banner851

banner614

BENZİN FİYATLARINDA TARİHTE BİR İLK

Dolar kurunun düştüğü, brent petrolün 70 dolar düzeyinde seyrettiği bir dönemde benzine ve motorine gelen zamlar el yakıyor. Benzin 12 kuruşluk son zamla ilk kez 6 lirayı geçerek Hakkâri'de 6,02 lirayı gördü.

banner619
Ekonomi 27.01.2018, 10:29 28.01.2018, 17:36
2918

Benzin, önceki gece yapılan 12 kuruşluk zam sonrasında ilk kez 6 TL sınırını aştı. Hakkâri'nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde 1 litre benzinin fiyatı zam sonrasında 6.02 liraya yükseldi. Uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarının artması, benzinin ardından motorinde de zammı tetikledi. Sektör temsilcileri, motorinde hafta başında 8-10 kuruş arasında zammın gündeme geldiğini belirterek, net rakamın bugün belli olacağını söyledi. Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; dolar kurunun düştüğü, brent petrolün 70 dolarlar düzeyinde seyrettiği bir dönemde benzine ve motorine peş peşe gelen zamlar, kafa karışıklığını da tepkileri de artırdı. Enerji yönetimi ve uzmanları zamları şöyle değerlendirdi;

PETROLDE ÜRETİM KISITI
Başta Suudi Arabistan olmak üzere dünyanın büyük üreticileri, petrol üretimini kısma kararlarını teyit etti. Bu kararla birlikte piyasada petrol miktarı azalmaya devam edecek. Miktarın azalması petrol fiyatlarını yukarı doğru itmeye başladı. Bunun etkileri, izleyen günlerde daha çok görülecek.

İNGİLTERE'DEN GELEN ENDEKS
İngiltere'de benzinin endeks değerleri belirleniyor. Hafta başında 654 dolar olan endeks, birden fırladı ve 664 dolara çıktı. Bu, yurtiçi piyasada benzine 12 kuruş zam olarak yansıdı. Endeks neden arttı? Suriye'deki gerilim, üretimin kısılması kararının teyit edilmesi, petrol üretim noktalarındaki riskler endeks artışında etkili oldu.

KURUN DÜŞMESİ POMPADA FİYATI NEDEN ETKİLEMİYOR?
Türkiye'de dolar kurunun düşmesi elbette fiyatları etkileyen bir unsur. Dolar kuru düştü. Ancak, pompada nihai fiyatlar belirlenirken son 5 günlük ortalama alınıyor. Bu ortalamalar çerçevesinde pompa fiyatları belirleniyor.

HAKKARİ'DE NEDEN PAHALI?
Akaryakıtta pompa fiyatları belirlenirken, ürün ve vergi (ÖTV ve KDV) kadar önemli bir başka unsur da söz konusu şehrin rafineriye, ikmal noktalarına olan uzaklığı ve nakliye bedeli. Bu noktalara olan uzaklık arttıkça, pompa fiyatı da diğer illere göre ayrışıyor ve artıyor.

MOTORİNE ZAM SİNYALİ
Motorin endeksinde de bir miktar hareketlilik görünüyor. Bu hareketlilik devam ederse, hafta başında motorine de zam yapılabilir. Motorine, salı ya da çarşamba günü 8 kuruş zam bekleniyor. (Kaynak: haberler.com)

banner844
Yorumlar (34)
Altından daha degerlı 4 yıl önce
Ver mehterii altından daha degerlı yatırım benzındır
Yargic 4 yıl önce
E vatandaş halla Kelle başı araç var diyen halla paranız kadar gidin diyenler acaba bu araçları sizmi verdiniz insanlara bu zamlarla kim çalmadan kim aracına bine bilecek halla güzel yurdumda gözü kapalı maymun taklidi yapmak ne kadar dogru
Reco 4 yıl önce
Paraniz kadar gidin
YIĞILCALI 4 yıl önce
HALEN 20 TLLİK BENZİNLE DÜZCEYE GİDEBİLİRMİYİM.DÖNÜŞÜ DÜŞÜNMÜYORUM BİRİNDE MİSAFİR KALIRIM.
yavuz0881 4 yıl önce
kimse konuşmasın nerdeyse yol olsa tuvaletede arabayla gidecez bence dünyanın en ucuz akar yakıtını kullanıyoruz türkiyede su daha pahalı pet şişe su kaç lira
nsm 4 yıl önce
hala 'akp benzine zam yapmiyor' diyebilenlere bayagi gülüyorum. artik akp'lilik hastaliliginin bagimlilik yaptigina inanmaya basladim. nerdeyse benzinin litresi 100 lira bile olsa ayni nakarati tekrarlayacaklar.
Vatandas 4 yıl önce
Bekci kardes bunlar akpyi elesripde akp sayesinde zengin olan kisilerin yaygarasi kardes.bunlara duzceyi altin kaplama yapsan yaranamssin.bunlarin zihniyeti bu.aynen her kapida araba var
bekçi 4 yıl önce
6 lira olmuş ama her evde kelle başı araba var nasıl olcak ??
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın