banner851

banner614

BAŞARAN: MALİYETLERİMİZ YÜKSELDİ

Düzceli üreticiler, geçimlerinin can damarı fındıkta fiyatın tarlaya girmeden açıklanmasını dört gözle beklerken, sektör temsilcilerinden rakam telaffuzları gelmeye başladı. Geçen seneye kıyasla maliyetlerin yükseldiğini vurgulayan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, "Fındıkta her kesimin ortak paydada buluştuğu bir fiyat var; o da 30 lira." dedi.

banner619
Ekonomi 11.06.2021, 13:20 12.06.2021, 18:40
1153

Türkiye'nin fındık üretiminin yüzde 27'sinin gerçekleştirildiği Batı Karadeniz'de üreticiler, fındık fiyatının sezon başlamadan önce açıklanmasını bekliyor. Düzce’de fındık hasadı için bahçe temizliği devam ederken, külleme ve Amerikan beyaz kelebeğiyle de mücadele yürütülüyor.

“Rekolte söylentilerine inanmamalıyız”

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, yaptığı açıklamada, bereketli bir sezon beklediklerini söyledi.

Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) iki yıldır yaptığı uygulamanın üreticiyi memnun ettiğini belirterek," Geçen sene fındık rekoltesinde ciddi bir azalma vardı. Bu azalmadan Batı Karadeniz Bölgesi de özellikle Akçakoca çok etkilendi. Geçen seneye nazaran bu sene bölgemizde fındık var diyebiliriz ama açıklanan bazı rekolte söylentilerine de inanmamak lazım. Fındık yok diyemeyiz. Olan fındık ortalama rekolte civarlarında olacak gibi duruyor." diye konuştu.

“İşçilik maliyeti yüzde 25 yükseldi”

Maliyetlerin arttığını dile getiren Başaran, şöyle devam etti: "Tabii ki de sadece fındık üreticisinin değil, tüm tarımsal faaliyetlerde uğraşan üreticilerimizin yüzünün gülmesini isteriz. Geçen seneye nazaran maliyetlerimiz yükseldi. Sadece işçilik maliyeti yüzde 25 yükseldi. Ayrıca ilaç ve gübre masraflarımız da yükseldi. Fındıkta her kesimin ortak paydada buluştuğu bir fiyat var; o da 30 lira. "

“Fiyatın üretici bahçeye girmeden açıklanması avantaj sağlar”

Başaran, bu sezon da fındık fiyatının üretici bahçeye girmeden açıklanmasının avantaj sağlayacağını kaydetti.

Bölgenin bir aydır fazla yağış aldığına, bahçelerde külleme sorunu oluşabileceğine dikkati çeken Başaran, buna yönelik mücadele yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(ÖNCÜ HABER/AA)

banner844
Yorumlar (2)
tüketici 4 ay önce
yok ya 50 tl olsun..Arkadaşlar vatandaş olarak biz ne yicez..findığımız yok.Bizide düşünün..destekleme alıyon..parasıda iyi..emeği çok değil diğer ürünlere göre ..Biraz abartmıyormusunuz..Bence en az 25 olmalı
YAVUZ0881 4 ay önce
He he bekleyin daha çok beklersiniz o kadar emek toplayıpta satan kimin boyu uzadı kimin kısaldı bu fındıktan bizleri yönetenler emeğe değer vermediği sürece çiftçinin yüzü gülmez 50 yol olsa bu sefer işçi maliyetleri 300 tl olur yani hep kazık üreticiye