banner851

banner614

ÇALIŞMAYAN KADINA EMEKLİLİK

banner619

Bir işte çalışmayan ev kadınlarına 5510 sayılı yasa ile sigortalı olma şartı getirildi. Ev işleriyle uğraşan 12 milyon kadın var.

banner846
Ekonomi 25.04.2017, 12:26 25.04.2017, 17:20
9792
banner844
Kanuna göre; belli şartları sağlayan ev kadınları daha düşük primlerle isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı elde edebiliyor. Diğer bir deyişle başkasının yanında çalışmayan kadınlar için emeklilik mümkün. Peki nasıl? İşte detayları...

1 - Ev kadını sigortası için aranan şartlar neler?
Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca 18 yaşını doldurmak ve bir işyerinde çalışmamak şart.

2 - Ticari ve tarımsal faaliyette bulunanlar sigortalı olabilir mi?
Hayır. Ticari, tarımsal ya da mesleki faaliyetlerinden dolayı Gelir Vergisi’ne tabi olunmamalı.

3 - Başvuru nasıl yapılır?
Önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurulacak. Bir de kimlik fotokopisi gerekiyor.

455 LİRADAN BAŞLIYOR

4 - Sigorta hangi tarihten itibaren başlıyor?
İsteğe bağlı sigortalılık talep tarihini takip eden günden itibaren başlatılır.

5 - Ödenecek prim nasıl hesaplanıyor?
Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınlar, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32’si oranında prim ödeyecek.

6 - Ne kadar ödeme yapılacak?
Primin yüzde 20’si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası priminden oluşuyor. 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri arasında yatırılacak en düşük prim tutarı ‘455 lira’ olarak belirlendi.

7 - Sağlık hizmeti alabilir mi?
İsteğe bağlı sigortalı, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

BAĞKUR KAPSAMINDALAR

8 - Kadınlar bu primi yatırınca hangi sigorta grubuna dahil olacak?
Bu kapsamda yatırılan primler Bağkur kapsamında değerlendiriliyor. Normalde esnaf Bağkur için ayda 613 lira öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağkurlu olabiliyor.

9 - Ne zaman emekli olunur?
Bağkur kapsamında olan kadın sigortalılar 9000 gün prim ödemek zorunda. Ayrıca emeklilik için 58 yaşını doldurmak gerekiyor. Öte yandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde işçi olarak çalışma imkanı bulan kadınlar 9000 gün değil de 7200 gün üzerinden emekli olabilir.

10 - Daha az primle emeklilik mümkün mü?
Evet. Bugün isteğe bağlı olarak prim ödemeye başlayan kadınlar 5400 gün prim ve 61 yaş şartlarıyla yaş haddinden emekli olabiliyor. (Kaynak: Posta Gazetesi)
Yorumlar (11)
Burak 4 yıl önce
Zaten memlekette bir tek çalışana bir şey yok onun dışında herkes bir şeylerden nemalanıyor.
Duzceli 4 yıl önce
Çalışan insanlardan farkı yok bu nasıl emeklilik
Duzce 4 yıl önce
Onceden sadece baba çalışırdı bir ailede. Şimdi ise kari koca calismazsa herkes aç. Aradaki farkı görün. 1400 liraya bir ailenin gecinmesi mümkün değil. Aile bireyleri dağılmış durumda. Çocuk olsa kimse bakamayacak. Yazik durum kötüye gidiy
Hep yanlış işler 4 yıl önce
Ak parti kendi sonunu hazirliyor. Zengin daha da zengin oldu. İnsanlar ailece çalışmak zorunda bırakılıyor ama yine de gecinemiyor. Herkes borç batağında. Açlık sınırı altında maaş aliyor insanlar. Patronlar daha da zengin oldu.
Yeni Düzce 4 yıl önce
Yakın Türkiye siyasi tarihini incelemeni tavsiye ederim.Eskiden zengin ve fakir vardı şimdi orta direkte var. Hem ayrıca başka dünya ülkesinde ev hanımlarına hak tanıyan bir ülke varsa yazarsan bizde öğrenmiş oluruz.Ucuz muhalefet yapmayın
Lale elmss 4 yıl önce
Resmen dalga geçiyor bu ne ya onu oduyebilse kim alcak kime satcak şaka gibi Evet iste
umutsuz ev kadini 4 yıl önce
Memura verilen haklari devletimiz siradan vatandasa vermiyor nedense biz uc cocukla asgari ucretle calisirken esimiz bu kadar elisini nasil yapipta odemeyi yapariz prime ellerini vicdanlara koysunlar
umutsuz olma madam 4 yıl önce
..seni evde zorla tutan mı var?gir kpss ye memur ol.....başka bir ülkede yaşasak gerçekten komik bir ülke olacak..
Pnr 4 yıl önce
Ev hanımları bu paraları ödemeye gücü olsa böyle şeylerle bile uğraşmaz kim evde ek iş yapıp 455 lira kazanabiliyor.Şaşırtıcı yani
Ev hanımı 4 yıl önce
455 lira pirim ödicek ha o parayla cocuğuma harcarım ev hanımları bu şekilde mi emekli olucak
Yeni Düzce 4 yıl önce
Sadece eve asgari ücret giriyorsa diyecek söz yok ama günlük 1 paket sigaraya emekli olmak da çok olmasa gerek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın