banner851

banner614

ASKER AİLELERİNE YARDIM MÜJDESİ

Askere giden vatandaşların, maddi durumu yetersiz ailelerine devletten yardım var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, asker ailelerine maddi yardım yaparken, ailenin 18 yaşından küçük çocuklarına da burs sağlıyor.

banner619
Ekonomi 18.01.2018, 18:19 18.01.2018, 19:10
3120

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, maddi durumu yetersiz olan, yardıma muhtaç durumda olan er ve erbaş ailelerine yardım ediyor. Bakanlık, er ve erbaş aileleri için aylık 275 lira olmak üzere 2 aylık periyotlarla 550 liralık yardım sağlıyor. Babası askerde olan çocukların harçlıklarını da Bakanlık veriyor. 18 yaşından küçük çocuklara burs sağlanıyor. Program kapsamındaki hak sahiplerine aylık 100 lira ödeme yapılıyor.

ASKER YARDIMI ALMANIN ŞARTLARI
Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor. Askere giden kişi bekarsa ve anne-babasının sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin annesi programdan yararlanıyor.

Askere giden kişi evli ise, programdan resmi nikâhlı eşi faydalandırılır. Askere giden kişi bekâr ise başvuru önceliği annenin oluyor eğer anne hayatta değil ise baba başvuruda bulunabiliyor.

2022 sayılı Kanuna göre Yaşlılık- Engelli Maaşı alan ve eşi/oğlu askerde olan kişiler ayrıca bu yardımdan faydalanabiliyor. Benzer şekilde Şartlı Nakit Transferi programından da faydalanmaya devam edebiliyor. Başvurmak içinse başvuran kişinin TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı yeterli oluyor.

Bu aylığın ödenme süresi en fazla 15 ay oluyor.

ÖDEMEYİ PTT YAPIYOR
Asker yardımı için asker olan kişinin annesi ya da eşi nüfus kağıdıyla bulunduğu il veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile başvurusunu yaptıktan sonra, kişinin tüm bilgileri sorgulanıyor. Sonrasında Vakıf Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlileri hane ziyareti yapıyor ve tespit tutanağı tutuyor. Bunun ardından da Vakıf Mütevelli Heyeti sosyal inceleme raporları doğrultusunda uygun görürse yardım kararını alıyor ve onaylıyor. Yardımlar ise PTT aracılığıyla yapılıyor. (Kaynak: Yeni Şafak)

Yorumlar (9)
Hüseyin Karaüç 4 yıl önce
Benim oğlumda asker şuan tüm askerlerimiz önce rabbime sonrada türk silahlı kuvvetlerine emanet aile yardımı evet muhtaç aileler vardır ben askerlerimiz silah altına alındığı günden tehris olduğu güne kadar ssk pirimlerini devletimiz ödesin muhtarlarınki ödeniyorsa hudutta canını gövdesini siper eden çocuklarımızında ssk pirimlerini devletimiz karşılasın.
Köylü 4 yıl önce
Askerlik görevini yerine getiren tüm mehmetçiklerimizin ailesine zengin fakir yapmadan her ay para verilsin,çünki kahramanlarımız hakediyor.
köylü 4 yıl önce
zengin in oğlu askere gidiyomuydu Acaba ?
Kaynaşlılı 4 yıl önce
Tebrikler güzel uygulama
Selam 4 yıl önce
İşte bu güzel, tebrikler. Halka dönen her hizmetin yanında olmalıyız, sonuçta hazineyi halk dolduruyor.
VATANDAŞ 4 yıl önce
SADECE ASKER AİLELERİ DEĞİLDE DİĞER İHTİYAÇ SAHİPLERİNEDE DESTEK SAĞLANSA SÜPER OLUR
ŞUBATTA ASKER 4 yıl önce
GURUR DUYDUM
vatandaş 4 yıl önce
otobüs duraklarını kapatın
Piskovit 4 yıl önce
Yani on binde bir asker ailesine verilecek ben ole anladim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın