banner851

banner955

DOLARDAKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN YÜZDE 20 ZAM YAPMIŞLAR

"Kur Korumalı TL mevduat" sisteminin devreye alınmasıyla günlerce rekor üstüne rekor kıran dolar 11 liranın altına kadar düştü. Öte yandan vatandaşlardan gelen bu düşüşün fiyatlara yansımadığı şikayetlerinin ardından denetimler sıkılaştırıldı. Ürün alış fiyatları artmamasına rağmen bazı ürün gruplarında yüzde 20'leri aşan oranlarda sebepsiz yere zam yaptığı tespit edilen A101, Bim, Şok, CarrefourSa ile Metro marketlere idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Ekonomi 26.12.2021, 11:23
4873
DOLARDAKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN YÜZDE 20 ZAM YAPMIŞLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Kur Korumalı TL mevduat" sistemini duyurmasıyla rekor üstüne rekor kıran dolar, Türk Lirası’nın yüzde 40 değer kazanmasıyla 11 liranın altına kadar düştü.

Denetimler sıkılaştırıldı

Bu durumun ardından gözler kurdaki artışı gerekçe göstererek ürünlere fahiş zamlar yaparak vatandaşın cebindeki paraya göz dikenlere çevrildi. Dolardaki düşüşün raflara yansıması bir yana bazı ürünlerde zamların devam etmesi üzerine 81 ilde ilgili bakanlıklarca denetimler sıklaştırıldı. Fahiş fiyat artışları ve stokçuluk uygulamalarına yönelik denetim ve incelemelerde bulunmak üzere kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, cuma günü toplanarak yapılan denetimler ve vatandaş şikayetlerini masaya yatırdı.

5 markete ‘haksız zam’ cezası

Bazı ürün gruplarında yüzde 20'leri aşan oranlarda sebepsiz yere zam tespit eden Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu; A101, Bim, Şok, CarrefourSa ile Metro marketlere idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. Marketlerin beyaz et, kırmızı et, tavuk kanadı, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi ürünlerde alış maliyetleri artmamasına rağmen yaptıkları zam oranlarının ticareti bozucu ve vatandaşı mağdur edici faaliyet olarak değerlendirildiği belirtildi.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu haksız fahiş fiyat artışı yapan 5 büyük zincir markete idari para cezası uygulanmasına hükmederken, Kurul'un yönetmeliği kapsamında marketlere 14 bin 860 liradan, 143 bin 860 liraya kadar para cezası kesilmesi öngörülüyor.

Yorumlar (14)
düzceli esnaf 12 ay önce
ülker ve coco cola ya da bir el atın ticaret ahlakına uymayan zam yapıyor bu firmalar
Adnan 12 ay önce
Halka göstermelik iki üç reklam yapıyorsunuz. Her gün mahalle mahalle sokak sokak denetleyin bakalım. Halk taktir etsin sizi.
Murat tozan gümüşova 12 ay önce
Bune şimdi nası bi ceza bu adamlar bu paraları öğlene kadar kazanıyor zaten hiçte caydırıcı değil sizi daha ciddi olmaya davet ediyorum aksi halde sizdede bi sıkıntı olduğunu gösterir bu hareket
eko 12 ay önce
Milleti kötü durumda soyup sovana çeviren haksız kazanç sağlayan marketleri men edecen ki akılları başlarına gelsin marketler tamam anlamdığımız benzin elektrik dgaz zamları niye geri alınmıyo.enflasyonun baş sebeplerinden biride akaryakıt fiyatlarıdır
Madur 12 ay önce
Tamam da düşen dolara göre elektirik ,doğalgaz ,mazot ve benzin fiyatları da düşsün madem hadi hodri meydan
Gariban 12 ay önce
Düzcedeki yerel marketlerde ceza yazsınlar
cemil 81 12 ay önce
Bunlara para cezası yazmanıza gerek yok 1-2-ay ticaretten men cezası verdinmi asıl ceza odur.
garip gureba 12 ay önce
Yaklaşık iki senedir kazıklanıyor vatandaş. Nası yani sorun çözüldümü, peki vatandaşa faydası ne olacak. İki gün sonra gene zamlı satarlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız