banner851

banner614

BAKAN ÖZLÜ İŞİ SIKI TUTUYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye'nin 60 yıllık rüyası, yerli otomobil için işi sıkı tutuyor. Her gittiği ülkede gerçekleştirilen çeşitli ziyaretleri fırsata dönüştürmeye devam ediyor. "Üretilecek modele ortak girişim grubu karar verecek" diyen Bakan Özlü, son olarak Belarus'ta faaliyet gösteren bir otomobil markasının yetkilileriyle istişarede bulundu.

banner619
Ekonomi 16.12.2017, 16:41 18.12.2017, 09:24
1663

Türkiye'nin 60 yıllık rüyası için 2 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile süreci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte koordineli bir şekilde yürüten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve 5 şirketin yönetim kurulu başkanlarının katılımıyla gerçekleşen imza töreninin ardından süreci hızlandırmak adına bakanlık nezdinde çalışmalar sürüyor."Üretilecek Modele Ortak Girişim Grubu Karar Verecek"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, satışa sunulması için 2021'i işaret ettiği yerli otomobil için Öncü Ana Haber'de açıklamalarda bulunan , Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye'nin Otomobili için uygulanacak prototipe ilişkin şöyle konuşmuştu:
 “Şirketler ile birlikte TÜBİTAK’ın elinde bulunan bütün çalışmaları, ortak girişim grubuna vereceğiz. Onlar değerlendirecek. Tabi biz şunu istemiyoruz; ‘Biz bir model tasarladık. Alın bunu satın demeyeceğiz.’ Ortak girişim grubu piyasada hangi segmentte otomobil satabilecekse onu tasarlayacaktır. Ortak girişim grubu bu konuda serbest olacak. Bu durum önümüzdeki günlerde belli olacak. Şuanda kullanılmayacak, çöpe atılacak’ diyenler var. Öyle bir şey yok ama ‘TÜBİTAK’taki modeli aynen devam ettirecek’ diye bir şey de yok. Ortak girişim grubu kendisi karar verecek.”Bursa'ya Otomotiv Test Merkezi
Aynı bültende Bakan Özlü yer konusu için "ikinci 24 ayda bakacağımız bir konu" derken, pastadan payını almak isteyen iller "Türkiye'nin Otomobili"ni üretmek için sıraya girdi. Bakan Özlü tarafından yerli otomobil projesiyle eş zamanlı olarak yürütüleceği kaydedilen Otomotiv Test Merkezi Projesi için ise Bursa Yenişehir'de 4 bin 350 dönümlük arazi üzerine kurulacak merkez için düğmeye basıldı.
Bu gelişmeler ışığında yerli otomobilin Düzce'de üretilmesi için heyecanlı bekleyiş süredursun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye'nin 60 yıllık rüyası için araştırmalarını çeşitli ülkelerde sürdürüyor. Bakan Özlü son olarak Belarus'ta üretilen Geely marka otomobilin üretim ortaklarından Belgee firmasını ziyaret etti.Belarus-Türkiye İnovasyon Forumu için Minsk’e giden Bakan Özlü, burada Türk ve Belarus firmalarıyla ikili görüşmeler yaparak, iş imkanlarını ve yeni iş birliği kanallarını değerlendirdi. Bakan Özlü, Belarus Cumhurbaşkanı Yardımcısı Viktor Lukashenko, Belarus Başkan Yardımcısı Vladimir Semashko, Belarus Sanayi Bakanı Vitaly Vovk ile de çeşitli görüşmeler yaptı. Belarus-Türkiye İnovasyon Forumu kapsamında Belarus'ta bulunan Bakan Özlü, "Türkiye'nin Otomobili Projesi" için de incelemelerde bulunarak ülkenin yerli otomobil markasının yetkililerinden bilgiler aldı.

Haber: G. TEMEL 

Yorumlar (8)
Vatandaş 4 yıl önce
Sayın Bakan önce Hecinler konusu kapandı Düzcede bu bölgede çöp dökülmeyecek sözünüzü tutunuz. Sonra belki biraz inandırıcılığınız olur. Yeni belediye başkanı yine psikopata bağlamış Istanbulun içme suyunun üzerine çöp dökeceğim diyor!
Hakan 4 yıl önce
aman ha sayın bakanım bu iş senden bitiyor. bu işi yap adını tarihe yazdır. zincirleri kır bakanlığı otomobil fabrikasının şantiyesine taşı orda yat/kalk elinden gelen gelmeyen herşeyi yap. 4 yıl çok uzun. Millet seninle. satmaz diye korma
Serdar gürler 4 yıl önce
Bizde bu kafa ve böyle bir yalan dolan alemininim içindeki olduğu müddetçe biz çakma yan sanayi bir araba parçası dahi üretemeyiz sadace
nsm 4 yıl önce
belarus'da ki araba firmasina baktigina göre modeli siz düsünün.rus'un meshur markasi L ile baslayip a ile biten bir model olabilir. passati bir zamanlar begenmeyen ak arkadaslar garanti bu yerli(!)ye %100 binerler. cb 100x ismarlar bence.
çilimli osb 4 yıl önce
Kasımda Çilimli Osb’nin kamulaştırmalarının başlayacağını söylenmişti ekim ayında. Ocak ayına giriyoruz ama hiçbir ses yok. Rafa mı kalktı acaba? Oncu Haber bu işi bir takip etsin.
Yerli, yerli 4 yıl önce
2010 da yerli uçağı uçurduk, bir daha yere inemedi. Roketatar başlıklı füze yaptık bir fırladı hala inemedi. Yerli oto yapacaz da motoru yok. Nasıl olsa yiyeni var. Mehterrrr.
halaa fabrika demeyin 4 yıl önce
sonra hava neden kirli diye ciyaklayacaklar fabrika diye tutturuyor.düzceye daha fazla sanayiigelmesin.toprak ve havayı maf ediyoruz.zaten çukur bir ovadayız.kirlihava çıkmıyor.verimli toprağımız ve turizm üzerine çalışın.yesil düzce beton
Düzce sanşlı olabilir 4 yıl önce
Düzce'de üzel arazisi çürüyor düzcede bu alan oyer yerli otomobil için degerlendirilmeli yoksa boşu boşuna bu alan çürüyor rekor oy alan akp iceaat yapsın