banner851

banner614

“BİRİKMİŞ BORÇLAR KISA SÜREDE KAPATILAMAZ”

Düzce’de kamuya borcu olan vatandaşlar, yapılandırma fırsatı ile biriken borçlarını taksitle ödeme imkanı elde ederken, esnaf kesiminden ‘Yapılandırma başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılmalı’ çağrısı geldi.

banner619
Ekonomi 06.09.2021, 12:30 06.09.2021, 18:00
458

Düzce’de kısıtlamaların 1 Temmuz’da kalkması ve yapılandırma süresinin eylül ayı sonuna kadar uzatılması mali darboğazda olan esnafa nefes aldırdı.

Ancak esnaflar, 1,5 yıldır işyeri kapalı olan esnafın borçlarını kapatmasının kısa zamanda mümkün olmayacağına dikkat çekerek, yapılandırma başvuru süresinin yılsonuna kadar uzatılmasını ve taksit ödemelerinin de 2022 başında başlamasını talep etti.

“Başvuru süresi yıl sonuna kadar uzatılmalı”

Esnafın tek borcunun vergi ve SGK primleri olmadığının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf 1,5 yıllık kapalı olunan dönemde bankalara borçlandı, tedarikçilere borçlandı, çek ve senetlerini ödeyemedi. Borçlarının bir kısmını kapatabilmek için tüm birikimini tüketen esnafın birikmiş borçlarını kısa sürede kapatmasının imkanı yok. İşlerin yeni yeni açılmaya başladığı bu dönemde hem güncel vergi ve prim borçlarını hem de yapılandırma borçlarını ödemeye çalışmaları esnafın üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. En azından geçmiş dönem vergi ve prim borçlarını ödeyebilmeleri için yapılandırma taksit ödemeleri 2022 yılında başlamalı. Başvuru süresi de yıl sonuna kadar uzatılmalı.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (2)
esnaf zırlaması 3 hafta önce
esnafın ben...
Samet 3 hafta önce
Kaliteli sigara icerler.surekli cep teli deisirler.modelli arabalara binerler..1 i 10 a satarlar..vergi kacirmak icin seytanla yarisip akla karayi secerler..birde ustune ustluk utanmadan sikilmadan devletten borc ertelemesi..insanin yuzu kizarir..devlete ne verdiniz bu zamana kadar!!!