banner851

banner614

ÇELEBİ: GELİN BU ÇARPIK SİSTEMATİĞİ DEĞİŞTİRELİM!

banner619

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yılın ikinci yarısında yaklaşık yüzde 8,45 arttı, memur maaşları da aynı oranda yükseldi. Ancak bu durum memurları mutlu etmedi. Anıtpark Meydanı’nda toplanan Memur-Sen Düzce Şubesi üyeleri adına açıklama yapan Şube Başkanı Ömer Faruk Çelebi, zamlanan giderleri tek tek sayarak, “Memur maaşları enflasyona yenik düştü.” dedi. Ayrıca hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığına dikkat çekerek, “Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim!” çağrısı yaptı.

banner846
Ekonomi 05.07.2021, 15:32 05.07.2021, 17:53
2395
banner844

Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu. Buna göre; devlet memurları, toplu sözleşme ve enflasyon farkı dolayısıyla maaşlarını yüzde 8,45 zamlı alacak. 1.5 yılda gıda başta olmak üzere doğalgaz ve elektriğe gelen zamlarla kıyaslandığında artan oranı yetersiz bulan Memur-Sen üyeleri bugün Anıtpark Meydanı’nda toplanarak tepkilerini dile getirdi.

Enflasyon yükseliyor, maaşlar eriyor’

Açtıkları afişlerde ‘Enflasyon yükseliyor, maaşlar eriyor’ yazılarıyla yaşanan sıkıntılara dikkat çeken sendika üyeleri adına mikrofonu eline alan Memur-Sen Düzce Şubesi Başkanı Ömer Faruk Çelebi, “Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle yüzde 8,45’lik bir artış olmuştur. Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır.” dedi.

1.5 yılda artan giderleri tek tek saydı

2019 yılı ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararının üzerinden 18 ay geçtiğini anımsatan Çelebi, bu 18 ayda gerçekleşen artışları kalem kalem şöyle sıraladı:

Gerçekleşen enflasyon: Yüzde 24,28

Hedeflenen enflasyon: Yüzde 7,5

Memura verilen zam: Yüzde 11,40

18 ayda Dolar yüzde 46,05 arttı.

18 ayda Euro yüzde 54,50 arttı.

18 ayda Altın (Gr.) yüzde 71,33 arttı.

18 ayda Yağ (18 LT) yüzde 116,04 arttı.

18 ayda Elektrik (kr/kWh) yüzde 30,91 arttı.

18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) yüzde 23,68 arttı.

“Bu veriler maalesef memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor”

“Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor.” diyen Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık. Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir. Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil, reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim.”

Memurların taleplerini sıraladı

Sendika olarak memurların taleplerini aktaran Çelebi, son olarak şöyle konuştu:

“Ücretlere yapılacak artışın dışında, Türkiye’nin büyümesinde ve gelişmesinde en çok katkıya sahip olan kamu görevlilerine refahtan pay istiyoruz. Kamu görevlilerine, enflasyon kaynaklı yaşanan ekonomik kayıpların telafisi için en düşük devlet memuru aylığının yüzde 10’u kadar seyyanen zam yapılmasını; en düşük devlet memuru maaşının da yükseltilmesini istiyoruz. Kamuda asli istihdamın kadrolu olmasını ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak, personelin genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesini istiyoruz. Siyasi iradenin vaadi olan  3600 ek göstergenin sınıf ve unvan ayrımı yapılmaksızın yerine getirilmesini istiyoruz. Aile yardımının artırılmasını ve  emeklilere de ödenmesini istiyoruz. Memurlara da dini bayram ikramiyesi ödenmesini istiyoruz. Ek ödeme oranlarında artış istiyoruz. Derece-kademe sınırlandırılmasının kaldırılmasını istiyoruz. Temel insan haklarından olan grev ve siyaset hakkının verilmesini istiyoruz.”

Yorumlar (49)
Şems 3 hafta önce
ASLINDA FENA DA BIR İSİM OLMAZ;
AK-SEN!
(ŞAKACIKTAN SENDIKANIZ, HİZMETİ AYAĞINIZA GETİRİR. İTAAT ET RAHAT ET!)
Doğrucu 3 hafta önce
TEFE, TÜFE, FALAN, FİLAN, INYER,MİLAN...Hepsi sakaciktan, hepsi numara.
Asıl mesele; Körler ile sağırlar, birbirini ağırlar.
Arada memur da dolgu malzemesi.
Yaşasın iktidar-sendika dayanışması.
Memur mu? O da kim?
Serdar 3 hafta önce
Asıl soru şu; Yetkililer çalışanına bu muameleyi reva görürken Yetkili Sendika olduğunu car car bağıran
Memur-sen ne iş yapar?
Sendikacılik bu kadar mıdır yoksa?
(10-15 kişiyle bira araya numaradan basın metni okumak!!! Bunu yapmak için böyle bir olişum gerek li mi?
Cevap?????
Memur 3 hafta önce
Nedense söyledikleriniz hiç etkileyici deģil. Numaradan ancak bu kadar sahici olunuyor, demek ki.
Doğrucu 3 hafta önce
Hadi oradan, sizi gidi dümenciler! Senede bir numaradan 10 kisiyle ortaya çıkıp gevezelik yaparak milleti kandırmanın peşindesiniz. Ćalışanların değil, kendi makam ve istikbaliniz peşinde memuru sadecce sayıdan ibaret gòrerek geminizi yürütmenin peşindesiniz.
Ama memurum cebindeki ve icindeki yangın asla sizi ilgilendirmiyor. Buçuk Ali ve avanesi malesef meurun uzerinden menfaat devşirme hususnda tam bir profesyoneller.
KIZIL ELMA 3 hafta önce
EZANLAR SUSMAYACAK BAYRAKLAR İNMEYECEK AKILLI OLUN MEMURLAR
Tatar Ramazan 3 hafta önce
Hükümet yalaması sendika ve onun haklarını savunacagina inandığı üyeleri.
Sukredin. Reisiniz öyle diyo.
gümüş 3 hafta önce
TATAR SENİN NEYİ YALADIĞINI SÖYLEYEYİMMİ
ADAM... 3 hafta önce
PANDEMİ DE 2 SENEDİR OTURDUĞUNUZ YERDEN MAAŞ ALIYORSUNUZ AYIP BEE AYIP GÖZÜNÜZ DOYSUN ARTIK ... İŞÇİ N YAPSIN ASGARİ ÜCRETLE...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın