banner851

banner955

BAKAN ÖZLÜ DUYURDU

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil projesi için 3 milyar dolar yatırım yapılmasının ön görüldüğünü açıkladı. Projenin ana konularından birinin şarj süresi olduğunu aktaran Özlü, menzil çalışmaları neticesinde edilen şarj ile minimum 400-500 km civarında gidilebileceğini söyledi.

Ekonomi 25.03.2018, 11:30 26.03.2018, 10:59
3446

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Özlü, teknik ve mali analizlerinin tamamlanmak üzere olduğu yerli otomobilin CEO'sunun da Ortak Girişim Grubu çok yakın bir zamanda seçileceğini kaydetti. Özlü ayrıca, üç CEO adayının bulunduğunu ve küresel çapta başarılı olmuş bir Türk’ün CEO olacağını söyledi.

5 farklı kasa tipi, 400-500 km menzil
Bakan Özlü, yerli otomobilin orta sınıf (C segmenti) platformda olacağını ve 5 farklı kasa tipinden oluşacağını belirterek, ön görülen yatırım tutarının ise 3 milyar dolarlık olduğunu belirtti.  

Bakan Özlü, alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışıldığı aktardı. Bakan Özlü, batarya teknolojilerindeki gelişmelerin hızlı olduğuna işaret ederek bu noktadaki maliyetlerin zaman içinde düşeceğinin öngörüldüğünü söyledi. Bakan Özlü, şarj istasyonları planlamalarına da geçildiğini aktardı. Bakan Özlü, prototipin 2019'da oluşturulmasında bir sıkıntı görmediklerini belirtti.

Enerji depolama, akü, batarya kısmı ile ilgili yoğun bir çalışma olduğunu aktaran Özlü, “Bizim projemizin ana konularından biri de şarj süresi ve edilen şarjla ne kadar süre gidilebileceği. Menzil çalışmalarımız minimum 400-500 km civarında” şeklinde konuştu.

29 milyar dolarlık ihracat
Türkiye'deki sektörler arasında otomobilin çok başarılı bir sektör olduğunu kaydeden Özlü, “29 milyar dolara yakın bir ihracatımız oldu. Her 2 dakikada 1 otomobil üretiliyor. Bu rakamlara ticari araçlar dahil değil. Sadece otomotivden bahsediyoruz. Artık Türkiye'nin kendine ait bir tasarım ve marka ortaya koymasını gerektiriyor. Bundan sonraki aşamadan Türkiye bir marka oluşturmalı ve dünya pazarlarında yer almalı. Şunu ifade edeyim, dünyada bu sektör 35-40 yılda bir dönüşüm yaşadı” ifadesinde bulundu.

HEM KALİTE HEM FİYATTA...
Hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaşın olduğunu belirten Bakan Özlü, kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacaklarını aktardı.

Haber: Ö.YILMAZ
Yorumlar (29)
kudret 5 yıl önce
Allah yardımcınız olsun, inşAllah en kısa zamanda çıkar diyen yok. hep muhalefet....:!!
sizin gibi cahiller o fabrikada çöpçü bile olamaz.
ezik diyenlere gelsin 5 yıl önce
görüyorsunuz değil mı anlatmaya gerek yok ak koyun çok.az bile bu yapılanlar.memleket ne hale büründü .hala nasıl gözünüz bişeyleri görmüyor..!!vergiler benzin herşey uçtu milletin daha donunumu alacaksınız.ne olduğu belirsiz bir aracı vatandaşa yamayacaklar veya kakalacaklar.81 düzceli doğru söylemiş ZEMİN HAZIRLANIYOR.
sadece insan 5 yıl önce
Dizel otomatik orta paket passat aldığınızda ÖTV ve KDV toplamı olarak 91.763 TL vergi ödüyorsunuz devlete. Ayrıca 6 ayda bir 776,50 TL'de bandrol var. Adamlar artık kendi internet sitelerinde açık açık yazıyorlar bunları. Bu vergi oranları var iken yerli otomobil işi biraz hayal satmak gibi geliyor bana.Burada devletin vergi kaybı çok çünkü. Aynı paralara da yerli otomobil satamazsınız. Birisine ÖTV alırken diğerine yerli diye almamakta rekabet yasasına aykırı. Nasıl olacak bu iş?
Aa 5 yıl önce
Şu ekrandaki arabaları da yerli diye yutturmaya kalktılar ama sadece kapıt yapıştırılmış... şimdi ben miyim yalancı? Ben miyim muhalefet?
Bos kuhabbet 5 yıl önce
Bugune kadar herkes nerde yerli arabamiz dedi urettik simdi niye diyo siz elalemin yahudisinin ermenisinin arabasina binmeye dewam edin bikerede helal olsun demeyin
Range ROVER candir
Ali Osman 5 yıl önce
Fatih İstanbulu Venedikten getirdiği toplarla aldı. Neticeye bakicaksın. Yok Saab yok bilmem ne. Aldıkmı aldık, yapıcazmı yapıcaz
vatandaş 5 yıl önce
Fabrikası nerede acaba?İşçiler falan?Yada bilmem kaç bin parçayı üretecek yan sanayi buna hazır mı?Test işlemi ve onay sürecivar uluslararasına çıkabilmesi için.Sahi TMO mu satacak?Bayiler hazır mı?2019 mu?
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Sarz suresi ve menzil, bunu cozen lider olacak, kw basina akü agirligi. Aile genel kullanim icin, 5 kapili modeler cok satilacak. Fiyat benzinlilre yakin yada daha uygun olursa.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
açık