banner851

banner614

ÇALIŞMA HAYATINDA DEVRİM

Yeni yılla birlikte çalışma hayatına dair devrim niteliğinde uygulamalar hayata geçiyor. Hükümet bireysel emeklilikten arabuluculuk sistemine, vergi indiriminden kadroya kadar birçok alanda yeniliğe gidiyor. Yeni yılın ilk zam oranları da belli oldu. Trafik cezalarından yol geçiş ücretlerine yeni zamlar sürücüleri bekliyor.

banner619
Ekonomi 30.12.2017, 15:36 31.12.2017, 16:52
4107

Hürriyet'in heberine göre hükümet 2018 ile birlikte çalışma hayatında bir dizi yeniliğe gidiyor.

Çalışma hayatında devrim!
İşçi ve işveren arasındaki kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık izin, fazla mesai gibi anlaşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sistemi devreye girecek. Taraflar arabulucuya gitmeden dava açamayacak.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi, KOBİ, küçük esnaf ve belediye çalışanları için de devreye girecek. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım 1 Ocak'ta 50-99 arası çalışanı olan iş yerleri ile mahalli idareler ve KİT çalışanları için de geçerli olacak.
Vergi mükellefi olup, düzenli bir şekilde ödemesini yapanlar için yüzde 5 indirim fırsatı yolu 2018 ile birlikte açılacak. Mükelleflerden, geriye dönük 2 yıl içerisinde düzenli beyannamesini veren, vergisini yatıranlar yararlanacak.

31 Aralık 2017 itibarıyla süresi biten ilave istihdama prim ve vergi desteği 2018'de de devam edecek.

3 ve daha az çalışanı olan işyerleri eğer yeni bir işçi alırsa bu işçinin tüm maaş ve primleri 6 ay boyunca Hazine tarafından karşılanacak. Bu uygulama da 1 Ocak 2018 itibariyle başlayacak.

900 bin taşeron işçi kadroya geçerken, 4C'liler 4B'li olacak, mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 4 ay uzayacak. Ayrıca kamuya 110 bin yeni memur alınacak. 5 bin engelli kamu kurumlarında göreve başlayacak.

Trafik cezalarına yüzde 14,47 zam!
Yeni yılla birlikte trafik cezalarına yüzde 14,47 oranında zam gelecek. En düşük ceza kapasitesinden fazla yolcu alan ticari araçlara 85, 5 TL olarak uygulanacak. En yüksek ceza ise 17 bin 65 TL ile yetkisiz şekilde plaka basanlara uygulanacak. Zamlı tarifelere göre alkollü araç kullanana bin 2 lira, ehliyetsiz araç kullanana 2 bin 18 lira, seyir halinde cep telefonu kullanana 108 lira para cezası verilecek. Sahte plaka kullanmanın cezası ise 5 bin 942 lira olacak.

Köprü ve Otoyol ücretleri de zamlanıyor!
Yap işlet devret yöntemiyle yapılan Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri 2 Ocak'ta dolar kurundaki değişimden ötürü yaklaşık yüzde 7 oranında zamlanacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, bu iki köprünün dışındaki köprüler ve otoyol ücretlerine de enflasyon dikkate alınarak zam yapılacağını açıkladı.

Yorumlar (4)
ESNAF 4 yıl önce
SAOLASIN AK PARTİ HÜKÜMETİ ALDIĞIMIZ NEFESE PARA ALMASA BAĞRİ
Cakır 4 yıl önce
Kavşaklar ,trafik işaretleri ve tabalelarada bi düzenleme gelirse cok iyi olur.
Aâ yeni yıl gelmis 4 yıl önce
Oho hoşgeldiniz yeni yilimiz keşke gelirken zam poşetinizi markette unutsaydınız. Hep biz Mi unutacaz bikerede sen unut .Biz böyle yıl istemiyoruz sen bize güzelliklerle gel biz seni misafir odamızda agarliyalim.saka şaka hooossgeldin .
Nürettin 4 yıl önce
Karayoluyla taşımacılık yapanesnafındahaklarına