banner614

BİR YANDA MERDİVEN ALTI DİĞER YANDA FIRSATÇILAR

banner619

On bir ayın sultanı Ramazan ayında iftar sofraları kurulup yardım paketleri hazırlanırken merdiven altı ürünlere karşı Düzceli vatandaşlara önemli uyarılar geldi. Ayrıca Ramazan ayını rant ayına çevirenlerde gözlenen artışa ‘dur’ demek için Ticaret Bakanlığı’nın ALO 175 hattına şikayet oluşturulması çağrısı yapıldı.

banner846
Ekonomi 18.04.2021, 16:10 18.04.2021, 16:10
3661
banner844

Her yıl olduğu gibi Ramazan fırsatçılarının yine iş başında olduğunu söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Bereketin ve bolluğun yaşandığı Ramazan ayında artan gıda alışverişleri, merdiven altı üreticilerini ve haksız fiyat artışları yaparak Ramazan’dan rant sağlayan bazı fırsatçıları iştahlandırıyor. Özellikle bu dönemde yol kenarlarında araç arkalarında satılan, köy ürünü diyerek pazarlanan ekmek, pide, bazlama, tatlı vb. gibi birçok ürünün içinde ne olduğu belli değil. Ağzımız tatlasın diye yediğimiz gıdaların ağzımızın tadını kaçırmaması için alışverişlerde güvenilir mahalle esnafı tercih edilmeli.” dedi.

“RAMAZAN’DA ARTAN ALIŞVERİŞLER FISATÇILARI İŞTAHLANDIRIYOR”

 Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mübarek Ramazan ayında, merdiven altında ucuz ve kalitesiz üretim yaparak insan sağlığını hiçe sayanların ve haksız fiyat artışlarıyla Ramazan’ı ranta çeviren fırsatçıların sayısı artıyor. Özellikle Ramazan’da sahur ve iftar sofralarında sıklıkla tüketilen peynir, pastırma, sucuk, salam, sosis gibi ürünlerde taklit ve tağşiş olayları yaşanabiliyor. Ayrıca bal, tatlı, gofret, meyve suları vb. gibi ürünlerde insan sağlığına zararlı katkı maddeleri, gıda boyaları gibi olumsuz örnekler olabiliyor. Hatta hayır için hazırlanan Ramazan kolilerine bile tarihi geçmiş ya da bozulmuş ürünleri koyarak piyasanın altında satan yerler var. Üç kuruşa tenezzül eden ve insan sağlığını hiçe sayan bu fırsatçılara mahal verilmemeli.” diye konuştu.

“RAMAZANI RANTA ÇEVİREN HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARI YAPILIYOR”

Öte yandan Ramazan ayını rant ayına çeviren aşırı ve haksız fiyat artışlarının da bu dönemde arttığına dikkati çeken Palandöken, “Ramazan’da bir yandan merdiven altı üretim hız kazanırken diğer yandan da fırsatçılar yoğun talep gören ürünlerde aşırı fiyat artışına gidiyor. Ramazan öncesinde 3 liraya satılan bir gıda ürünü sırf Ramazan ayı dolayısıyla anında 5 liraya çıkarılıyor. Vatandaşlarımız bu dönemde haksız fiyat artışlarına karşı gözünü açık tutmalı. Gerektiğinde fahiş fiyatlarla ilgili şikâyetler Ticaret Bakanlığı’nın ALO 175 hattına bildirilmeli. Fiyat araştırması yapılmalı, ürünlerin etiketi ve içindekiler çok iyi okumalı. Bunu yanı sıra alışveriş yapılacak olan yerler de özenle seçilmeli. Esnafımızda her yiyeceğin en tazesi ve kalitelisi var. Mahallenizdeki bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Bu Ramazan’da güvenilir gıda ürünleriyle masamızı donatalım ki ağzımızın tadı kaçmasın.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (3)
vatandaş 2 ay önce
Bu şikayeti yapan vatandaşmı?yoksa yetkilimi ?anlıyamadım.
Ah memleketim 2 ay önce
Merdiven altı ürün üretilmiş, tezgaha kadar gelmiş hatta o kadar ki piyasayı tutmuş; vatandaş ihbar edecek de sorun çözülecek... ah memleketim ah! Yapanın yanına kâr kaldığı sürece bu iş önlenemez. Bu vatandaşın değil idarenin sorumluluğu.
Zabır 2 ay önce
Kremparkın altındaki oyun parkında kullanılmış galoşları yıkayıp millete taktırıyorlardı ben takmadım tartıştık sahibiyle belediyeyi ara yok tüketici ara yok...ne denetimi
25°
açık