banner851

banner955

‘DÜZCE CİDDİ BİR ÜRETİCİ OLMA YOLUNDA…’

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında fındıkla ilgili ihracat sorusuna yanıt verdi. Türkiye’nin fındıkta hak ettiğini kazanamadığını belirten Bakan Muş, artık farklı ülkelerin de piyasaya girdiğini söyledi. Muş, piyasa fiyatlarıyla ilgili de yabancı firmaların spekülasyonuna dikkat çekerek, ‘Kimin kaça alıp sattığına karışmamız söz konusu değil’ dedi.

Ekonomi 16.12.2021, 14:10 16.12.2021, 18:04
1185

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak Türkiye’nin tek başına yüzde 70’inin ürettiği stratejik tarım ürünü fındıkla ilgili ihracat sorusuna yanıt verdi. Türkiye dışından yeni üreticilerin pazara girdiğini kaydeden Bakan Muş; Düzce, Sakarya ve Samsun’un da ciddi üreticilerden olma yolunda ilerlediğini kaydetti.

‘Fındıkta hak edilen getiriyi alamıyoruz’

Fındık ihracatında Türkiye’nin hak ettiğini alamadığını belirten Bakan Muş, “Türkiye'nin haricinde yeni üreticiler piyasaya giriyor. Ordu, Giresun bu anlamda çok zenginken artık Sakarya, Samsun ve Düzce ciddi bir üretici olma yolunda ilerliyor. Dolayısıyla Türkiye buradan hak ettiği getiriyi, maalesef istediğimiz neticede alamıyoruz. Almamız gerekiyor. Bu, yabancı şirketlerin spekülasyonuyla alakalı.” dedi.

‘Kimin kaça alıp sattığına karışmamız söz konusu değil’

Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisi olması hasebiyle üreticiden kaça alınıp kaça satıldığına karışmanın mümkün olmadığını söyleyen Muş, “Bunun yerli veya yabancı olup olmadığı fark etmez. Eğer arz taleple uyuşmayan bir şey varsa Ticaret Bakanlığı olarak bu, bizim gündemimize gelir. Türkiye serbest piyasa ekonomisidir, kimin kaça alıp sattığına karışmamız söz konusu değil ama arz talep dengesiyle izah edilemeyecek bir durum söz konusuysa ve bu spekülatif bir şeyse mevzuat gereği bizim alanımıza girer. O zaman yerli veya yabancı olduğuna bakmaksızın müdahale edebiliriz." dedi.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (7)
Köylü 12 ay önce
O zaman kimseye karışmayın. İşinize geldiği gibi değil halkın yanında olun.
yru 12 ay önce
taban fiyatını muhtarlık mı açıklıyor?
Cevap 12 ay önce
Acziyet içeren bir açıklama olmuş
Madur 12 ay önce
Tam bir bakana yakışır sözler vatandaşı İtalyanların ve tüccarın önüne yem niyetine attılar yazık bu millete yazık
Adnan 12 ay önce
Her yıl olduğu gibi üreticiyi tekele mecbur bırakan hükumet düşünsün. Elbet bir gün o sandık önümüze gelir. Halka yapılan ihanet hiç bir zaman unutulmaz.
Aa 12 ay önce
Soğan-ekmek yerin isterse dolar 50 olsun diyenler bitmeden olmaz.
Düzce li 12 ay önce
O zaman niye Marketlere denetim yapıyorsunuz
Yeni Sayımız