banner851

banner614

DÜŞÜK FİYATI ELEŞTİRİLSE DE…

Fındık üreticisi düşük fiyatı nedeniyle sık sık eleştirse de bu sezon serbest piyasaya 542 bin ton kabuklu fındık indirildi. Düzce fındık satışı en fazla olan illerden biri oldu.

banner619
Ekonomi 13.07.2016, 10:02 13.07.2016, 10:51
2504
DÜŞÜK FİYATI ELEŞTİRİLSE DE…

 Karadeniz Bölgesi'nde 2015-2016 fındık sezonunda 10 aylık süre içerisinde üretici serbest piyasaya 542 bin ton kabuklu fındık indirdi. Fındık üretiminin yapıldığı 14 ilde bulunan ticaret borsalarının 'müstahsilden tacire satış' rakamlarına göre, 15 Ağustos-16 Mayıs tarihleri arasında üretici serbest piyasaya 542 bin 97 ton kabuklu fındık satışı gerçekleştirdi. Bu rakam 16 Nisan tarihinde 504 bin tondu. Rakamlara göre, üreticiden tüccara en fazla fındık satışı Ordu ve Düzce'de gerçekleşti. Ordu'da üreticiler 15 Ağustos-16 Mayıs tarihleri arasında tüccara 91 bin ton 618, Düzce'de ise 86 bin 451 bin ton kabuklu fındık satışı gerçekleştirdi. Ordu'da 16 Nisan tarihine kadar üreticiden serbest piyasaya indirilen fındık miktarı 87 bin 159, Düzce'de ise 79 bin 775 tondu.

HABER;S.KAŞKIR

banner844
Yorumlar (13)
nsm 5 yıl önce
bence millet refah ve para icinde yüzdügü icin satmistir findigini(!) hülloooog.
Gurbetci 5 yıl önce
Özel bir firmada calişiyorum ayrica findiģimizda var çalişmiş olduģum firma kuru gida ile ilgili ūretim yapiyor bu gidalarin içinde findikta var yillik 30 ton kirilmiş iç findik kullaniyoruz 9mm ile 11mm arasi aģirlikta ve bu findiģi dūzceden getirtiyor çalişmiş olduģum firma kilo başinada bu ūlkenin parasindan kilosuna 26 isvicre firangi ödūyor yani bizim paramiz ile 78 ytl yapiyor ben gurbetci vatandaş olarak milli gelirimizi bu şekilde çiftçimizin elinden 1 paket sigara parasina almalari gerçekten ūzūyor eziyeti olan ve maliyeti yūksek olan bu ūrūnū devletimiz neden içtenlik ele sahip cikmiyor deyil çikamiyor.
Fındık Dayanışma Platform 5 yıl önce
1) Rekolte açıklanması ile ilgili almış olduğunuz kararı hiçe sayanlara karşı herhangi bir yaptırım uyguladınız mı, uygulanacak mı?
2) San Dıego`dakı toplantıda yapılan “resmi” rekolte beyanı bilginiz dahilinde mi yapıldı?
3) Oradaki toplantıya katılımı manidar olan Vekiliniz kararınızın hiçe sayılmasına şahit olunca suç duyurusunda bulundu mu ?
4) Orada hazır bulunan Ulusal Fındık Konseyi ve Fındık Tanıtım Grubu üyelerinin seyahat ve konaklama masraflarının ulusal fon tarafından karşılandığı doğru mudur?
5) Ulusal Fındık Konseyi ve Fındık Tanıtım Grubu gibi kurumların sektördeki tüm paydaşların haklarını savunması gerekirken, San Diego toplantılarında üreticilerin çıkarlarını ciddi şekilde zedeledikleri halde bu kurumlara hâlâ vergilerle beslenen fondan kaynak aktarmaya devam edilecek mi?
6) Sonuçtan yola çıkarsak yüksek rekolte ve bu seneden yüksek devir miktarlarının gerek uluslararası platformlarda gerekse kasıtlı olarak Karadeniz bölgesinde aleni dile getirilmesi köylünün direncini kırmasına ve manipülasyonun başarıya ulaşmasını sağladığını söyleyebilir miyiz?
7) 2015 de beyan ettiğiniz rekolte tahmininden ve şu ana kadar yapılan müstahsil işlemlerinden den yola çıkarak bu yıla devir miktarının azami ne kadar olacağını düşünüyorsunuz? Yine bu konuda ihracatçıların beyan ettikleri 141 000 ton hakkında ne düşünüyorsunuz?
8) Bugün açıklanan resmi rakamlar ile İhracatçıların beyan ettikleri arasındaki farktan ötürü üreticinin kasıtlı zarara uğratıldığını söyleyebilir miyiz?
9) Manipülasyonla yaratılan zarardan ötürü tavrınız ne olacak, hangi yaptırımı kullanacaksınız?
10) Bu tür kayıpların tekrar yaşanmaması için herhangi bir planınız var mı?
11) Bu yıl yaşananlardan sonra hâlâ sağlıklı serbest piyasa şartlarından bahsedebilir miyiz?
12) Üretici ürünü para etsin diye felaketlere sevinir duruma gelmişse bu ülkede tarım politikasının varlığından bahsedebilir misiniz?
13) FTG başkanı Sayın Sevinç bizzat sizin açıkladığınız rekolteyi kabul etmediğini haftaya kendileri de rekolte açıklayacaklarını belirtmiştir. Bu saygısız hamleye karşı devletimizin müdahale alım kozunu kullanacak mısınız ?

Saygılarımızla.
AHMET 5 yıl önce
ARTIK BU SENE KİMSE EMANETE FINDIK VERMEZ FINDIK 2014 YILINDAKİ GİBİ TAVAN YAPACAK REKOLTE 468BİN ŞİMDİ OLACAKLARI TÜCCAR DÜŞÜNSÜN.
F.r 5 yıl önce
Esas bu sene görün siz nasıl para ediyo findukk olanın çoğu siyah küf vurmuş 350 bilene olmicak rekolte
Haso 5 yıl önce
Mayısa kadar iyi dayandı millet mayısta çözüldü.ama esas direniş bu yıl olur.hem direniş hem fındık yok 25-30 olabilir fındık
Nazım 5 yıl önce
Rekolte 468 daha bunun küfü var sıcağı var.68 zaiyat olur kafadan.fınduk 25 olur çünkü 2014 den daha az
O.b 5 yıl önce
Bu sene kimse satmaz bu rekolteyle.herkes 20 diyor artık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın