banner851

banner955

"AKIL ALMAZ" İKİZ ARAÇ DOLANDIRICILIĞI

İkinci el araç alım satımında yaşanan dolandırıcılık yöntemleri özelinde kurumsal satıcılar, tüketicileri uyarmaya devam ediyor. Aynı renk, aynı marka ve modelde iki otomobili kullanan dolandırıcılar, tüm ekspertiz süreçlerinde sahte plakayla orijinal otomobili kullanırken, satış sonrasında pert geçmişi olan otomobili alıcıya teslim ediyor.

Ekonomi 27.06.2022, 12:00 27.06.2022, 15:24
2401
banner986

"Noter işlemleri esnasında araçta eşyalarım kaldı, alıp döneceğim, yıkatıp teslim edeyim vesaire diyen satıcı, aynı renk, aynı marka ve modeldeki orijinal araçla pert aracı değiştirip alıcıya teslim ediyor." diyen uzmanlar "Böyle bir durumda kurumsal ekspertiz şirketlerinden aldığınız ekspertiz belgeleri hukuki delil niteliği taşıdığından mutlaka ekspertiz yapılmasını tavsiye ediyoruz. " uyarısında bulundu.

İKİZ ARAÇ HİLESİ NEDİR?

Sıklıkla kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan "ikiz araç" hilesi ile tüketiciler, orijinal ve sağlıklı bir araç fiyatına, pert ve değeri çok daha düşük bir araç satın alarak önemli mağduriyetler yaşıyor.

Özellikle satış sirkülasyonu çok yüksek ve operasyonel filo kiralamadan dönen araçlarda başvurulan dolandırıcılıkta, aynı renk, aynı marka ve modelde iki farklı ikiz araç kullanılıyor. Ekspertizden satışa kadar orijinal durumdaki araç alıcıya ve ekspertize gösterilirken, noter satış devir işlemlerinden hemen önce pert durumdaki araçla değiştiriliyor.

"Aracı yıkatıp size teslim edeyim, araçta eşyalarımı unuttum gibi bahanelere kanmayın"

Noter satışından hemen önce aynı renk, aynı marka ve modeldeki, ekspertizi yapılmış, iyi durumda olduğuna kanaat getirilmiş, orijinal araç; pert durumdaki araçla sahte plaka aracılığıyla değiştirilebiliyor.

Ya da filo kiralamadan çıkmış peş peşe sıralı plakaya sahip araçlar bir anlık dalgınlıkla satın alınabiliyor diyen uzmanlar, dolandırıcılık yöntemleri artık akıl almaz boyutlarda ve bu tür dolandırıcılık şebekelerine karşı çok dikkatli olmak gerekiyor." Uyarısında bulundu.

“Ekspertiz raporu hukuki delil niteliğindedir”

Son olarak, tüm bu dolandırıcılık yöntemlerine karşı ne olursa olsun TSE belgeli kurumsal bir ekspertiz noktasında detaylı kontrol yaptırıp işlem belgesinin alınmasını tüm tüketicilere tavsiye eden uzmanlar, ekspertiz sonrası alınan belge ve fotoğrafların, hukuki delil niteliği taşıdığının altını çizdi.

Ahmet Çelik

Yorumlar (0)
25
açık