banner851

banner955

BU FİYATLAR DOĞAZ GAZI ARATIYOR…

Vatandaşlar gelen zamlar nedeniyle ay sonunu getirmenin hesabını yaparken soğuk kış ayları da yaklaşıyor. Düzce’de özellikle köylerde olmak üzere binlerce ev ise halen sobayla ısınırken vatandaşlar artan kömür fiyatları nedeniyle kara kara düşünüyor.

Ekonomi 05.11.2021, 10:12 06.11.2021, 18:30
1145

Son dönemde neredeyse her ürüne gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar ay sonunu getirmek kılı kırk yarıyor. Düzce’de köyler başta olmak üzere binlerce hane sobayla ısınırken yüksek oranlarda artan kömür fiyatları da vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Kömür aldı başını gidiyor

TÜİK tarafından açıklanan fiyatı en çok artan ürünler listesinde son iki ayda ilk sıralarda yer alan kömür döviz kuruna bağlı olarak eylülde yüzde 42, ekimde ise yüzde 32 oranında zamlandı. Geçen yılın aynı dönemine göreyse fiyatlar2 katını geçti. 2020 kasımında bin 200 lira olan kömürün ton fiyatı bu sene 3 bin 200 liraya kadar çıktı. Kömürle ısınmanın maliyeti artık doğal gazı da geçerken henüz sobaya girmeyen kömür cepleri yaktı.

Aylık en az 800 lira

85 liraya satın alınan 25 kiloluk bir torba kömür günde 2 kez yakılan bir sobaya idareli kullanılması durumunda ancak 3 gün yetiyor. Bu hesaba göre sobayla ısınan bir evin aylık kömür masrafı en az 850 lira oluyor. Bu durum zamlar nedeniyle geçinmesi iyice zorlaşan asgari ücretli bir çalışanın kış aylarında maaşının yaklaşık yüzde 30’unu kömüre harcamak zorunda kalması anlamına geliyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (6)
Semih 1 yıl önce
Yıllık 5 ton kömür yakıyorum köyde yaşoyorum kalorifer kazanı yanıyor geçen sene 1200 tl ye aşdığım kömir bu sene 3300 tl nasıl alayım geçen sene bile nakit avans çekip aldım bir sene taksidini ödedim.bu sene ne kömür alabildim ne bişey napacam bilmiyorum...
YAVUZ0881 1 yıl önce
Devlet nerde kim yapıyor bu zamları yoksa dış güçlermi yanılmadım
Emekli 1 yıl önce
Durmak yok sürünmeye devam.
vatandaş 1 yıl önce
tügvacılara yazık muhtaçlar.ekonomiyi kötülemeyin.kombiyi, porsiyonları kısın.onlara bakmamız gerekir.bayramda , resmi bayramlarda tatillerde memurluğa atanan tügvacılar rahat etsin.asgari ücretli çalışan vatandaş bayramda çalışsın.
Haydarcan 1 yıl önce
Kılıştaroğlu da sgk 'yı batırdı. Fötöcüleri, pkk' yı destekliyor. Demirtaşı destekliyor. Dış güçlerin kılıştaroğlunun oyunu bunlar
As Düzce 1 yıl önce
Abartıyorsunuz tezek daha uygun . Her şey yolunda giderken şimdide kömürü mü bahane ediyorsunuz.!
Yeni Sayımız