banner851

banner955

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA!

Türkiye'nin köklü sivil toplum kuruluşlarından olan TESK, emekli aylıklarının açlık sınırı ve asgari ücretin altında kaldığını vurgulayarak, hükümete, 2019 yılında tüm emeklilerin maaşlarının iyileştirilmesi çağrısı yaptı.

Ekonomi 01.01.2019, 16:43 01.01.2019, 18:37
2664
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başta esnaf ve sanatkar olmak üzere tüm kesimlerdeki emeklilerin 2019'da maaşlarının iyileştirilmesi için müjdeli bir haber beklediğini belirtti. Palandöken, 'Emekli esnafımızın aylıkları hem asgari ücretin hem de açlık sınırının altında. Yeni yılda başta Bağ-kur emeklilerimiz olmak üzere tüm emeklilerin aylıklarına iyileştirilme yapılmalı. Tüm emeklilerin emekli maaşları asgari ücretin altında kalmamalı.' dedi.
 
'En uzun çalışıp en düşük maaşı esnaf alıyor'

Yıllarca çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen esnafın 2019'da emekli aylıklarına iyileştirme beklediğini kaydeden TESK Genel Başkanı Palandöken, 'Dişini tırnağına takıp gece-gündüz demeden dükkanının başında duran esnafımız başta olmak üzere tüm kesimler yeni yılda emekli aylıklarına yapılacak iyileştirmeyi dört gözle bekliyor. TÜİK verilerine göre tek kişinin açlık sınırı 1.997,46 TL'dir. Asgari ücret 2019'da 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Esnaf ve sanatkarımızın ve diğer kesimlerin aldığı emekli aylıkları açlık sınırının ve asgari ücretin altında kalıyor. Oysa esnafımız emekli olabilmek için en uzun prim gün sayısını ödüyor. Emekli maaşları ne kadar artırılırsa piyasalar o derecede canlanır. Piyasaların canlanması ile de devletin vergi gelirlerinde artış meydaa gelir. Yanei emekliye verilen maaşla devlet zarar etmez. Emekli esnaf ve sanatkarımız başta olmak üzere tüm emeklilerin yeni yılda mağdur olmaması için emekli aylıklarına bir düzenleme getirilmeli ve düşük maaşlar maaşlar asgari ücretin altında olmamalı.' şeklinde konuştu.

Haber: C.ÜSTÜNER

 

Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 


 
 
 

 
banner844
Yorumlar (5)
İtibar önemli.. 4 yıl önce
3 saray yetmez 13 olsun, Vekile çift maaş, yılbaşı, bayram parası yetmez 20 maaş da teşvik olsun. İtibar çok önemli!...Emekliye vermesinler sonra azarlar. İtibar çok, çok önemli...
İki kisi icin 4 yıl önce
Emekli maasi fena sayilmaz
emeklilerimize borçluyuz 4 yıl önce
hükümet onlarada düzenleme yapmalı
Kamil 4 yıl önce
emekliler idae etsin suriyeliye var size yok hattaaa olmasında
Aziziyeli 4 yıl önce
Büyük başlardan sıra gelmezki devlet parası yemeye
21
parçalı bulutlu