banner851

banner955

BAKAN KİRİŞCİ'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

“Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Türkiye'nin 1 aylık yağı kaldı" haberleri sonrası yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de vatandaşlar marketlere akın etti. Özellikle zincir marketlerin yağ reyonları adeta yağmalandı. Bazı marketler yağ satışını 1 adetle sınırlandırırken, bazıları ise yine stokçuluğu devreye soktu. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaptığı açıklamada, "Ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır, asılsız iddialara itibar etmeyin, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

Ekonomi 06.03.2022, 13:24 06.03.2022, 18:13
2722
banner1032

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından, Türkiye'nin ayçiçek yağı stokuna ilişkin açıklama yaptı.

Kirişci, "Ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı yönünde paylaşılan bilgiler doğru değildir. Gerekli tedbirler alınmıştır, ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır, asılsız iddialara itibar etmeyin, endişe edilecek bir durum söz konusu değildir." değerlendirmesinde bulundu.

"Bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır"

Öte yandan Kirişci, paylaşımında Tarım ve Orman Bakanlığının açıklamasına yer verdi.

Bakanlığın açıklamasında, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medyada, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan krizin gıda piyasalarında arz eksikliğine yol açarak, ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığına yönelik gerçeği yansıtmayan spekülasyonlara yer verildiğinin görüldüğü belirtildi.

Türkiye'de ayçiçeği üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşandığı vurgulanan açıklamada, "Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre, yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve salgın koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmelerin yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbirin alındığı, bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmaların yapıldığı bildirildi.

Ayçiçeği yağı ihracatının durdurularak, mevcut stokların yurt içi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesinin sağlandığına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bununla birlikte ülke genelindeki mevcut yağış durumu, ayçiçeği ve kanola gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansımaktadır. Bu çerçevede, Çukurova Bölgesi'nde başlayacak ilk hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağı stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçeği yağı stoku bulunmaktadır."

banner844
Yorumlar (10)
Vatandaş 8 ay önce
Stok yapanları Allah a havale ettim. Sabah başka fiyat akşama başka fiyat veren heryeri de Allah a havale ettim. Yazılacak çok şey varda ...
Yamalı Pantalon 8 ay önce
Çıkarın raflara ozaman, millet bir cevap görsün.
Apsuva 8 ay önce
İki gün önce Yunus market ten 5 litre yağ aldım 140 TL dün sadece kontrol amaçlı tekrar baktım 189 TL olmuş dalga geçiyorlar yazık bu halka ayıp yaptıkları.lutfen o marketleri ifşa edin .
Vatandaş 8 ay önce
Bu ülkede 3 harfli marketler Milli Güvenlik sorunu haline gelmiştir Savaş çıksa ilk darbeyi bunlar yapar
nsm 8 ay önce
mum yakiyorduk dedi, sehirle 1 hafta elektriksiz kaldi; zam yapilmiyor dedi, benzin 20'ye yaklasti; enflayson inecek dedi, o zirve yapip iktidara geldiklerindeki orani solladi: veeee kuyrulkar vardi dedi, millet su an yag-ekmek kuyruklarinda. Rab bunlarin suratlarina bunlari vuruyor, ama hala anlayamiyorlar.
İsimsiz 8 ay önce
Millet yağ aldıktan sonra acıklama yapılyor yazık halka kimsede bidaha böle haberlere inanmasın millet elden borc alıp ysğ aldı adalet nerde
aksakallı 8 ay önce
vatandaşı marketler soyuyor siyasilerden ses çıkmıyor
. 8 ay önce
Kayyum atansin marketlere
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
kapalı