banner851

banner614

ASGARİ ÜCRET TALEBİ AÇIKLANDI

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için taleplerinin bin 893 lira olduğunu açıkladı.

banner619
Ekonomi 15.12.2017, 15:36 16.12.2017, 18:52
5022

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını bugün yapıyor. Türk-İş Genel Başkanı Atalay asgari ücretle ilgili taleplerini açıkladı. Atalay, asgari ücretin 2018 yılında net bin 893 lira olmasını talep ettiklerini bildirdi. Atalay, taşeron konusunda da "KİT'lerdeki çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili sorunun büyük ölçüde çözüleceğini bekliyoruz." dedi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanan komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET BİN 404 LİRA
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.
Kaynak(Haberler.com)

Yorumlar (20)
İşçi 4 yıl önce
1600 tlyi bir lira düşsün oy moy yok.
10.000 TL de yetmez 4 yıl önce
10.000de olsa yetmez lüks yaşantılara ozentimiz çok evimizde eksik hiç bişey yok bulasik makinasından tutunda elektrikli cayciya vatana kadar herşey var bu kadar rahata alismisken zor kısıp geçinmek
Apo 4 yıl önce
Olmasın mı?
1404 4 yıl önce
iki çocuk annesiyim biri henüz bebek ve onlara ayırmam gereken zamanı ek işler yaparak onlardan çalıyorum asgari ücreti vicdanlarınıza dokunarak soruyorum 5 kişilik bir aileyim sizce yeter mi?? Elbet hesap sorulacak bir gün!
Selam 4 yıl önce
Neymiş piyasa şartları Ada'm dört tane makine alıyor onunda yüzde seksenini devletin halktan topladığı vergileri kredi diye alacak aylık karı 130 bin tl olacak işçiye gelince de e piyasa şartları bari müslümanım demeyin.Şarltanlar.
Akıl 4 yıl önce
Zulüm abi bu sistem pasaport vize çıksa,Avrupa'ya kaçacağız ama yok esir kaldık ülkemizde. Bir de televizyonlarda vatan millet Sakarya müslüman vb gaz vererek bizi avutuyorlar ya ona şaşıyorum.Beni rahat yaşatamayan ülke batsın abi zaten.
Zeytinin fiyatı belli 4 yıl önce
''Sonuçta zeytinin, peynirin fiyatı belli. Asgari ücretle niye geçinilmesin ki'' demişti. Şimdi bu bakanı 3 ay asgari ücretle geçinmeye, vekil maaşına yapılan zamları almamaya davet ediyoruz.
Yorum 4 yıl önce
Tüketilen ürünlerde yüzde 20 ve 30 luk artışlar söz konusu bana gore bu fark da ya devlete yada işverenin cebine giriyor onun içinde yüzde 35 bi zam durumu toplar diyorum
Sozubuyuk 4 yıl önce
Memurdan aglama sesi cikmasaolmaz zaten ya cok calis kadroya gec isinde iyiol yada sende gel bizimfabrikada ise basla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın