banner851

banner614

ÇIKIŞ YOLU ARANIYOR

Fındıkta yaşanan fiyat mağduriyeti üreticinin boynunu bükmeye devam ediyor. Kötü gidişata engel olamayan üretici birliklerinden, düşük fiyatlara "manidar" yorumu yapılırken, sorunu çözmesi için bu kez umutların yerli büyük şirketlere bağlandığı açıklamalara yansıyor.

banner619
Ekonomi 02.11.2016, 11:05
4457
ÇIKIŞ YOLU ARANIYOR
Karadeniz'in can damarı, Düzce'de de en önemli gelir kaynağı olan fındıkta istenen fiyatlar bir türlü oluşmadı. Rekolte azlığına bağlı olarak "Fiyatlar çok yüksek olacak" açıklamaları ile umutlanan üreticiler, 15 TL'yi mumla arar oldu. Geçen sezon sütten ağzı yanan yetiştiricilerin önemli kısmı, bu yıl fındığını emanete vermeye yanaşmazken, buna karşılık fiyatların 10.5 TL civarında çakılı kalmasına anlam veremiyor. Kendilerini temsil eden birliklerden mağduriyetlerinin giderilmesi için çıkar yol bekleyen üreticiler, devletin fiyata müdahale etmesi noktasında girişimlerde bulunulmasını istiyor. Tekelleşme ve emanete verilen fındığın fiyatı düşürdüğünü savunan ziraat odalarından ise son dönemde art arda büyük firmalara çağrılar yapılıyor.
"FINDIK FİYATLARININ BU SEVİYELERDE OLMASI MANİDARDIR"
Son olarak 2016 yılı için 468 bin ton olarak tahmin edilen fındıkta rekoltenin 420 bin tona inmesi üzerine bir açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Bu üretimde yüzde 35 düşüş demektir. Biz üretimde en az yüzde 30 gerileme görüleceğini vurgulamıştık. Bu şartlar altında fındık fiyatlarının bu seviyelerde olması manidardır. Üreticimizi muhakkak daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Uyarıları dikkate almayan ürününü emanete bırakan üreticimiz, diğer üreticilerimize de zarar veriyor. Bu kadar düşük rekolteye rağmen fiyatların artmadığını görüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi hem fındıkta yapısal sorunların çözmesi hem de fındık fiyatlarının üreticiyi tatmin edeceği, makul düzeye gelmesi noktasında devlet politikası olmak zorunda. Aksi takdirde bu tartışmaları yapmaya uzun yıllar devam ederiz. Olan sektöre ve Karadeniz çiftçisine olur. Karadeniz’den göçü de önleyemeyiz.” dedi.
"SİZİN İŞİNİZ SADECE MONTAJCILIK YAPMAK MIDIR?"
Yerli sermayeyi bu alana yatırım yapmaya davet eden Bayraktar, şöyle devam etti: “Büyük şirketlerimiz bu ülkede uyuyor mu? Niçin fındığa yatırım yapmazlar? Anlamakta güçlü çekiyorum. Karadeniz’de milyonlarca vatandaşımızın ekmek parası olan bu üründen para kazanmazlar da niçin bu ürünü yabancı firmaların tekeline bırakırlar? Sizin işiniz sadece montajcılık yapmak mıdır? Yabancı ülkelerden döviz ödeyerek getirdiğiniz yedek parçaları montaj yapıp satmak mıdır? Niçin hiç ithalat yapmadan işleyip dünya piyasalarına ihracat yapacağınız böyle bir ürüne yatırım yapmazsınız? Değerli işadamlarımız şunu iyi bilmeli ki, üreticimiz çocuklarını evlendirdiklerinde hazırladıkları çeyizleri sizlerin fabrikalarınızda üretip, satıp para kazandığınız ürünlerle oluşturuyorlar. Bu üreticinin sizin üzerinizde de hakkı var. Gelin hep birlikte Karadeniz çiftçisine sahip çıkalım. Milyonların sesine kulak verelim.”
Yorumlar (40)
düzceli findıkçı 5 yıl önce
vermeyin tüccara verecekseniz fabrikalara verin aracıyı ortadan kaldırın emanete fındık ver sonra da artmıyor diye yakın bak kardeşim emenete fındık verirsen ihtiyacı karşılamış olursun karşılayıncada hlilen artmaz ihtiyacın kadarını bozdur kalanı evin bi odasını kapat doldur oraya bak bakalım fındık ne oluyor boşyere ağlama nın sıslamanın anlamı yok kendimiz ediyuz kendimiz buluyoruz işte böyle fındıkçı kardeşim ..
Can . D 5 yıl önce
DEVLETIN FINDIKDAN BASKA ISLERI VAR BUNEYA YAT KALK FINDIK NEZAMAN ZAMLANACAK UCUZLASIN BIRDE BE HALKIMIZ UCUZ FINDIK YESIN BIDE BUNU DÜSÜNÜN HERSENE AYNISI ZAM ZAM BIDE YAZIN UCUZLASIN DEVLET BUNLARLA UGRASMAZ DÜNYANIN HERYERINDE BÖYLE BILMIYORSANIZ ÖGRENIN AK PARTIYE SUC BULMAYIN
Kudret ÇABUK 5 yıl önce
fındığın fiyatını artırmayan Borsalardır. Özellikle Düzce borsası tamamen üreticiyi yok saymaktadır.
Takipçi 5 yıl önce
Fındık bu rekolteye göre komple emanet verilse düşmez fiyatı rekolte 420 bin kardeşim.200 bin ton açık var. Can.d senin fındık dediğin 3 milyar dolar demek bu ülke için.
aydn 5 yıl önce
kenan beyin yazısı çok doğru katılıyorum fabrika emanete bırakılan fındığı geri ödemesi yapılacak olması ve ali çengiz oyunu devreyegirer dışardaki hiç fındıkla alakası olmayan insanlar yani tüccar dedikleri kişiler devreye girer gercekler böyle devam eder biz üretiçilerde hala bu düzeni anlayamadık ben anladım yaşım 49 yanlız babam yaşındaki amcalarımız yanlış yapıyorlar emanete fındık vermekle genç olan üretici arkadaşlarımızda 10 ay varken bu kişilerden para alıyorlar yani fındık yok para cepte ondan sorada bu kişilere tüccar deriz. ne neliy deriz
fındıkçı 5 yıl önce
bilgili bakanlık. tic borsası. fabrikacı , tüccar hepsı aynı halt
sizi gidi keyfçiler 5 yıl önce
yorumlara baktımda hepiniz suçsuz,suçlular: devlet,tüccar,italya,hükümet.verme kardeşim fındığı emanete ,virirsen böyle ağlarsınız.size hak bu 10.5 lira.
sessiz 5 yıl önce
Allah bu istede bi hayir koymustur parayi bulunca kendini unutan coook insanlar var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın