banner851

banner955

“BU BİR HIRSIZLIK RESMEN”

Son aylarda art arda gelen zamlar yüzünden ayın sonunu zor getiren vatandaş, geçim derdine düşmüş durumda… Düzce’de henüz 2 ay önce fiyatı 2.5 lira yapılan ekmeğin gramajının 200 grama düşürülmesi yüzünden olan yine dar gelirli hanelere oldu. Düzce Fırıncılar Odası’nın talebi ve valiliğin onayıyla ekmeğin gramajının düşürülmesi ve simide yapılan 50 kuruşluk zamma Düzceli vatandaşlar ‘Bu bir fırsatçılık!’ diyerek tepki gösterdi. Vatandaşların ortak görüşü ise, Düzce Belediyesi’nin bir an önce halk ekmek fabrikasını kurarak ucuz ekmek satışına başlamasının gerekliliği oldu.

Ekonomi 14.12.2021, 18:10 14.12.2021, 17:49
2033
“BU BİR HIRSIZLIK RESMEN”

Artan maliyetleri gerekçe göstererek Düzce Valiliği’nin kapısını çalan Düzce Fırıncılar Odası, yapılan görüşmeler sonucunda ekmeğin 270 olan gramajını 200’e düşürülmesini sağlamıştı. Bununla birlikte simit fiyatlarına da 50 kuruşluk zam yapılarak, 2 TL’den satılan kahvaltıların vazgeçilmezi 2.5 liraya yükseltildi. 2 ay önce 270 gramı 2.5 liraya yükseltilen ekmekteki fiyat artışını henüz sindiremeyen vatandaş, şimdi aynı fiyata ekmeğini 70 gramı eksik alıyor.

Öncü haber ekibi ekmeğin gramajının düşürülmesi ve simide yapılan zamla ilgili sokağın nabzını tuttu. Bazı vatandaşlar alınan kararı ‘Fırsatçılık’ olarak değerlendirirken, bazıları da ekmeğin gramajının düşürülmesini israf açısından doğru bulduklarını söyledi.

“Ekmek çöpe atılıyor. Belki israfın önüne geçilir”

Düzce’de ekmek israfının önüne geçmek için gramajın düşürülmesini doğru bulduğunu söyleyen Barış İnanç, “Ben ekmeğin gramajının düşürülmesini ve simit fiyatlarının zamlanmasını doğru buluyorum. Çünkü her şeye zam geliyor, biliyorsunuz fırıncıların da maliyetleri arttı. Özellikle ekmeğe gelince alınan karar, çok doğru bir karar. Bu kimin aklına geldiyse, kendilerine çok teşekkür ederim. Çünkü ben kendim de gıda sektöründe uğraştığım için biliyorum, ekmekte korkunç bir şekilde israf var. Bu nedenle gramajın düşürülmesi çok doğru. Böylelikle israf engellenmiş olur. Yani bugün bir eve 5 ekmek alınıyorsa, 3 tanesi yeniyor, ikisi de çöpe gidiyor. Ekmeğin gramajı, ekmeğe zam yaparak insanları ekonomik açıdan zora düşmemeleri için düşünülmüş muhtemelen. Bu gerçekten çok mantıklı bir şey. Kararı da doğru buluyorum” dedi.  

“Maliyetler artınca böyle bir karar alındı”

Maliyetlerin artması nedeniyle ekmek gramajının düşürüldüğünü ve simide de zam yapıldığını savunan fırıncı İlyas Şimşek, “Sistemin gerektirdiği için, gelen zamlardan dolayı ekmeğin gramajı düşürüldü, simide de zam getirildi. Çünkü ben kendim de fırıncıyım. Şu anda gelen zamlardan dolayı bu maliyet kurtarmıyor bizi. Mesela unun çuvalı bugün itibariyle 370 TL’ye dayanmış durumda” diye konuştu.

“Fırının çöpe attığı ekmeğin parasını bizden çıkıyor”

Ekmeğin gramajının düşürülmesini ve simide yapılan zammı fırsatçılık olarak değerlendiren Ali Evmez, “Bu bence haksızlık. Bütün fırınlar satabilecekleri kadar ekmek üretseler, ziyan etmeseler bu fiyatlar bu kadar çıkmaz. Fırının çöpe attığı ekmeğin parasını biz neden ödüyoruz. Simide gelince; simide neden zam geldi? Dolarla mı yapılıyor? Biz vatandaş olarak fırsatçılığı kendimiz yapıyoruz. Bütün esnaf arkadaşlara çağrım; ‘elinizi vicdanınıza koyun, bu vatandaşı da düşünün.’ Ben de gıda işi yapıyorum. Un fiyatları arttı, ama ben bir senedir pizzaya zam yapmıyorum. Karımdan düştü, ama ben bunu vatandaşa yansıtmıyorum. Şu andaki devir, kar yapma devri değil, vatandaşı koruma devri” şeklinde konuştu.  

“Ekmeğin gramajını düşürerek gizli zam yaptılar”

Ekmeğin gramajını düşürerek gizli zam yapıldığını kaydeden Ahmet Tosun, “Bu artık fırsatçılık, ekmeğe gizli zam yaparak, gramını düşürdüler. Yani bir insan sofraya otursa, bir ekmek yetmiyor. Bu fırsatçılık değil de nedir yani? Zaten simit alacağıma, bir tane ekmek alırım, hiç değilse karnımı doyururum. 1 buçuk olması gereken simidin fiyatı 2 buçuk olabilir mi? Ekmek zaten pahalı, neden gramajını düşürüyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bu bir hırsızlık resmen”

Ekmeğin gramajının düşürülmesini hırsızlık olduğunu dile getiren Mehmet Çamcı, “Ekmeğin gramajının düşürülmesi ve simit fiyatlarına zam yapılmasa yasala uygun bir şey değil. Bunun adı insanları sömürmek. Ekmeğin gramajı düşürüldüyse, vatandaşın daha önceden bilgilendirilmesi lazım. Ben mesela ekmeğin gramajının düşürüldüğünü ben sizden duyuyorum. Bunları halkın bilmesi lazım. Burada kafalarına göre, gizli bir zam yapılmış. Bu da yasal bir şey değil. Bizim kendi kendimize yaptığımızı, bütün dünya toplansa, yapamaz. Bu bir hırsızlık resmen” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan vatandaşların ortak görüşü ise, Düzce Belediyesi’nin bir an önce Halk Ekmek fabrikasını kurarak, vatandaşlara hem ucuz hem de sağlık ekmek yedirmesi gerektiğini belirttiler.  

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (15)
Selami çelebi 12 ay önce
Bölgemizde un fabrikası yok Düzce belediyesi un fabrikası kursun ucuz un versin düzcemizin degerli halkı ucuzekmek yesin,
noname 12 ay önce
Zenginin gözünü doyurabilseydik dünyada fakir kalmazdı.
Fırıncı 12 ay önce
Fırıncıların neler çektiğiniz bilmiyorsunuz ! Un olmuş 400 maya 300 neyin fırsatçılığını yapıyoruz acaba bunca zaman fırsatçılık mı yaptık esnaf olarak boş konuşmayın koyunlar sizi
noname 12 ay önce
kim bilir kaç ton un stoğunuz var madem zam yapacaksın yılbaşını bekle millet zamlı maaş alsın sonra yap zammını
Vatandaş 12 ay önce
Sizin gösterdiğiniz insanlar kim?? Bu zam dediğin okay birtek düzcede mi oldu sen reklam paralarına zam yapmayı biliyorsun zorla reklam verdirmeyide iyi bilirsin halk ekmekte çıksın 100 e yakın fırıncıda gelir senin evinde yaşar
Esnaf 12 ay önce
Burdan o kadar şey yazmak istiyorum ki biliyorum ki yayınlanmayacak. Fırsatçılıkmış!! Ulan unun fiyatından haberiniz var mı sizin? Akaryakıt zamlarından haberiniz var mı? Emin olun şu yapılan zam gelen maliyet artışını karşılamıyor bile!! Hükümete sakın sesiniz çıkmasın koyun sürüsü sizi..
CAN 12 ay önce
FIRINCILAR TOPDANCILAR BAKALCILAR ZAM YAPMA YARISINDALAR
Düzceli 12 ay önce
Fırsatçılık falan değil, fırıncı hakettiğini kazanamıyor bile şu an. Yazıktır. Ekonominin gidişatından sorumlu olanlara derdinizi anlatmanız lazım.
Esnaf 12 ay önce
Herşeye yüzde 200 zam gelmiş ekmeğe gram zammı yüzde 35 halen boş boğazlık yapanlara sözüm buyurun unu siz alın ekmeği biz yapalım... He sadece un değil yakacak yüzde 200 elektrik yüzde yüz ekmek yüzde 35 Halk ekmek hava su az da un...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız