banner851

banner955

BALIKÇILAR AÇILAMIYOR, FİYATLAR TIRMANIYOR

Bu sezon yüksek seyreden balık fiyatları tüketicinin yüzünü güldürmezken denizlerde av yasağının başlamasına 40 gün kaldı. Olumsuz hava şartları sebebiyle denize açılamaması fiyatlarda bir kez daha yukarı yönlü hareketliliğe neden oldu.

Ekonomi 05.03.2022, 16:25 05.03.2022, 19:12
663

Bu sezon yüksek seyreden balık fiyatları tüketicini yüzünü güldürmezken denizlerde av yasağının başlamasına 40 gün kaldı. Bu sezon Batı Karadeniz’de hamsi azlığı da fiyatları etkileyen bir diğer unsur oldu.

Karadeniz'in önemli limanlarından Akçakoca’da balıkçıların olumsuz hava şartları sebebiyle denize açılamaması fiyatlarda bir kez daha yukarı yönlü hareketliliğe neden oldu. Balık avlanamayınca tezgâhlardaki etiketler cep yakar hale geldi. Tezgahlarda hamsinin kilogramı 30, mezgit kilogramı 50, istavrit kilogramı 35 liradan satılıyor.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, hava şartlarına bağlı olarak balık fiyatlarının yükseldiğini söyledi. Karakaş, hamsinin olmamasının diğer balık fiyatlarını da etkilediğini, havaların düzelmesi halinde fiyatların normal seviyeye ineceğini kaydetti. Öte yandan av yasağının başlamasına kısa bir süre kala havaların bir süre daha yağışlı geçmesi bekleniyor.

Öncü Haber Merkezi / AA

banner844
Yorumlar (0)
24
açık