banner851

banner955

ATASÖZÜ GERÇEK OLUYOR

Düzce’nin tarım alanından elverişli olması ve çiftçiyi mutlu eden verimli toprakları yeniden canlanıyor. Her dönem üreticiyi mutlu eden verimli Düzce topraklarında "Ne ekersen onu biçersin" atasözü gerçek oluyor.

Ekonomi 27.04.2022, 14:45 27.04.2022, 14:10
2322
ATASÖZÜ GERÇEK OLUYOR

Düzce'de havaların ısınmasıyla birlikte halk bütün hızı ile tarım sezonunu açtı. Günün ilk ışıklarıyla uyanarak tarlalarına doğru yola koyulan köylüler, çapa çalışmalarına başladı. Yenitaşköprü köyündeki çernezyom (kara) toprakta da köylülerin zorlu tarım mesaisi sürüyor. Yeryüzünün en verimli toprağı olarak bilinen kara toprakta "Ne ekersen onu biçersin" atasözü de gerçek oluyor. Üreticiler, tarım arazilerine hangi ürün ekilirse onun hasadını yapıyor.

Büyük bir bahçe yapıyoruz

Bu yıl arazisine mısır ekeceğini söyleyen çiftçi Nurettin Yılmaz, "Buraya güzel bir bahçe yapacağız. Domates, salatalık, marul, yeşillik ne varsa ekiyoruz. Arazisi olmayan komşularımıza da ürünlerden veriyoruz. Güzel büyük bir bahçe yapıyoruz. Malum ürünlerin fiyatı çok arttı. Burada üreteceğimiz ürünler pazara da inecek ama genelde kendimize düşünüyoruz. Artık marketten ürün almayalım istiyoruz. Ben bütün çiftçilere 'Kendi bahçenizi yapın' diyorum" dedi.

Ne ekerseniz ekin kara toprakta yetişir

Düzce'nin verimli topraklara sahip bir kent olduğunu ifade eden Yılmaz, "Mesela köyümüzde bulunan toprak kara toprak. En verimli toprak kara topraktır. Burada ne ekersen yetişir. Mısır, karpuz, domates, salatalık gibi aklınıza hangi ürün geliyorsa onu ekin yetişir. Ne ekerseniz ekin kara toprakta yetişir. Atalarımızın da dediği gibi, 'Kara topraklarda ne ekerseniz onu biçersiniz' Herkes eksin ve ürününü pazara indirsin bütün fiyatlar düşecektir. Bu fiyatlar pazara yansıyacaktır. Bu biraz da çiftçilerin elinde. Ekmek lazım, üretmek lazım" ifadelerini kullandı.

İHA

banner844
Yorumlar (3)
Doğru 8 ay önce
Haklılık payı olan haber sanayi ekip verimli topraklardan hava kirliliği biçiyoryuz içilmez sular biçiyoruz
Hayaller ve gerçekler. 8 ay önce
Merak ettim bugün gübrenin çuvalı ve mazotun litresi kaç parakiii.
KARA TOPRAK 8 ay önce
YALAN
Yeni Sayımız