banner851

banner614

BİR KEZ DAHA UYARDI

Ekmek fiyatlarının yüksekliği konusunda fırıncıları bir kez daha uyaran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Beni bilen de bilir kafaya koyduk mu yaparız, şakası yok bu işin” dedi. Zulme Dönüşen Serbest Piyasa Olur Mu?” diye soran Çelik, bu konuda kararlılığını sürdüreceğini paylaştı.

banner619
Ekonomi 14.02.2016, 12:17
1941
BİR KEZ DAHA UYARDI

 Ekmek zammının gündemden düşmediği bugünlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’ten çok sert bir açıklama geldi. Ekmeğe zammın konuşulduğu iller arasında Düzce’de yer alırken, Bakan Çelik ekmek fiyatlarıyla ilgili fırıncıları adeta gözdağı verdi.

Zulme Dönüşen Serbest Piyasa Olur Mu?

Faruk Çelik, ekmek fiyatlarıyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı: “250 gramlık standart 5-10 bin ekmek üreten yerlerde maliyet 61 kuruş olduğuna göre 40 ilde de 75-80 kuruşa satıldığına göre sen neye göre bir liraya satıyorsun? Serbest piyasa. Böyle bir serbest piyasa, zulme dönüşen serbest piyasa, vatandaşı hiçe sayan serbest piyasa olur mu? Soruyorum, fındık ne kadar 9 lira. Rafta ne kadar? 40 lira. Nereden geliyor bu 30 liralık kar? Bunları sorgulama dönemi içerisindeyiz.”

Şakası Yok Bu İşin!

“Beni bilen de bilir kafaya koyduk mu yaparız, şakası yok bu işin.” Şeklinde sözlerini sürdüren Bakan Çelik,  fırıncılara şöyle seslendi:  “senin işletme hatanı vatandaşa fatura etme. 'Bin tane ekmek üretiyorum' diye bir şey olamaz. Bin-bin 500 ekmek üretenle 5 bin ekmek üreten arasında maliyet açısından fark yok. Aynı unsurlar çalışıyor. Kendi işletme hatanı millete fatura ediyorsun, bu yanlış. Maliyetin varsa getir, de ki, 'Sayın bakanım 61 kuruş artı şu giderler de var' de, başım gözüm üstüme ama onu diyemiyorsun kendinden kaynaklı sıkıntıdan dolayı vatandaşın sofrasına niye el uzatıyorsun Bu yanlış bir şey. 2-3 fırın bir araya gelin çıkış yolu bulun. Bu konudaki kararlılığımızı sürdüreceğiz.”

Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (7)
Düzce halkı ucuz olanı se 6 yıl önce
düzcede her şey fahiş fiyata satılıyor.350 gr ekmek 90 kr
poyraz 6 yıl önce
Fırıncılar odası başkanı okudun mu haberi.........................Bu sene yeni araba alma .......da zam yaptırma Düzce de......
emekli 6 yıl önce
Aynen serbest piyasa olmaz
vatandaş 6 yıl önce
2016da 60 kuruşa satılan ekmeği biz 2011 yılından beri yani 5 senedir 1 liraya yiyormuşuz. varın siz düşünün fırıncıların nasıl bir para kazandığını.
Aa 6 yıl önce
Fındık için neden uyarı yapmıyorsun?
Duzceli 6 yıl önce
Bakiyoruz firincilar 50 daire 100 araclari var yetmiyor adamlara zam istiyorlar
İlker 6 yıl önce
Arkadaşlar Balıkesir'de 250 gram 50 kuruş Ankara da 60 kuruş D1 TL bu ne ya.Belediye neden bir şey yapmıyor. Düzce insanının soyulmasına neden sessiz.