banner851

banner955

ARTAN İLGİYLE BİRLİKTE MAĞDURİYETLER DE KATLANIYOR

Evini arabasını satarak kısa sürede çok para kazanmak amacıyla kripto paralara yatıranların kaybettiği binlerce liralar haberlere konu oldu. Anlık katbekat değer kazanma ve kaybetme özelliğine sahip dijital paralar dolandırıcıların da yeni yöntemleri arasına girdi. Kripto paralara olan ilgiyle birlikte mağduriyetler de katlanarak artarken ‘maymun ticareti’ hikayesi internette en çok paylaşılanlardan oldu.

Ekonomi 16.02.2022, 12:08
991
ARTAN İLGİYLE BİRLİKTE MAĞDURİYETLER DE KATLANIYOR
banner1032

Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürüldü ve ilk kripto para birimi olarak kabul ediliyor. Bitcoin sistemini kullanan altcoin denilen yapılarla ‘kripto paralar’ bir piyasaya dönüştü. Bankalar ve hükûmetler gibi aracıların olmadığı dijital para birimlerine ilgi son 2-3 yılda ise katlandı.

Evini arabasını satarak kısa sürede çok para kazanmak amacıyla kripto paralara yatıranların kaybettiği binlerce liralar haberlere konu oldu. Yuvaların dağılmasına, ödenemeyen borç dağlarına neden olan mağduriyetlerin ardından bütün mal varlığını bitcoin piyasalarında kaybedenlerden intihar haberleri de basına yansıdı.

Anlık katbekat değer kazanma ve kaybetme özelliğine sahip dijital paralar dolandırıcıların da yeni yöntemleri arasına girdi. Düzce’de de geçtiğimiz aralık ayında halkaları kopan kripto para temelli saadet zinciri yaklaşık 10 bin kişiyi mağdur ederken milyonlarca lira para buhar oldu.

Kripto paralara olan ilgiyle birlikte mağduriyetler de katlanarak artarken ‘maymun ticareti’ hikayesi internette en çok paylaşılanlardan oldu.

İşte o hikâye:

Bir köy yakınında çok sayıda maymun yaşıyormuş. Bir gün köye bu maymunları satın almak için bir tüccar gelir.

Tüccar maymunun tanesini 100 USD'a satın alacağını ilan eder.

Köylüler adamın deli olduğunu düşünür.

Akıllı birinin başıboş maymunların tanesine 100 USD ödemiyeceğini düşünürler.

Buna rağmen bir kaç köylü bir kaç maymun yakalayıp tüccara verir ve maymun başına 100 USD alır.

Bu haber kısa zamanda yangın gibi yayılır ve halk maymunları yakalayıp tüccara satar.

Bir kaç gün sonra tüccar maymunun tanesini 200 USD’a alacağını ilan eder. Tembel köylüler kalan maymunları yakalamak için koşuşturur

Yakaladıkları maymunların adedini 200 USD’dan satarlar.

Daha sonra tüccar maymunların tanesini 500 USD’a alacağını duyurur. Köylülerin uykusu kaçar. Kalan 6-7 maymunu yakalayıp maymun başına 500 USD’ı alırlar.

Köylüler merak içinde yeni duyuruyu beklemektedir. Tüccar bir hafta için evine gideceğini ve dönüşte maymunun adedini 1000 USD’a alacağını duyurur.

Köylüler çok üzgündür. Çünkü ortalıkta 1000 USD’a satacakları maymun kalmamıştır.

Tüccarın bıraktığı eleman köylülere elindeki maymunları gizlice tanesi 700 USD’dan satabileceğini söyler.

Haber yangın gibi yayılır. Tüccar maymunun tanesini 1000 USD’a alacağına göre, maymun başına 300 USD kâr vardır.

Ertesi gün tüm köylüler maymun kafesi önünde kuyruk olurlar. Tüccarın adamı maymunların hepsini adedi 700 USD’dan satar. Zenginler topluca maymun satın alır. Fakir köylüler ise maymun alabilmek için tefeciden borç para alırlar.

Köylüler maymunlarına iyi bakarak tüccarın dönüşünü bekler.

Fakat kimse gelmez.

Köylüler tüccarın yardımcısına koşar. Fakat o da tüymüştür.

Köylüler hiç bir işe yaramayan, kimseye satamayacakları başıboş maymunların tanesine 700 USD ödediklerini anlarlar.

Bitcoin de günümüzdeki maymun ticareti işidir.

Bu ticaret birçok insanı batırırken, bir kaç kişiyi zengin edecektir.

KRİPTO, DİJİTAL PARA: Aptalın elindeki gerçek parayı alarak, yüksek kar vaadiyle ahmaklara hayal satmaktır. Bu aç gözlülük varken memleketin ahmağı da tosuncuğu da bitmez. alıntı..

 Sistem böyle işlemektedir.

banner844
Yorumlar (3)
Dzc 8 ay önce
Bir gazete bile gelişen bilişim ağına bakmayarak böyle cahilce bir yazı yazabiliyor dünya değişiyor ama cahilik her alana yayılmış
Yorum 8 ay önce
Elinin altında olmayan hicbir zaman senin değildir dış guclerin sanal alemine güvenmekte sıkıntılı sonuçları olabilecek durumdur
Korkup 8 ay önce
Tamam siz korkup almayın kardeşim, silah zoruyla mı alın diyorlar? İnceleme yapmadan, bilgi sahibi olmadan kulaktan dolma bilgilerle alım satım yapan zaten batmaya mahkumdur. Yüksekten al düşünce sat, sonra ağla zarar ettim diye komik :)
20
az bulutlu