banner851

banner614

ANKARA'DAN HABER GELDİ...

banner619

5084 Sayılı teşvik yasasının sona ermesine sayılı günler kala, teşviğin uzaması yönünde hala olumlu bir gelişme yaşanmaması “Teşvik işi zora girdi” görüşünü ön plana çıkardı.

banner846
Ekonomi 17.12.2009, 17:38
198
ANKARA'DAN HABER GELDİ...
banner844

5084 Sayılı Teşvik Yasası yıl sonunda sona erecek. Düzce'deki sivil toplum kuruluşları güç birliği yaparak Ankara'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Teşvik kapsamındaki 49 il ile birlikte ortak hareket edilerek Ankara'da temaslarda bulunulacak ve teşviğin uzatılması istenecek. Düzce Milletvekilleri konuyu Başbakan'a kadar iletti. Ancak hükümetten hala teşviğin uzayacağı yönünde olumlu bir adım gelmedi. Bu da kamuoyunda 'girişimlere rağmen teşvik uzamayacak” şeklinde yorumlanmaya başladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Milletvekili Celal Erbay, teşviğin uzatılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüldüğünü belirterek, “ Başbakanımız konuyla özel olarak ilgilendi ve ilgili bakana da iletmem yönünde talimat verdi. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a da bir dosya sundum ve konuyu özetledim. Teşviğin bitmesi halinde Düzce'ye yatırım yapan sanayicilerin başka illere gitme ihtimali olduğu üzerinde durdum ve bu durumun hem sanayiciyi hem de Düzce'yi olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladım.” dedi.
Teşvik kapsamındaki diğer illerden de aynı yönde talepler geldiğini belirten Erbay, “ Sanayinin Düzce'den taşınması durumunda meydana gelebilecek işsizlik beni korkutuyor. Düzce'deki işverenler de ipi göğüslemeli ve gayret etmeli. Bizim lehimize gelişmeler olacağına inanıyorum. Bunun için elbirliğiyle çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)