banner851

banner955

DEVLET DESTEĞİNİN TOPLAM MİKTARI AÇIKLANDI

Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (DESKKOP) Başkanı Ertan Taşlı’nın katıldığı bir kongrede, yuh sesleri arasında yaptığı konuşmada, kooperatife mal etmeye kalktığı Kovid-19 salgınında zarar gören esnafa yönelik devlet desteğinin miktarı açıklandı. Ticaret Bakanlığınca, salgında işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere gelir kaybı ve kira desteği olarak geçen yıl toplamda 4 milyar 304 milyon lira hibe verildi.

Ekonomi 20.03.2022, 16:30
2862
DEVLET DESTEĞİNİN TOPLAM MİKTARI AÇIKLANDI

Düzce’de pandemi döneminde üye oldukları odalardan destek göremeyen ve hiçbir hizmet alamayan esnafların ‘Artık sizi o koltuklarda görmek istemiyoruz’ dediği başkanlardan biri olan Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (DESKKOP) Başkanı Ertan Taşlı, geçtiğimiz günlerde desteklediği adayın kazanması umuduyla katılıp hüsrana uğradığı Berberler ve Kuaförler Odası seçimlerinde kürsüye çıkıp yaptığı konuşmada, devletin karşılıksız bir şekilde esnafa sağladığı pandemi desteğini kooperatif vermiş gibi lanse etmeye kalkmıştı. Bu duruma sessiz kalmayan salondaki yüzlerce esnaf hep bir ağızdan ‘yuh’ladıkları Taşlı’yı kooperatif gibi önemli bir koltukta esnafa kolaylık sunamamakla itham etmişti.

Taşlı’nın kooperatif adına sahiplenme girişiminde bulunduğu Kovid-19 salgınında zarar esnafa devlet tarafından verilen gelir kaybı ve kira desteğinin toplam miktarı açıklandı.

Türkiye'de Kovid-19 salgınında işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin desteklenmesi amacıyla geçen yıl 4 milyar 304 milyon 842 bin lira hibe verildi.

Ticaret Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, destek ve teşvik paketleriyle iş dünyası, ticaret erbabı, KOBİ, çiftçi ve esnafın, salgının olumsuz etkilerinden en az hasarla çıkmaları amaçlandı.

Ticaret Bakanlığı, geçen yıl salgın nedeniyle işleri zarar gören esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin desteklenmesi amacıyla 4 milyar 279 milyon 583 bin lira gelir kaybı, 359 milyon 647 bin lira da kira desteği sağladı.

Bu desteklerden 1 milyon 288 bin 568 esnaf ve tacir yararlanırken, toplam destek tutarı 4 milyar 304 milyon 842 bin 632 lira oldu.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince, 1 Ocak-31 Aralık 2021'de ise esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi imkanı da sağlandı. Bu kapsamda 31 Aralık 2021 itibarıyla kredi bakiyesi mevcut olan esnaf ve sanatkar sayısı 1 milyon 166 bin 482'ye, kredi bakiyesi ise yaklaşık 77 milyar 524 milyon liraya ulaştı.

Yorumlar (5)
ŞEMSİYE 7 ay önce
at hırsızı kendı yandaslarına kefılsız gercek esnafa kefıllı kredı bı de bı bakın bakayım 1 ay lık esnafa nasıl krdı vermıs bız ıstesek 6 ay dolmadan yok olmaz senı gıdı senı ALLAH CC SORACAK SANA
Tatar ramazan 7 ay önce
Öyle Yuh muh demekle olmaz.
Sandık geldiğinde oyuna sahip çık. Mührü muhalefete bas.
Can uysal 7 ay önce
Yorumları yayınlama cesareti olmayan editör sanada günaydın
Torpilci 7 ay önce
Allah cc sizin gercek yüzünüzü düzceye göstersin
Esnaf 7 ay önce
Sanki bizim için bir çaba yaptınız. Kimin kime ne yaptıgı biliniyor sayın başkan
21
parçalı bulutlu