banner851

banner614

ARTIK KIYMETİ BİLİNİYOR

Düzce'yi geçtiğimiz yıl 244 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Yabancıların gözdesi Konuralp ve Akçakoca olurken, son yıllarda Düzce'ye en fazla ilgiyi Araplar gösteriyor. Turist sayısının artması noktasında ise tanıtım kadar turizm acentelerine de önemli görevler düştüğü belirtiliyor.

banner619
Ekonomi 02.03.2016, 11:56 02.03.2016, 17:08
1551
ARTIK KIYMETİ BİLİNİYOR

 Tanıtım atağının meyveleri toplanıyor

Turizmde marka şehir olmayı hedefleyen Düzce'de bu amaca uygun olarak tanıtımda atağa geçildi. Yıllarca değerlendirilmeyi bekleyen güzellikler için başta yerel yönetimler olmak üzere valilik ve özel idarenin de katkılarıyla başlayan gerekli altyapı çalışmalarının meyveleri toplanmaya başladı. Motosiklet ve rafting başta olmak üzere doğa sporlarının bir numaralı adresi olmaya aday Kaynaşlı'da ayrıca Kayak Federasyonu'ndan alınan destekle Topuk Yaylası'nda kurulan kayak pisti de kış turizminde Düzce için bir ilk olmak özelliği taşıyor. Bununla birlikte Palandöken ve Kartalkaya ile yarışabilecek özelliklere sahip Kardüz Yaylası'nın Turizm Koruma ve Gelişim Alanı ilan edilmesi sonrası kayak merkezine dönüşmesi için başlatılan yol ve elektrik çekme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Yine Gölyaka sınırlarında bulunan Kültür Park'ın golf sahası olması için görüşmeler devam ederken, 2011 yılında tabiat parkı ilan Güzeldere Şelalesi'nden sonra Yığılca'nın cennet köşesi Yılançatı Kanyonu da geçtiğimiz günlerde bizzat bakan tarafından yapılan açıklama ile tabiat parkı ilan edildi. Yedigöller Yolu üzerinde yoğun ziyaretçi akınına sahip bir bölge olan Yılançatı Kanyonu için belediye tarafından tesis kurulması amacıyla kollar sıvandı.

244 bin turist ziyaret etti

Düzce'ye daha fazla turist çekebilmek adına gerçekleşen tüm bu girişimlerin sonucu olarak 2015 yılı hem yerli hem de yabancı turist ziyaretleri açısından bereketli bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl 232 bin yerli turistin gezdiği Düzce'yi 12 bin de yabancu turist ziyaret etti. Yerli turistler tercihini ağırlıklı olarak doğal güzelliklerden yana kullanırken, yabancılar ise "Tarih ve deniz" dedi. Konuralp ve Akçakoca'ya rağbet gösteren yabancı turistler arasında son dönemde Arap ülkelerinden gelenlerin sayısında ciddi artış gözleniyor. Arap turistlerin gözdesi Fenerbahçe'nin tesis kurarak tanıtımına katkı sağladığı Topuk Yaylası oluyor. 

Seyahat acentelerine çağrı...

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerine dönüşebilecek düzeydeki doğal ve kültürel değerleriyle son yıllarda gözlerin çevrildiği Düzce'de seyahat acentelerinin de turist çekme noktasında çalışma sergilemesi bekleniyor. Şehirde hizmet veren 14 turizm acentesinin tur programlarına bakıldığında ağırlıklı olarak farklı şehirlere ve ülkelere yönelik geziler öne çıkarken, Düzce'nin de programa dahil edilmesinin fayda sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Düzce'de yaşayanların yaşadıkları şehrin güzelliklerini tam olarak bilmediği özeleştirisinden yola çıkarak Akçakoca, Konuralp ve Yığılca başta olmak üzere şelale, yayla ve mesire alanlarını da kapsayacak programların Düzceliler açısından da ilgiyle karşılanacağı tahmin ediliyor.

HABER;C.ÜSTÜNER

Yorumlar (5)
arda can 6 yıl önce
yalan be nerde 232bin kişi hep şişirilmiş hesaplar. he düzceden akçakocaya gidenide yerli turist sayıyorsanız belki 232bin kişi olur:)
VATANDAŞ 6 yıl önce
Güneşlenmek için sahile inenlerin, şemsiyeler yüzünden güneşi görememesi çok enteresan !
ziya 6 yıl önce
Düzceye gelen tutist sayısı 250 bin. Boluya gelen turist sayısı bir milyon yüz bin. Boluda deniz yok. Bizde deniz var. Kendimizi kandırmayalım. Turizmde geliştiğimiz falan yok. Birileri bizi kandırıyor.
akçakocalı 6 yıl önce
bolu çok eski bir il, düzce ile arasında her bakımdan dağlar kadar fark var hoş gerçi bunlar çok önemli değil lakin bolunun çalışkan milletvekili ve belediye başkanları var, turizmle uğraşan bir sürü insanı var, düzcenin güzellikleri daha önce boluya bağlıydı, düzce ve düzceli daha il olduğunun farkında değil, düzcenin turistin geleceği daha bir terminal binası yok, konferans dinleyeceği bir kültür merkezi yok
eğitmen 6 yıl önce
işsizlik ve istihdam sorunu yaşayan sevgili gençler, fındık tembelliğini bırakın turizm girişimcisi olun.. turizm değerleri olan yaylalarda, şelalelerde, denizde,göletler de doğa spor ve rafting alanlarında küçük işletmeler ve küçük konaklamalar açın, mevcut işletmelerde çalışın düzceyi güzelce gezip tanıyıp rehber olun, organizasyon yapın etkinlikler ve geziler düzenleyin üniversiteli gençlerle günübirlik düzce doğal güzelliklerine geziler düzenleyin, diğer illerle koordinasyon paslaşın, kurup proje üretin, hibeler alın, kendi işinizin patronu olun para kazanın, turizm bacasız sanayi ve sıcak para girdisi sağlayan bir sektördür unutmayın düzcenin geleceği turizmdedir..