banner614

BAKAN ÖZLÜ, SANAYİYE EL ATTI

banner619

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Türk ekonomisindeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Özlü, cari açığı azaltıcı yatırımlara öncelik vereceklerini ifade etti.

banner846
Ekonomi 12.05.2018, 17:51 13.05.2018, 11:23
949
banner844

Son zamanlarda ülke sanayisindeki gelişmeler gündemde yer alırken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de yaptığı açıklamada Türk sanayisine değindi.
 
Ekonomi politikamızın devam edeceğini net olarak ortaya koymuştur”
 Özlü, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;
 
“Türk ekonomisi sanayinin öncülüğünde ve sanayinin lokomotifinde büyümektedir. Bu büyümenin daha da istikrarlı bir biçimde devam etmesi için; cari açığı azaltıcı yatırımlara öncelik veriyoruz. Hükümetimiz ve Bakanlığımız; cari açığı azaltmak için, teknoloji odaklı üretimi teşvik etmeye devam edecektir. Çünkü cari açığın panzehiri yüksek teknolojidir. Sanayimiz ne kadar çok yüksek teknolojili ürün üretirse, cari açığımız o kadar azalacaktır. 9 Mayıs’ta, Sayın Cumhurbaşkanımız Başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda alınan kararlar; “büyüme, istihdam, katma değer ve üretim odaklı” ekonomi politikamızın devam edeceğini, net olarak ortaya koymuştur.”
 


“69 Ar-Ge merkezi faaliyete geçmiştir”
 Özellikle Kimya sanayisinin gelişmesi için uğraş verdiklerini dile getiren Özlü,
 
“Kimya sanayi üretiminin %77’si sektörler tarafından ham madde olarak kullanılmakta, ancak %23’lük bir kısmı tüketicilere satılabilecek nihai ürünlerden oluşmaktadır. İmalat sanayindeki firmaların % 6’sı kimya sanayinde yer almakta olup, yaklaşık 25 bin girişimci bulunmaktadır. Kimya sanayi istihdamının imalat sanayi içindeki payı ise  % 9 olup, 288 bin kişi istihdam edilmektedir. Kimya sanayisinin %78’si Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgesinde yoğunlaşmıştır. Kimya sanayinde Mart 2018 tarihi itibariyle 69 Ar-Ge merkezi faaliyete geçmiştir. Kimya sektörü; tüm dünya ticaretinin % 14’ünü oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.
Haber: M.AYDIN

 
 
Yorumlar (9)
Hamidiyeli 3 yıl önce
15 yıldır yapilan yanlışları duzeltecegiz deyip ,oy isteyen iktidar partisi,saka gibi ,yeryüzüne bunlar gibisi gelmez
Küçük Sanayii sitesi 3 yıl önce
Ilk önce Sanayii gelmeden yol yapılması gerekir Allah aşkına küçüksu Sanayii sitesine bir gidin de şu yolu bir görün hiçmi görmezsiniz
Teknoloji yükselecekmiş. 3 yıl önce
33 ilimizde yeşil kartlı sayısı çalışan sayısını geçmiş. Nüfusumuzun %35 i açlık sınırı altında,pazar artıklarıyla karnını doyuranlar var ve siz yüksek teknoleji ye geçmişsiniz.
nsm 3 yıl önce
16 yil sonra bayagi erken el atmislar ekonomiye. hele bir manifestolari var, evlere senlik. 16 yilda yok ettikleri her seyi manifestolarinda sayip yapacaklarini söylüyorler. gercekten milleti aptal yerine koyuyorlar herhalde.
Milliyiz, yerliyiz ha! 3 yıl önce
Yol yabancının, Köprü yabancının, Fabrika yabancının, Konut yabancının, Banka yabancının, Araba yabancının, Telekom yabancının...Yerli ve Milliyiz hamdolsun...
kudret 3 yıl önce
ee ... sen günün kahvede okey oynamakla geçirirsen gelir elin yabancısı burda iş tutar. biz Millet olarak kolay yoldan kazanmayı çok seviyoruz. dolandırıcılık, hırsızlık gibi.. kimse alın teriyle çalışmak istemiyor.
Büyüyenler kimler? 3 yıl önce
Sadece arazisi 240 milyon TL olan şeker fabrikasını Albayrak 77 milyon Tl ye almış Cengiz'in, Albayak'ın büyümesiyle halkın küçüldüğünü görmüyormusunuz...
Herkesin anlayacağı gibi. 3 yıl önce
Madem büyüme var, biz neden küçüldük? İstihdam varsa, atanamayan öğretmen adayları neden intihar ediyor. Dış borç ve cari açık patlaması neden? Ülkemin %35 i neden yeşil kartlı.
Pusula 3 yıl önce
Vay be demekki 6 ayda bir seçim olmalıymış düzcede bişeylerin olması için OY ANAM OY
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25°
parçalı az bulutlu