banner851

banner955

‘AKARYAKIT ZAMLANINCA HER ŞEY ZAMLANIYOR’

Artan döviz kurunun ekonomik bunalımı perçinlemesiyle neredeyse her kaleme gelen zamlar nedeniyle alım gücü zayıflayan vatandaşlar ay sonunu nasıl getireceğinin hesabını yaparken Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, “Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değildir” dedi. Kayıkcı, zamların nedeni olarak artan döviz kuru ve bunun akaryakıta zam olarak yansımasını işaret etti.

Ekonomi 25.10.2021, 10:58 25.10.2021, 16:29
1084

Vatandaşlar son dönemde neredeyse her kaleme gelen zamlar nedeniyle ay sonunu nasıl getireceğini hesabını yapıyor. Faizde 200 baz puanlık indirimin dövizde artışı beraberinde götürmesiyle dolar 9 lira 80 kuruş seviyelerine kadar ulaştı. Dolardaki artış ise fiyatlara zam olarak yansıdı.

Gelen zamlar nedeniyle geliri eridikçe alım gücü düşen vatandaşlar, yeni zam dalgalarına karşı çaresiz kalırken Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı, “Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değildir” dedi.

‘Zamların sorumlusu biz değiliz’

Artan doların akaryakıt fiyatlarını etkilemesiyle her ürüne zam geldiğini belirten DESOB Başkanı Kayıkcı, “Akaryakıta gelen zamlar A'dan Z'ye tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz olarak etkiliyor. Bu da beraberinde enflasyon artışını getiriyor. En önemlisi zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değil.” dedi.

‘3 kaleme zam yapmayın’ çağrısı

Kayıkçı, “Soğuk günlerinin yaklaştığı bugünlerde dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıtılması piyasaları olumsuz etkiler. Bunun için yapılması gereken başta akaryakıt, elektrik ve doğalgaz olmak üzere ana kalem ürünlere zam yapılmasından kaçınılmalı." diye konuştu.

‘Maliyetimiz arttı, artış değil indirim bekliyoruz’

Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıtta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkilediğini anlatan Kayıkcı bu dönemde azam değil indirim beklediklerini kaydederek, “Halen devam eden pandemi sürecinde dolar kuru bahane edilerek zam yapılmasından kaçınılmalı. Bu dönemde zam değil indirim yapılmalı. Çünkü özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü. Esnafımız da vatandaşımız da fiyatlarda artış değil indirim haberi bekliyor. Yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir" ifadelerini kullandı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (5)
can 1 yıl önce
ZAM ZAM HERGÜN ZAM DEVLET OLARAK ASGERI ÜCREDE HERGÜN ZAM YAPSANIZA HODRI MEYDAN BENZINE DOGAL GAZA LPG YE ZAM BUNE YA YAZIKDIR DEVLET YANLIS YOLDA SECIMDE BUNU UNUTMAZLAR
Kaan 1 yıl önce
Suçlu bulundu zamların sorumlusu döviz kuru. Ağzınızda lafı gevelemeyi bırakın. Bu ekonominin kötü hale gelmesinin tek nedeni tek adam rejimi nokta.
can 1 yıl önce
DEVLET BENZINE DOGAL GAZA ELETIRIGE LPG YE ZAM YAPMIYACAK VE ULASIMDA OTOBANLAR COK PAHALLI UCUZLATACAK ISTANBUL DÜZCE GIDIS 10 TL OLSUN
Sizsiniz 1 yıl önce
İktidarın peşinde sürüklenen tüm sivil toplum kuruluşları sorumlular zamlardan. Öyle kendinizi sıyıramazsınız
Esnaf Ali 1 yıl önce
Sacmalama. Beceriksizliginizin faturasimi kimseye kesmeyin. Kazanan nasil kazaniyor. Duzceli esnaf 10 liralik seyi 80 liraya satmaya calisirsa sonuc bu
Yeni Sayımız