banner851

banner955

BAŞARAN: "ÜRETİCİ MAHSULÜNÜ EMANETE VERME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇTİ"

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, üreticinin, bedelsiz satış anlamına gelen "emanete fındık verme" alışkanlığından vazgeçtiğini söyledi.

Ekonomi 30.09.2020, 11:16
7631
BAŞARAN: "ÜRETİCİ MAHSULÜNÜ EMANETE VERME ALIŞKANLIĞINDAN VAZGEÇTİ"
banner1032

Fındık üretiminde önemli bölgelerden Batı Karadeniz'de geçen yıla kıyasla rekolte düşük olmasına rağmen üretici fiyatlardan memnun.

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındıkta hasadın sona erdiğini, ticari sezonun devam ettiğini belirtti.

"Fiyatın artacağını düşünüyoruz"

İlkbahar mevsimine kadar üretici için ticari faaliyetin devam edeceğini dile getiren Başaran, şöyle konuştu:

"İlkbahar aylarına kadar bu sezon devam edecek. Türkiye fındık üretiminde önemli bir ülke. Dünya ihtiyacının büyük kısmını sağlayan bir ülke. Tabii Türkiye'deki fındığa bağlı çalışan firmalar ve ekonomiler var. Biz üretici olarak firmaların zarar etmesini istemeyiz. Serbest piyasa şartları içinde olağan bir durum. Toprak Mahsulleri Ofisinin vermiş olduğu fiyat, üreticinin arazisinin büyüklüğüne göre geçinebileceği bir rakamın altyapısını oluşturan fiyattı. Bu fiyatların da üzerine çıkacaktır. Fiyatın artacağını düşünüyoruz. Üreticimiz de bu durumdan memnun olacaktır."

"Emanete fındık vermek bedelsiz bir satış demektir"

Piyasada değer kaybına neden olan "emanet fındık" alışkanlığının yaygın olduğunu fakat bu durumun üreticinin büyük oranda kayıp yaşamasına yol açtığını söyleyen Başaran, "Fındık üreticisi mahsulünü emanete verme alışkanlığından vazgeçti. Bizim araştırmalarımıza göre her yıl emanete giden fındık oranı düşüş göstermekte. Emanete fındık vermek bedelsiz satış anlamına geliyor." dedi.

Başaran, emanet fındık konusunda çiftçileri uyarmaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi. (AA)

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (3)
Emin 2 yıl önce
Yok yok
HH 2 yıl önce
FINDIK YOK VERECEK OLAN YİNE VERDİ
Karatavuklu 2 yıl önce
Daha isabetli bir tanımlama olamazdı. Bedelsiz satış tüccara fındığı teslim ediyoruz oda fabrikaya işleniyor biz parayı almadan ürün marketlerde yerini aliyor. Ozaman findik fiyatı niye yükselsin. Adam zatan bedelsiz satışla bedavaya ürüne ulasiyor.
rekoltenin düşük olmasi okul alışverişi bayram alışverişi işçi ücretleri ödeme gibi baskilarinda olmamasi da eklenince sonuç bu oldu.
Önümüzdeki yil bayram lar hariç çünkü bidaha findik sezonuna denk gelirde biz göremeyiz diğer zaruri harcamalar rekolte nin yüksek olması ve en önemlisi üreticinin fındığı saklayacak nemden arınmış güvenilir bir mekan bulamaması bedelsiz satışı tetikliyecektir. Bütün bunlara karşı ve en önemlisi depolama noktasinda çözüm üretilmesi çiftçi nin daha bağımsız hareket etmesini ve findigini daha iyi fiyatlara satmasini saglayacaktir.
23
açık