banner851

banner614

“DÜZCE'NİN EN BÜYÜK SORUNU İSKİ"

banner619

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, Tarım Bakanlığı istişare toplantısına katılarak, ilgili bakanlık nezdinde Düzce'nin beklentilerini sıraladı. Başkan Şahin, şehrin en önemli sorunlarından biri olarak Düzce Ovasında çivi çaktırmayan İSKİ'yi işaret ederek, Bakan Bekir Pakdemirli'den bu sıkıntının aşılmasında destek istedi.

banner846
Ekonomi 03.06.2020, 18:00 05.06.2020, 10:43
3390
“DÜZCE'NİN EN BÜYÜK SORUNU İSKİ"
banner844

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde 365 oda ve borsa başkanının da katılımlarıyla gerçekleşen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile istişare toplantısına katılarak bölge üreticilerinin taleplerini aktardı.

Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada; “Düzce’de en önemli sorunlarımızdan biri İSKİ sorunu. Bu konuda sayın bakanımızdan destek istiyoruz. İSKİ kısıtlamaları ve uygulamaları dolayısıyla sanayicilerimiz sorunlar yaşıyorlar. Konuların çözümü noktasında sayın bakanımız da bizlere destek olursa daha hızlı sonuçlar alabiliriz. Bunun haricinde Organize Sanayi Bölgelerimizin genişletilmesi amacıyla, sanayiye uygun arazilerimizin tahsisleri noktasında da sayın bakanımızın Düzce’ye destek olmasını rica ediyoruz. Tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgelerinin, bölge ve illere göre öne çıkan tarımsal ve hayvansal bitkisel ürünler bazında yaygınlaştırılması, bu ürünlerin hammadde girdisi olarak kullanılabileceği sanayi sektörlerinin tespiti için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iller bazında bir master plan oluşturulması, Düzce’nin organik tarım ihtisas bölgeleri konusunda pilot bölge olarak ilan edilmesi ve gerekli çalışmaların başlatılması, maliyetleri düşürücü ve verimliliği arttırıcı modern tarım teknikleri için çiftçilerin eğitilmesi, ortak girişimlerin teşvik edilmesi, bu konuda çiftçilere bir bölümü geri ödemesiz, diğer bölümü düşük faiz ve uzun vadelerde kredi imkanı sağlanması, tarım sektöründe kullanılan enerji maliyetlerinin düşürülmesi, arazi büyüklüklerine göre değil, üretilen ürün miktarı bazında destekleme ödemeleri sisteminin çalıştırılması, Orman ürünleri sanayicileri olarak e-ihaleyi onaylıyoruz. Fakat uygulamasından kaynaklı bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Örnek ihale başlar başlamaz bir saatlik süre bizlerin boşuna zaman kaybına neden olmaktadır. Bu süreyi minimum zamana indirebilir, açık artırmalı eski ihale sisteminde olduğu gibi, ihale söz konusu olan partinin , ihalesine başlanan her partinin süresinin 2 dakika yapılmasını ancak süre başlar başlamaz aralıksız pey verilmesini , pey verilmeyen belli süre aralığında (örneğin 5 saniye) partinin en yüksek pey verilmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde son saniyede olan pey artışları haksız rekabete sebep vermektedir. Partinin kime kaldığı satışı tamamen şansa kalmaktadır. Partiye teminat yatıranların ve artırım yapanların şeffaflık açısından ekranda isimlerinin görülmesini talep ediyoruz. İsteyenlerin teminat yatırma işlemlerini elektrik kesintisi ve internet yoğunluklarından dolayı bir gün öncesinden yapılmasını talep ediyoruz.” ifadelerine yer vererek üretici ve sanayicilerin taleplerini Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye aktardı.

Tüm oda ve borsalardan gelen talep konuşmalarını dikkatle dinleyen Bakan Pakdemirli, bakanlık nezdinde çözülmesi muhtemel konular konusunda hızlıca adımlar atacaklarını ve kamuoyu ile kısa sürede paylaşacaklarını ifade etti.

Yorumlar (7)
Mustafa 1 yıl önce
Birinci sınıf tarım arazilerini sanayiye açıp, düzceyi Gebze dilovasına benzetmeye senin gücün yetmez, öyle oturduğun yerden ahkam kesme, gelde büyük melendeki pisliği gör
ahmet telli 1 yıl önce
duzcenın en buyuk sorunu hızlı tren duzcenin tek cıkısı hızlı tren
Boşver 1 yıl önce
En azından yatırımlar başlayıncaya kadar engel olmaması lazım...sayın başkana herkesin destek vermesi lazım....
kemal kaya 1 yıl önce
simdiye kadar sesiniz cıkmıyordu istanbulu kaybedınce konusmaya basladınız
Rıfkı 1 yıl önce
Paramız vardı ki ithal ediyorduk tarım ürünlerini. Ne oldu şimdi bakanımıza sordunuz mu
Seksen1 1 yıl önce
Bence Düzce'nin sorunu sizlersiniz. Parası olanın adam yerine konması!! fakat o kazancı nasıl elde edildiğinin sorgulanmaması. Düzce'yi değil kendi menfaatlerinizi düşünüyorsunuz. Güçlü kim ise onun istediği şekilde düşünüp doğru olanı yapmaktan korkuyorsunuz. Bu anlaşma yapılırken siz hangi görevdeydiniz?
DÜZCELİ 1 yıl önce
Düzce kimlere kaldı tarım kim senin gibiler kim haspel kader orada seni oturtturuyorlar sat telefonunu otur aşağıya ticaret sanayi tarım sana kalmadı bedavadan para kazanıyorsunuz zamanda zaten bu zaman emek sarfetmeden istihdam yaratmadan.