banner851

banner614

“CEBİMİZDEKİ PARA ERİYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “oyunu bozalım çağrısı” üzerine başlatılan döviz bozdurma kampanyasını değerlendiren Düzce'de uzun yıllardır döviz bürosu işletmeciliği yapan Ragıp Gökesaoğlu, Amerika’daki seçimin ardından doların yükselişe geçtiğini belirterek vatandaşın cebindeki paranın her gün eridiğini ifade etti. Kampanyanın Düzce’de destek gördüğünü belirten Gökesaoğlu, hükümetin dolarla yapılan işlemlere sınırlama getirmesi gerektiğini söyledi.

banner619
Ekonomi 30.11.2016, 15:07 01.12.2016, 16:15
1334
“CEBİMİZDEKİ PARA ERİYOR”

Düzce’de uzun yıllardır döviz bürosu işletmeciliği yapan Ragıp Gökesaoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından doların artışının hızla devam etmesi üzerine başlatılan döviz bozdurma kampanyasını ve doların aniden yükselişinin ve bu yükselişin sebepleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Amerika’daki seçimlerden sonra yükselişe geçti”
Ragıp Gökesaoğlu doların şu an itibariyle 3.412 TL’ye aldıklarını, 3.421 TL’den de sattıklarını belirtti. Gökesaoğlu bu ani yükselişin sebeplerini ise şöyle anlattı: “Dolar Amerika’daki seçimlerden sonra yükselişe geçti. Dünyadaki ekonomik daralma ve dünyanın dolara olan talebinden dolayı yükselmeye başladı. Dolar şu an ciddi boyutta yüksek seviyelere ulaştı. Türkiye gibi ülkelerde yükselmesi çok büyük kayıplara neden oluyor. Cebimizdeki para her gün erimeye devam ediyor.”

“Hükümet dolarla yapılan işlemlere sınırlama getirmeli”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “dövizini bozdur” çağrısı değerlendiren Gökesaoğlu Türkiye’de tüm işlemlerin dolarla yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:
Tüm işlemlerimizi dolarla yapıyoruz. Bir yer kiralıyoruz, ihale açıyoruz, köprüden arabaları geçiriyoruz ve bunları dolar karşılığında yapıyoruz. Geç kalınmış bir çağrı. Cumhurbaşkanımızın verdiği bu tepkiye vatandaştan ilgi var. Dolarını bozdurmak isteyen ciddi boyutta bir kesim var.  Türkiye Cumhuriyeti’nde dolara bağımlılık çok iyi bir şey değil. Araba alacaksınız, dolar yükselince arabanın fiyatı yükseliyor. Aslında Türk Lirası’na geçişte geç bile kalındı. Dolarla yapılan işlemlere sınırlama getirilmesi gerekiyor. Hükümetin bu çağrısını desteklemek gerekiyor, diye düşünüyorum. Amerika’da biri öksürse Türkiye’de dolar çıkıyor. Dövizini satıyor diye insanları sömürmemek gerekiyor. O günkü değeri neyse o fiyattan alalım.”

“Kira sözleşmelerinin TL’ye çevrilmesi gerekiyor”
Gökesaoğlu çağrının Düzce’de de ilgi gördüğünü kaydederek şöyle devam etti:“Dün birkaç kişi ciddi boyutta dövizini bozdurmak için geldi. Özellikle bunu sosyal medya ve yapılan çağrı sebebiyle bozdurmak istediğini söyledi.  Düzce’de de çok büyük bir beklentiye girmemek lazım. Yılbaşı da geldi. Kira sözleşmelerini yaparken hükümetin TL’ye çevirmesi gerekiyor. Dolarla kiraya verenlerin pek işine gelmez ama hükümetin bu politikasına da uymak gerekiyor. Bu süreçte daha duyarlı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Tüm dünya devletleri kalkınmamamız için ellerinden geleni yapıyor”
Doların yükselip yükselmeyeceği konusunda yorum yapmanın çok zor olduğunu aktaran Gökesaoğlu; “Dünyaya ve Amerika’ya bağlı bu durum görüntü onu gösteriyor. Suriye’de de bir savaş veriyoruz. Tüm dünya devletleri kalkınmamamız için ellerinden geleni yapıyor. Bu mücadelede sağcı, solcu, a parti, b parti demeden hükümetin yanında olursak bir müddet bu yükselmeyi engelleriz.” diye konuştu.

Altın yatırımcılarına çağrı
Gökesaoğlu son olarak altın yatırımcılarına çağrıda bulundu:“Altın alırken işçilikli değil gram altın dediğimiz külçe altın alın. Her altın yatırım altını değildir. Eğer yatırım olarak alıyorsanız külçe altın alın daha mantıklı. Aksi takdirde zarar edersiniz”

Yorumlar (12)
vatandaş 5 yıl önce
önce bankalarda 100.00 $ üstü parası olanlar bozdursun sonra sade vatandaşın 3000-500 $ nı bozdurmaya sıra gelsin.bütün fedakarlık en düşük seviyede parası olan halk kesiminden isteniyor. Büyükler bozdursun $ euroyu bize örnek olsun.
Ben varım 5 yıl önce
Bir miktar param var. Düğün yapacam kısmetse. Banka da tl olarak duruyor. Benim param azalsın, yeterki ulke kazansın. Ben ıkı bilezik eksik yapar yine yaparım hayırlısıyla. Allah saglık versin. Kazanırım yıne. Yeterki devlet güclü olsun
Tabi tabi 5 yıl önce
Dolarla rusvet alanlarda bozduracakmi ki acaba ulkeye hayir olsun diye???
Fındıkçı 5 yıl önce
Fındığı satamadım ve dolar borç aldım fındık dahada düştü dolar uçtu.Üstelik fındık dolarla ihraç oluyor.Tövbe bir daha ak partiye oy yok benden
hay fındığına 5 yıl önce
al fındığınıda git...
x-men 5 yıl önce
Dolar daha çok yükselecek film yeni başladı.
ŞİRKETLERDE BİTER 5 yıl önce
ARKADAŞLAR ÇOĞUMUZ FABRİKALARDA ÇALIŞIYORUZ, HER NE KADAR BİZ MAAŞIMIZI TL OLARAK ALSAK DA BÜTÜN FİRMALAR ALIŞ SATIŞ İŞLEMİNİ DOLAR ÜZERİNDEN YAPIYOR, EE DİYECEKSİNİZ Kİ İŞTE BUNU SÖYLÜYORUZ BİZDE AMA SONUÇ NEGATİF OLMASI GEREKEN TÜRKİYE'YE HAMMADDE DOLAR ÜZERİNDEN GELİYOR ÖNCELİK BUNU GÜMRÜKTE TL ÇEVİRMEK GEREKİYOR. SONRAKİ İŞLEM MALİYETİNİ HESAPLARSIN DOLAR ÜZERİNDEN TL CİNSİNDEN SATIŞ YAPARSIN-BUNU YAPAN AZ DA OLSA FİRMALAR VAR BU FİRMALARDA GENELİKLE KOSGEBLE AÇILMIŞ VEYA ÇALIŞAN FİRMALAR BİR İKİNCİSİ DÜZCEDE MERKEZDE ADAM DÜKKANINI KİRAYA VERECEK DOLAR ÜZERİNDEN VERİYOR SANKİ BABASI DOLAR DOĞURMUŞ ARKADAŞ SENİN ANA VATANIN NERESİ AMERİKA MI? YOKSA TÜRKİYE Mİ? İÇİNDE MİLLİYETÇİLİK OLAN VARSA KENDİ RANTINI DÜŞÜNMEZ HEP BERABER NASIL BU İŞİ ÇÖZERİZ DİYE YOL YÖNTEM ARAR,AMA BU DEVİRDE BİZİM GİBİ DÜŞÜNENLER OLSAYDI TÜRKİYEM BU HALDE OLMAZDI KÖTÜ DEMİYORUM AMA OĞLUNUN BABASINA KAZIK ATTIĞI BU DEVİRDE İŞİMİZ ZOR. ALLAH SONUMUZU HAYIRLI ETSİN...
Duzceli 5 yıl önce
Seviyorum Ragıp abimi
üretim ekonomisi şart 5 yıl önce
Sorun dolarde euro da falan değil. Ülke olarak üretimimiz çok az. Sürekli dışarıdan ithalat yapıyoruz. Cari açık sürekli büyüyor. Bütün bunlar bize dövizin fırlaması ve ilave vergiler olarak geri geliyor. Bunun hükümetlerlede fazla bir ilgisi yok.Ülke olarak ihraç malı üretip satamadıktan sonra bu sorunlarla uğraşmaya devam ederiz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın