banner851

banner614

DEV YATIRIM DÜZCE’DEN UÇUP GİTTİ

2017 yılında, o dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü’nün büyük desteğiyle 1. OSB’de yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapan Sinbo, Düzce fabrikasındaki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Yatırımı başka bir şehre taşıyacak olan şirket yönetiminin bu kararı almasında geçtiğimiz yıl mayıs ayında fabrikada çıkan yangın sonrası yaşananlar etkili oldu.

banner619
Ekonomi 04.02.2021, 16:30 05.02.2021, 12:23
19152
DEV YATIRIM DÜZCE’DEN UÇUP GİTTİ

Beyköy beldesinde bulunan Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Sinbo Ahşap Ürünler Fabrikası’nın silo bacasında 14 Mayıs 2020 tarihinde çıkan ve büyük maddi hasara yol açan yangının ardından baş gösteren çekişme ortamı bugün gelinen noktada yatırımın Düzce’den uçup gitmesine neden oldu.

Her şey 14 Mayıs’ta çıkan yangınla başladı

O dönem Sinbo Fabrikası’nda yönetici olan İYİ Partili Düzce Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit’in  fabrikada çıkan yangının büyümesinden Düzce Belediyesi’ni sorumlu tutması, Başkan Faruk Özlü ile karşı karşıya gelmesine zemin hazırlamıştı. Fabrikada yönetici olarak çalışan Özyiğit için 15 Mayıs’ta yatırımcıya seslenen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Ben olsam derhal görevinden alırdım.” çağrısı yapmıştı. Bu çağrının üzerinden çok geçmeden Özyiğit’in 31 Haziran itibariyle fabrika ile ilişiğinin kesileceği haberi geldi.

“Sinbo Düzce’den çekilme kararı aldı”

Henüz bu yaşananlar hafızalardan silinmemişken, Düzce sanayisini derinden etkileyecek bir haber geldi. 3 yılda Düzce’nin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Sinbo Ahşap Ürünler Fabrikası, yangın sonrası yaşanan süreçten duyduğu rahatsızlığı gerekçe gösterek, Düzce’den çekilme kararı aldığını duyurdu.

2017 yılının ortasında İstanbul ve Çorlu’da fabrikaları bulunan Sinbo, o dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü’nün büyük desteğiyle bütün fabrikalarını Düzce’de toplama kararı almış ve 1. OSB’ye yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

Fabrikadan açıklama: Üretime ülkemizin bir başka yerinde devam edeceğiz

Düzce’de siyasetçi ve idareciler arasında yaşanan çekişmelerden ve ortaya atılan iddialarında etkilenen şirket, fabrikayı Düzce’den başka ile taşıma kararı aldığını şöyle ilan etti:

“2017 yılında Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi' nde üretime başladığımız Sinbo Ahşap Ürünler Fabrikası ile ilgili sosyal medyada ve bazı basın-yayın organlarında yer alan iddialar üzerine bu açıklamanın yapılması zaruri olmuştur.

Bir dönem, şirketimiz çalışanı olan Oğuz Özyiğit 'in istifasını sunması ile birlikte İK Departmanımız, ilgili çalışanın iş performansını da dikkate alarak şirketimiz ile ilişiğini kesmiştir.

Sinbo markası ile ülkemizde 30 yıldır faaliyet gösteren, iştirakleri içerisinde olan Düzce ağaç işleme fabrikasını, yönetim kurulumuz tarafından sunulan vizyon ile öneriler doğrultusunda ülkemizin kaynaklarını daha verimli kullanmak, ticari faaliyetlerini bir adım ileriye taşımak üzere yeni iştirakleri ile ürün çeşit ve kapasitesini artırmaya ülkemizin bir başka yerinde devam edecektir.

Ülkemize verdiği istihdam katkısının yanı sıra ana üretim tesisine hizmet veren Kobiler ve son kullanıcıları ile büyük bir aile olan Sinbo markası, yönetim kurulu başkanımızın vizyonuyla aydınlattığı 2021 stratejisi ile Avcılar tesisinde hem elektrikli küçük ev aletlerine yeni seriler eklemeye, hem de ahşap işleme merkezinde ortak iştirakleri ile daha büyük kapasiteye ulaşmayı hedefleyerek ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya devam edecektir.”

HABER: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (17)
Selahattin 8 ay önce
Komik..
Abdullah kurt 8 ay önce
Yatırım yap diye sana organizenin engeniş ve engüzel parselini versinler bir dediginizi iki etmesinler ondan sonra hep istekler hep kaprisler. Yatırım yaptım diye Düzceyi esirmi alacaksın. Bizi sevdigin içinmi yatırım yapmıştın yoksa teşviklermi tatlı gelmişti. Badem biter adem gider taktigi yapıyorsun. Haydi güle güle. Biri gider beşi onu gelir.
Adsiz 8 ay önce
Silodaki yangınları hiç bir itfaiye söndüremez o tozun boşaltılması gerek bu da o tozu ordan tahliye eden firma ve sinboyu yönetenleri n suçudur
Eymen 8 ay önce
Ne yangını kardeşim adamlar maaşları veriyorlarmış duzceliler uyanık dedi şimdi Anadolu'ya gidiyor hikaye
Fabrika cakisani 8 ay önce
Oguz oz yigit iscileri haksiz yere isten atin isciler fabrikayla mahkemelik sinbo nun gitmesi duzceden sizin eseriniz baskalarina camur atmayin lutfen mahkemeyi isciler kazanmaya basladi cunku Allahin adaleti var sizin yoktu
öğretmen kemal 8 ay önce
tek kelime ile rezalet. çekememezlik sonucu firmayı kaçırtmak da tam akp ye yakışır bir hareket olurdu.
Murat Acar 8 ay önce
Fuzuli yere gidiyor yolu açık olsun
Çokta ahım şahım bir yer değil...
Şampiyon 8 ay önce
Bacayı söndürecek itfaiye aracı olmazsa adamda kaçar gider birader haklı mı haklı. Birdaha bacası tutuşunca söndürme garantin yok niye bu riske girsin hem siyasiler birbirini tepeliyor en mantıklısı usulca kaçmak demişler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın