banner851

banner955

BAKAN ÖZLÜ AÇIKLADI!

Yerli otomobilin dünyada marka olacağını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Kesinlikle emsallerinden daha kaliteli, daha uygun fiyatlı bir araba üretmek için çalışıyoruz. Modelimizi daha iyi fiyat ve daha üstün kalite üzerine kurmaya çalışıyoruz." dedi.

Ekonomi 18.02.2018, 12:10 19.02.2018, 15:39
5916
banner1032

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin yerli otomobil projesinde gelinen son noktayı anlattı. Sabah Gazetesi'nden Selçuk Adıgüzel'in haberine göre; Bakan Özlü, yerli otomobili yapacak şirketin yakında kurulacağını belirterek, "Kesinlikle emsallerinden daha kaliteli, daha uygun fiyatlı bir araba üretmek için çalışıyoruz. Modelimizi daha iyi fiyat ve daha üstün kalite üzerine kurmaya çalışıyoruz." dedi.

Kurulacak şirkete atanacak CEO için 3 adayla görüştüklerini dile getiren Bakan Özlü, "CEO uluslararası deneyimi olan bir Türk olacak. Otomotiv ve otomotivle ilgili sektörleri tercih ediyoruz. Dünyada bu işi en iyi bilenler kimse onları getireceğiz. Çünkü bir dünya otomobili yapmak istiyoruz." diye konuştu.

New york'a satılacak
Bir dünya otomobili yapmak istediklerini anlatan Özlü, şunları anlattı: "Rakipleriyle yarışabilen bir otomobil olacak. İhraç edemeyeceğimiz hiçbir şey yapmayacağız. Ne yaparsak yapalım küresel pazara entegre olabilecek şekilde yapacağız. Sadece Türkiye'de değil New York, Tanzanya ve Astana'da da satacağız. Yurtdışına gittiğinizde bizim arabalarımızın oralarda dolaştığını göreceksiniz."

Emsallerinden üstün
Özlü, otomobil piyasasında fiyatları şirketlerin değil piyasanın belirlediğini ifade etti. Özlü, "Ürettiğiniz otomobil C segmentindeyse bunun fiyat aralığı 80 ile 100 bin lira arasındadır. 120 bin lira fiyat veremezsiniz. Üretim maliyetlerini düşürerek o fiyat aralığına girmeye çalışıyorsunuz. Kesinlikle burada amacımız rekabetçi bir fiyat ve emsallerinden daha kaliteli, daha uygun fiyatlı bir araba üretmek. Modelimizi daha iyi fiyat ve daha üstün kalite üzerine kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Yapısal reforma ihtiyaç var
Bakan Özlü, 2021'de piyasaya çıkma hedefi olan araçla ilgili süreci şu şekilde özetledi: "Şirketimizi yakında kuruyoruz, ondan sonra tasarım faaliyetlerine başlayacağız. Teknik ve mali analiz inşallah bitecek. Tek model olmayacak, 4 veya 5 modelle gireceğiz pazara. Şase aynı olacak, kimi hatcback olacak. SUV de öneriyorlar." Sanayi Bakanı Faruk Özlü, bu süreçte piyasa gözetiminde de yapısal reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.

 

banner844
Yorumlar (21)
Hulusi 5 yıl önce
Motor saab kasa cadillac? Bunun nesi yerli. Üretme ne gerek var zaten alman japon üretip satıyor para kazanıyor sen onlardan çok kazanıyorsun ötv mtv sigorta akaryakıt derken. Otomobil ihtiyaç aslında bizde lüx durum böyleyken.
mercedesmi alıyon 5 yıl önce
gider mercedes alırım o paraya
MEÇHUL 5 yıl önce
Bizim insanımız o motorun sesini duymak ister. Türkiyede elektrikli araç satmak,heleki yerli araç satmak zor diye düşünüyorum.
MEÇHUL 5 yıl önce
Yerli oto yapalım elbet fakat neden illa elektrikli ? Tamam tüm dünya elektrik enerjisine yöneliyor olabilir fakat bizim %100 yerli olan bir dizel birde benzinli motor yapmamız lazım. Elektrikli aracı ancak ihraç ederiz.
ismail yanık 5 yıl önce
nerde kaldı yerliligi
SANAYİ ÇARŞISI 5 yıl önce
Yıllarca sanayi çarşısı,kentsel dönüşüm problemini çözemeyenler bize yerli otomobilden bahsetmesin.Vaat etmeyle dünya malı tükenmez.Dirayetli bir vekilimiz yok ki vaat ettiğini en geç bir yılda yerine getirsin.
mustafa37 5 yıl önce
Kardeşim ne alaka. Sanayi çarşısı Düzce'nin sorunu. Yerli araba ise ülkenin . Arabanın arkasında devlet var. Farkı öğren önce.
murat 5 yıl önce
yerli araba 30 bin tl yi geçmemesi gerekir.macera aramayın anadol gibi tarihten silinir gidersiniz..hani şu kaportasını keçilerin yediği anadol..
Lada bile 50.000 lira otu 5 yıl önce
Otuzmu
Xxl 5 yıl önce
Kurumlardaki kiralık arabalar ne olcak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16
kapalı