banner851

banner955

‘BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARI ÇOK DÜŞÜK’

Düzce’de emekli esnaflar memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi gibi Bağ-Kur aylıklarına düzenleme yapılmasını istiyor.

Ekonomi 14.07.2022, 13:15 14.07.2022, 17:39
771

Düzceli esnaf ve sanatkârların sesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesinin bir benzerinin esnaf ve çiftçi gibi Bağ-Kur’lu çalışanların emekli aylıklarına da yapılmasını talep etti.

“Sosyal güvenlikte uygulanan norm birliğinde geç kalınmamalı.”

Bağ-Kur emekli aylıklarına düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Memurlara yapılan ek gösterge düzenlemesi gibi esnaf ve çiftçi gibi Bağ-kur'lu çalışanların da emekli aylıklarına düzenleme yapılmalı. Sosyal güvenlikte uygulanan norm birliğinde geç kalınmamalı. Öte yandan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olduktan sonra iş yeri kapatma zorunluluğu kaldırılmalı ve mevcut ruhsatları devam etmeli.” ifadelerini kullandı.

“Esnafın emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmamalı”

Günümüz şartlarında Bağ-Kur emekli aylıklarının düşük kaldığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: “Yapılan son düzenleme ile asgari ücret 5 bin 500 TL'ye çıkarılırken memurlar için de 3600 ek gösterge düzenlemesi yapıldı. Ancak 3 bin 500 TL'den başlayan Bağ-Kur'lu çalışanların emekli aylıkları çok düşük. Toplumda en çok çalışan kesim olan, dükkanındaki ürünleri satarak geçimini sağlayan Bağ-Kur'lu esnafımız ile çiftçilerin emekli aylıkları asgari ücretin altında kalmamalı. Sosyal güvenlikteki norm birliğine göre SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleştiğine göre emekli aylıkları da eşitlenmeli.”

Yorumlar (1)
Doğru 5 ay önce
Asgari ücret devletin kasasından çıkmadığı için canı sıkıldıkça arttırıyor . Sanki her esnaf çok mu kazanıyor ? Bağkur emeklileri çok düşük
Yeni Sayımız