banner851

banner955

ARADAKİ FARK ÖTV OLDU

Doların çakılmasının ardındansa sürücülerin gözü son dönemde zam üstüne zam kararı alınan akaryakıt fiyatlarına çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre akaryakıtta dövizdeki düşüşe oranla gerçekleşecek düşüş ÖTV olarak fiyatlara yansıyacak.

Ekonomi 22.12.2021, 10:09
3966
ARADAKİ FARK ÖTV OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşı döviz alımı yerine dövizdeki artış garantili mevduat hesabına teşvik etmesinin ardından 18 lirayı geçen dolar, 11 liranın altını kadar gördü. Doların çakılmasının ardındansa sürücülerin gözü son dönemde zam üstüne zam kararı alınan akaryakıt fiyatlarına çevrildi.

DÜŞÜŞ ÖTV OLACAK

Öte yandan akaryakıt fiyatlarındaki artışla beraber devlet buradaki vergi gelirinden vazgeçmiş, eşel mobil sistemi nedeniyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV oranı, artan fiyatlar nedeniyle sıfırlanmıştı. Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt fiyatlarında kura bağlı olarak gerçekleşmesi beklenen indirim artık ÖTV tutarına eklenecek. Bu nedenle akaryakıt fiyatlarında ÖTV matrahına ulaşana kadar indirim olmayacak.

YALNIZCA LPG'YE İNDİRİM

Yarın benzin ve motorinde 2 lira, bugün LPG'de 1,10 TL indirim bekleniyordu. İndirim için kalan ÖTV marjı benzinde 2,53 TL, motorinde 2,05 TL, LPG'de 1 TL. Bu durumda sadece LPG'de 10 kuruş indirim olacak.

ÖTV'YE DÖVİZ AYARI

Karara göre, akaryakıt ürünlerinde ÖTV, ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. Bugünden itibaren ürünlerin fiyatlarında yaşanan düşüş pompa yerine ÖTV'ye yansıyacak. Söz konusu artışlar hiçbir şekilde 2 Nisan 2020 tarihli ÖTV tutarlarını geçmeyecek.

Yorumlar (5)
CAN 12 ay önce
MARKETLERIN SAYIPLERI INDIRMEYE YANASMAZLAR ONLAR SADECE CEPLERINI DÜSÜNÜRLER BELEDIYE UYUYOMU KOTROLERI YAP CEZAYI KES
mecbur 12 ay önce
Almanyada bile benzin bir senede %41 zam almış. Türkiyede şuan benzin zararına satılıyor. Bu bir şekilde fiyatlara yansıyacak. Vergiden karşılanacağına kullanan ödesin bari.
vatandaşa 12 ay önce
Ben zaten Türkiyede yaşıyorum. Ucuz benzinin parası vergiden karşılanır yani herkesin cebinden çıkar. Rayicini bulursa en azından kullanan öder.
vatandaş 12 ay önce
kardeşim sen 20 yıldır bu ülkeyi yönetenlere ses çıkarmadıkça zamlar daha çok olur.nasıl olsa oy garanti.20 senedir uzaylılar yönetiyordu.akp dün geldi.doğru.bekliyoruz ekonomiyi düzeltmeyi 20 senedir.
Türkiyeli Vatandaş 12 ay önce
Ozaman gel türkiyede yaşa asgari ücrete çalış gör bakalım
Yeni Sayımız