banner851

banner614

ARICILIKTA SORUNLAR SİLSİLESİ

Dünya’nın dört bir yanına ünü yayılan Yığılca balında her şeyin toz pembe olmadığı ortaya çıktı. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bünyamin Ali, Yığılca’da arıcılığın gelişmemesinin nedenini kendilerini geliştirme gereksinimi içinde olmayan aile tipi işletmeler tarafından yapılmasını gösterdi. Arıcılığın geliştirilmesi için bal ormanı projesi hayata geçirilecek.

banner619
Ekonomi 23.11.2016, 13:31 24.11.2016, 13:22
683
ARICILIKTA SORUNLAR SİLSİLESİ
Yığılca’da arıcılığı geliştirmek amacıyla Yığılca Kaymakamlığı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından bal ormanı oluşturma projesi hayata geçirilecek. Yığılca Kaymakamı Furkan Sancaktutar başkanlığında projenin görüşüldüğü, arıcılığın temel problemleri ve çözüm yollarının arandığı toplantıya DAGEM Müdürlüğü, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları ile üreticiler katıldı.

Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi desteklenebilir
Kaymakam Sancaktutar arıcılığın geliştirilmesi için Yığılca’da yeni bir bal ormanı projesinin hayata geçirileceğinin bilgisini verdiği açıklamasında, Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin gerekirse Kaymakamlık tarafından destekleneceğini ve aktif olarak ticari faaliyette bulunmasının sağlanabileceğini bildirdi.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)Müdürü Meral Kekeçoğlu, bal ormanı projesinin başarıya ulaşabilmesi için projenin devam eden yıllarda takip edilmesi gerektiğini, aksi takdirde istenilen başarının yakalanamayacağının altını çizdi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bünyamin Ali toplantıda "Yığılca'da Arıcılığın Temel Problemleri ve Çözüm Yolları" ile "Kooperatifleşmenin Gerekliliği ve Faydaları" konularında bir sunum yaptı. Ali, Yığılca’da arıcılığın en önemli sorununun aile tipi işletmeler tarafından arıcılığın yapılmasının gerekçesini, bu tip işletmelerinde kendilerini geliştirme gereksinimi içinde olmamasına bağladı.

Ali Yığılca'da arıcıların pazarlama kooperatifi altında birleşerek markalaşma yoluyla pazara açılması gerektiğini kaydederek arıcılığın gelişmesine ivme kazandırılabileceğini söyledi.
 
banner844
Yorumlar (3)
Alper Çağlar 5 yıl önce
Popilist konuşmalarla bu işler olmuyor. Müdür bey göreve başlar başlamaz teşhisi koymuş. Yığılca arısının bir şirket tarafından üretilip satılmasını mı istiyor. Tabiki yığılca arısı yığılcalılar tarafından ve aile tipi yapılacak ve gelişecek. Bu yılların emeği ile bu hale geldi. Geçmişte yapılanlara bir baksınlar yığılca arısının ismimi vardı. sadece efsaneydi. şimdi DAGEM, Meslek Yüksek okulu v.s dahada gelişecek halk bu işten para kazanacak. Şirketler değil. Geçmiş emeklerini birden sıfırlama ile yöneticilik yapılmaz. Birlik Başkanı Nusretin, Kaymakam Mahmuthan Arslanın, İlçe Müdürü Bülent ve Turgutun katkılarını çalışmalarını emeklerini unutmayın.
yığılcalı 5 yıl önce
sayın müdür, dünyanın neresinde çimento tozuyla çiçek bir arada olur.çicek çimento fabrikasının olduğu yerde olamayacağına göre ne arısı ve balından bahsediyorsun.karşı çıkın gücünüz yetiyorsa fabrikaya.
NİZAMETTİN KALAYCI 5 yıl önce
GÜÇLÜ PROJELER GELİŞTİREREK YIĞILCA ARISI ÇOĞALACAK HALKIMIZ GÜVEN İÇİNDE BAL YİYECEK.