Ama tüketilecek yerlerin birçoğunun kapalı olması sadece piyasanın perakende sektörüne kalması, fiyatları bir miktar da olsa olduğu yerde tuttu. Kırmızı ette de ve beyaz ette de talep güzel, tabii insanlar dışarıda tüketemiyor. Alacakları ihtiyaçlarını alıyorlar evlerine götürüyorlar. Onun için perakende sektörü çok iyi.” diye konuştu.

Yorumlar (9)
Zülfikar 1 yıl önce
Gariban eti Kurbandan kurbana görüyor aslında Düzce de alım güçü çok düşük sanayileşecek Ağır sanayi yok Tektil ne işe yarar maaş asgari üçret esnaf indirimci değil bindirimci tok Düzce diğer illere göre çok pahalı
toprak 1 yıl önce
Şu düzce hep gariban.Et balık kurumu yok -Halk ekmek diye bi belediye fırını yok(olan da fırınların) piyasa fiyatlarından herşey pahalı. Körona olmasaydı ramazan fırşsatçılıgı olurdu derdim ama ikiside var bu sefer denetleme sıfır.
Ahmet 1 yıl önce
İhracat durunca zam beklentisi nasıl oluyor ? İktisat ile alakası yok normal tüccar maalesef Okan Acar. İhracat durursa fiyat ucuzlar elde malan kal ya çöp olur ya ucuza gider.
düzceli 1 yıl önce
50 60 ucuz diyor Allahtan korkun
Düzceli 81 1 yıl önce
Ya ne atıyo bu adam,tavuk göğüs heryerde 18 iken ramazan geliyo diye sizde 24 liradan satılıyodu,şimdi daha da yükseltmediysen
Gergin 1 yıl önce
Bu tavukçu ne zaman ette öncü firma oldu acaba
vatandaş 1 yıl önce
Ürün bindirme reklamı bu gergin kardeşim. Fiyatları da iyi bindirmişler. Hee, Düzce'nin en uygun tavuk eti burdadır ama. Kırmızı ette yeniler, bilmeyen haberci için bu bilgi de.
Ahmet tüy 1 yıl önce
Ya sallama bayrsmdan önce kıyma 48 kuşbaşı 50 tl ifi ne anlatıyon
Sanane 1 yıl önce
Devletimizi göreve çağırıyorum..yine et ve kıyma için müdahale etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22°
hafif yağmur