banner851

banner955

BASİRETSİZ SANAYİ YÖNETİMİ BİR KEZ DAHA GÜNDEMDE

TÜİK’in açıkladığı dış ticaret verilerine göre sanayisi ile övünülen Düzce, bir kez daha yerinde sayan bir grafik ortaya koydu. Dış ticaret fazlasının bir ayda yüzde 95 birden eridiği kentte verimli tarım arazilerini bile gözden çıkarıldığı sanayi için atılan gelişim ve büyüme naraları boşa çıktı. Açıklanan her veri gibi son veriler de Düzce sanayisinde, kentin hava kirliliği sorunu da göz önünde bulundurarak yeniden bir planlama ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Ekonomi 29.04.2022, 13:30 30.04.2022, 17:11
2716
BASİRETSİZ SANAYİ YÖNETİMİ BİR KEZ DAHA GÜNDEMDE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan 2022 Mart ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Merkezleri başka yerdeyken yalnızca üretim için kullandıkları Düzce’nin ekonomisine katkısı asgari ücretli istihdamla sınırlı olan sanayi kuruluşlarının kentin Avrupa 5.’si olduğu hayati hava kirliliğinin 3’te 1’ine sebep olduğu bir ortamda yüzünü sanayiye dönen büyüme hedefi tartışmaya açılmışken verilerdeki yerinde sayış devam etti.

İhracattaki artış ithalatı yakalayamıyor

Verilere göre Düzce’de mart ayında 27 milyon 658 bin dolarlık ihracata karşılık 27 milyon 460 bin dolarlık ithalat yapıldı. Dışa satım anlamına gelen ihracatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 artış kaydedilirken, dıştan alım olan ithalatta ise artış oranı yüzde 21,1 oldu.

Dış ticaret fazlası adeta eridi

Öte yandan 2021 Aralık ayında 9 milyon dolar, 2022 Şubat’ta 4 milyon dolar olarak gerçekleşen dış ticaret fazlası ise dibi gördü. Bir ekonomik gelişme göstergesi olan dış ticaret fazlası bir ayda yüzde 95 oranında eriyerek yalnızca 198 bin dolar olarak gerçekleşti.

Basiretsiz sanayi yönetimi bir kez daha gündemde

Büyüyen ve gelişen sanayisi ve 3’ü faal 5 OSB’yi bünyesinde barındırması ve gelişen sanayisiyle övünülen Düzce’de, onca fabrika faaliyet gösterirken bunun ekonomik değere dönüştürülmemesi Düzce’de sanayi yönetiminin basiretsizliğini bir kez daha ortaya koydu.

Bir adım mesafe kaydedilemedi

Düzce’yi yalnızca asgari ücretli işçi kaynağı olarak görüp üretim üssü gibi kullanırken şehre hiçbir faydası olmayan sanayi kuruluşlarına karşı hiçbir adım atmayan yönetim, kentin en büyük hava kirliliği nedeni olan sanayi kuruluşlarına yatırım yaptırma uğruna verimli tarım arazilerini bile gözden çıkarırken ne dış ticaret ne de başka bir gelişmişlik düzeyinde bir adım mesafe kaydedemedi.

Gelişme naraları boşa çıktı

Yerel ve ulusal açıklamalarda Düzce sanayisi hakkında toz pembe açıklamalarla gelişme naraları atılırken her geçen gün kötüye giden veriler kentin yüzünü döneceği gelişim alanının ve sanayi planının yeniden oluşturulması gerektiği gerçeğini bir kez daha haykırdı.

Yorumlar (9)
KÜRŞAT YILMAZ 7 ay önce
Tekrar yazalım, yayınlanmasa da...
"Nara" başlığını kim attıysa ayıp etmiş...
KÜRŞAT YILMAZ 7 ay önce
"Nara" ne demek? Bu başlık yakışıksız olmuş...
Ayrıca tüm Türkiye genelinde İhracat - İthalat dengesi bozuk...
organize felaket 8 ay önce
Yeni fabrika açtıkça, dışarıdanda işçi göçü geliyor. Düzceliye bir faydası olmuyor. Verdikleride asgari ücret. Hem Düzcenin nüfusu katlanıyor, hem de havası, suyu kirli, kalabalık yaşanmaz bir yer oluyor.
hepten zarar 8 ay önce
Düzcenin havasını suyunu kirletip servet yapıp gidiyorlar. İşçiye verdikleri kuru bir asgari ücret. Organize sanayi zarardan başka birşey değil. Büyütmek Düzce için facia olur.
Muncurlulu 8 ay önce
Fabrika olsa ne olacak işçiye asgari ücrete mahkum eden fabrika olsa ne olmasa ne
Aslı 8 ay önce
Kalitesiz ve niteliksiz firmalarla dolu bir sanayi ancak hava ve çevre kirliliği üretir.denetim yok.
%0 fabrika %100 tarım 8 ay önce
Yıkalım bütün fabrikaları, Düzce’de yüzde sıfır fabrika yüzde yüz tarım olsun inanın daha zengin ve daha sağlıklı oluruz
Yeşil Düzceli 8 ay önce
Eskiden Yeşil Düzceli diye övünür araçların arkasına yazardık. Şimdi havası en pis yeşili katledilmiş tarım arazileri ucuz işçilik peşinde koşan fabrikalar tarafından yok edilmiş sokakları görgüsüz saygısız eğitimsiz kuru kalabalığın olduğu dışarıdan gelenlerin sayesinde sosyal yapının bozulduğu sevimsiz bir şehir oldu emeği geçenleri Allaha havale ediyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız