banner851

banner614

DÜZCE PİLOT İL

banner619

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker lisanslı depoculuk konusunda fındık üreticilerine müjdeli haber verdi. Bakan Eker, fındıkta Düzce ve Ünye'de pilot uygulamaya bu sezon başlanacağını söyledi.

banner846
Ekonomi 15.04.2012, 10:23
138
DÜZCE PİLOT İL
banner844

Ulusal Fındık Konseyi 2009-2011 yılları arasında uygulanan fındık stratejinin sona ermesinin ardından 2012 yılı uygulanacak strateji öncesinde, Bakan Eker'i ziyaret ederek sektörle ilgili konseyin görüşlerini içeren rapor sundu. Üretici, ihracatçı, sanayici, ziraat odaları ve borsa temsilcilerinin bulunduğu görüşmede, Düzce ile Ünye'de kurulacak olan lisanslı depolar sayesinde ürünün kaliteli bir şekilde muhafaza edileceği vurgulanarak, fındık piyasasına da dengeleyici etkisinin olacağı bildirildi.

Ulusal Fındık Konseyinin raporunun sektörü temsil etmesi bakımından önemli olduğunun altını çizen Bakan Eker, bu raporun ayrıntısıyla değerlendirileceği söyledi. Lisanslı depoculuk konusuna da değinen Bakan Eker, ilk defa hububatta 40 bin ton kapasiteyle hububatta lisanslı depoculuk uygulamasının başladığını belirterek, fındıkta da Düzce ve Ünye'de aynı pilot uygulamaya bu sezon başlanacağını söyledi. Lisanslı depo kurulacak yerleri belirlerken üretim, transfer, pazarlama ve ulaşım açısından en uygun yeri tespit etme amacında olduklarını dikkat çeken Bakan Eker, Türkiye'de TMO'nun en büyük ortağı olduğu bir şirketin depoculuk lisansı olduğunu, 7 şirketin de lisans için başvurduğunu belirtti.

Yorumlar (0)