banner851

banner955

BATMADIK, KONKORDATO İLAN ETTİK

Ekonomi üzerindeki karanlık bulutlar, birçok firmanın son çare olarak konkordatoya başvurmasına yol açıyor. Enerji sektöründe Düzce’nin köklü firmalarından Yılmaz Elektrik, hakkında ortaya atılan “Yılmaz Elektrik battı, şirket sahipleri yurt dışına kaçtı.” şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu açıkladı. 2021 yılında salgının yıkıcı etkisi ve dövizdeki olağandışı hareketliliğe rağmen sahadan çekilmediklerini vurgulayan firma yetkilileri, “Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin başlattığı haksız ve hukuka aykırı olarak teminat mektuplarının nakde çevrilmesi neticesinde; alacaklıların alacaklarına tam ve eksiksiz olarak kavuşmalarını temin etmek amacıyla konkordato müessesesine başvurulmuştur. Mevcut hal içerisinde tüm yetkililerimiz işlerinin başındadır ve ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilebilmesi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir.” bilgilendirmesinde bulundu.

Ekonomi 16.02.2022, 16:37
4353
BATMADIK, KONKORDATO İLAN ETTİK
banner1032

Bir yandan salgın, bir yandan dövizdeki hareketlilik, bir yandan yaşamın her alanına gelen fahiş zamlar ekonomide sıkıntılı bir sürece girilmesine neden oldu. Kara bulutların dağılması için devlet tarafından müdahale adımları atılsa da birçok sektörde ayakta kalma mücadelesini kaybeden firmalar, çareyi konkordato ilan etmekte buldu.

Ticari durumu sarsıldığı için alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre alması amacıyla konkordato yoluna giden Düzce’nin enerji sektöründeki önemli firmalarından Yılmaz Elektrik, hakkında ortaya atılan vurgun iddialarını kesin dille yalanladı. Firmadan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Fiyat farkına ilişkin taleplerimiz uygun görülmedi”

“Yılmaz Elektrik, 1992 yılından itibaren elektrik dağıtım sektöründeki; hem TEDAŞ döneminde hem de özelleştirilme sonrasında yeni elektrik şebekelerinin yapılması ve mevcutların yenilenmesi çalışmalarını başarılı ve eksiksiz olarak sürdürmektedir. Yurt dışında da aynı iş kolunda faaliyet gösteren firmamız, ülkemize döviz kazandırıcı bir rol üstlenmiştir. Özellikle özelleştirme sonrası yapılan çalışmalarda, çalışma sezonunun en yoğun zamanlarında aylık 4 bin kişi istihdam edilmiş, yıllık ortalaması 2 bin 500 kişinin altına düşmemiş bir yapıya sahiptir. 2021 yılı itibarı ile ülkemizde ve dünyada etkisini arttırarak devam eden Covid 19 salgını ve bağlı nedenleri ile döviz ve emtia fiyatlarında öngörülemeyen olağandışı yükselişler meydana gelmiştir. Elektrik dağıtım şirketleri ile yapılan görüşmelerde fiyat farkına ilişkin taleplerimiz uygun görülmemiş olmasına rağmen, Yılmaz Elektrik üzerine düşen taahhütlerini eksiksiz olarak yerine getirmiş ve bir yaptırım uygulanmaması adına asla çalışma sahalarından çekilmemiştir. Sektörde yaşanan bunca sorunun yanında, bir de sahadaki emeklerimizin karşılığı olan hak edişlerimizin ödenmemesi üzerine nakit akışımızda sorunlar yaşanmıştır.

“SEDAŞ haksız ve hukuka aykırı işlem yaptı”

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin başlattığı ve sonrasında da bazı elektrik dağıtım şirketlerinin takip ettiği haksız ve hukuka aykırı olarak teminat mektuplarının nakde çevrilmesi neticesinde; şirketimiz tarafından, işletmenin bütünlüğünün bozulmaması, sürdürülebilirliğinin zedelenmemesi kaydıyla tüm çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın haklarının korunması, alacaklıların alacaklarına tam ve eksiksiz olarak kavuşmalarını temin etmek amacıyla konkordato müessesesine başvurulmuştur.

“Mağduriyetlerin giderilebilmesi için çalışmalarımız aralıksız sürüyor”

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin başlatmış olduğu bu hukuksuz işlem sonucunda; tüm çalışanlarımız, alt yüklenicilerimiz, iş ortaklarımız ve tedarikçilerimiz ile birlikte faaliyetlerini sürdürdüğümüz bölgelerde işlerin aksaması nedeniyle de vatandaşlarımız ve çalışanlarımız bu mağduriyetleri en yoğun olarak hisseden taraf olmuştur. Bu süreç içerisinde, sosyal medya platformları ile yazılı ve görsel basında yer alan ‘Şirket yetkililerine ulaşılamıyor.’, ‘Yılmaz Elektrik battı.’, ‘Şirket sahipleri yurt dışına kaçtı.’, ‘Yılmaz Elektrik vurgun yaptı.‘ gibi haberler asılsız ve gerçek dışı olup; kamuoyunu yanlış bilgilendirir nitelikte haberlerdir. Mevcut hal içerisinde tüm yetkililerimiz işlerinin başındadır ve ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilebilmesi için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürmektedir. Konkordato ilanı, kanunen tanınmış bir hak olup; Yılmaz Elektrik’in iflas ettiği ya da battığı anlamına gelmemektedir. Borçlarımızı yeniden yapılandırarak, şirketimizin tecrübesi, iş gücü kalitesi ve kapasitesiyle eskisinden daha güçlü bir şekilde bu süreçten çıkacağımızı; çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve tedarikçilerimizin mağduriyetlerini büyütmeden, sıkıntılarına çözüm bulacağımızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Eski yöneticiden 'enerji şirketlerinden biri konkordato ilan etti' iddiası

Öte yandan Ziraat Bankası'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, Ankara'daki 'en büyük enerji şirketlerinden birinin ‘konkordato’ ilan ettiğini öne sürdü. Babuşcu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ankara'daki en büyük enerji şirketlerinden biri konkordato ilan etti. 15 bankaya yaklaşık 650 milyon TL borcu bulunmakta. Birlikte iş yaptığı 150 firma ile borç 2 milyar TL'yi aşmakta. Ekonomik krizin ilk büyük patlaması.” ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (3)
Güney 8 ay önce
Bu firma Düzce li değildir. Düzcede işde yapmamıştır.Haber hatalı olmuş
Düzceli 8 ay önce
yılmaz elektrik ne zamandan beri düzce firması biz hiç duymadık ne alakaysa
MIGHTY 8 ay önce
Konkordato ilan edip hemen sonrasında batmayan 1 firma bilen varsa yazabilir mi?
14
kapalı