banner851

banner955

‘DÜZCE’DE DENETİMLER YILBAŞINDAN SONRA DA SÜRMELİ’

Döviz kurlarındaki hareketliliğe bağlı olarak fahiş fiyat artışları nedeniyle ay sonunu zor getiren binlerce vatandaş, yılın bitmesine günler kala yine umudunu Milli Piyango’ya bağladı. Ancak her sektörde olduğu gibi şans oyunlarına da korsan eli uzandı. “Korsan biletlere milli piyango çıkmaz” uyarısı yapan esnaf konfederasyonu, biletlerin bayilik ruhsatı ve oda kaydı olan esnaflardan alınması gerektiğini bildirdi. Diğer yandan kaçak ya da sahte alkol üretip satanlara karşı güvenlik güçlerinin tetikte olması gerektiği vurgulanarak, Düzce’de hızla devam eden denetimlerin yılbaşından sonra da sürmesinin hayati önem taşıdığına parmak basıldı.

Ekonomi 18.12.2021, 16:45
1065
‘DÜZCE’DE DENETİMLER YILBAŞINDAN SONRA DA SÜRMELİ’

Yıllardır yeni yıl rutinlerinden biri olan Milli Piyango’ya bu sene özellikle istikrarsız fiyat artışları nedeniyle ekonomik zorluk çeken vatandaş daha çok umut bağladı. “120 milyonluk büyük ikramiye bana çıkarsa” hayaliyle bilet almayı kafasına koyan vatandaşlara TESK’ten önemli bir uyarı geldi. Piyasaya sahte Milli Piyango biletleri sunmaya kalkanlar olabileceğine işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, biletlerin güvenilir esnaftan alınması çağrısı yaptı.

“MİLLİ PİYANGO UMUTLARINIZ KORSANLAR YÜZÜNDEN SUYA DÜŞMESİN”

Vatandaşın Milli Piyango biletlerini kayıtlı esnaftan alması gerektiğinin önemine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: “Geliri düşenin, yeni evlat sahibi olacakların, okul kazanacakların, çocuğunu evlendireceklerin, kısacası tüm vatandaşın umut kapısı olan Milli Piyango ikramiye bu yıl 120 milyon TL. Herkesin iştahını kabartan bu rakam ve biletlere olan yoğun ilgi maalesef sahtekarların da iştahını kabartıyor. Korsan diye tabir ettiğimiz sahte bilet basan ve satanlara karşı vatandaşımız dikkatli olmalı. Korsan biletlere ikramiye isabet etmez. Etse de alan kişi parayı alamaz. Bu nedenle esnaf odasına kayıtlı ve bayilik ruhsatı olan esnafımızdan alınan biletler kaşe, damga gibi belirleyici özelliklere dikkat etmeli.”

“SAHTE İÇKİNİN BEDELİ ÖLÜM”

Yeni yıla girerken vergilerin yüksekliği sebebiyle maalesef yine sahte içki üreticileri ve buna bağlı ölüm haberlerinin arttığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hem üretene hem içene hem de devlete geri dönüşü olmayan zararlar veren sahte içkilerin üretimi yılbaşı yaklaşırken yine artıyor. Buna bağlı olarak maalesef ölüm haberleri de artıyor. Artık bu insan canına kast eden sahte alkol üreticilerine fırsat verilmemeli. Vatandaşımız esnaftan güvenilir ve bandrollü şişeleri tercih etmeli. 81 ilde devam eden zehir kod adlı operasyonlara emniyet güçlerimiz ara vermeden devam etmeli. En önemlisi bu operasyonlara vatandaşlarımızın da gördükleri duydukları zehir tacirlerini bildirmelerini rica ediyorum” dedi.

“SAHTE İÇKİDEN ÖLÜM HABERLERİ YİNE DUYULMAYA BAŞLADI”

Öte yandan ülkenin çeşitli illerinden gelen sahte içkiden ölüm haberlerinin üzücü olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her senenin belirli zamanlarında ülkemizin çeşitli illerinden sahte içkiden ölen kişilerin haberleri daha sık duyuluyor. Yine bu ay kısa zamanda 20’nin üzerinde ölüm haberi basına yansıdı. Maalesef insanların canına kast eden sahtekârlar yeni yıla girerken metil alkolden ürettikleri sahte içkileri piyasaya sürüyor. Orijinal şişelere sahte alkol ve sahte etiket yapıştırarak ya da doğrudan pet şişelerde bu zehirleri satıyorlar. Artık vatandaşlarımızın bu oyunlara gelmemesi, bu fırsatçıları tercih etmemesi lazım. Devletimiz sık denetimlerle litrelerce kaçak alkol ele geçiriyor fakat talep olduğu sürece yine bir yolunu bulup üretiyorlar. İnsan canı bu kadar kıymetsiz değil. Esnafımızdan bandrollü şişeler tercih edilmeli.” ifadelerini kullandı.

“DENETİMLER YILBAŞINDAN SONRA DA SÜRMELİ”

Sahte içkinin can sağlığına ek olarak devleti de büyük vergi kaybına uğrattığını hatırlatan Palandöken, “Belirli firmalar haricinde etil alkolün satışı tamamen yasaklanmasına rağmen birçok e-ticaret sitesinde, sosyal medya uygulamalarında bunun satışı yapılmaya devam ediyor. Bu ölüm tacirleri vatandaşın canına kast ederken aynı zamanda devleti de milyarlarca lira vergi kaybına uğratıyor. Öyle ki 2015 yılından bugüne kadar bu nedenle devletin 9 milyar lira civarında bir vergi kaybı var. Bu sahte, kaçak alkol üretip satanlara karşı tetikte olunmalı. Her ilde denetimler hızla devam etse de yılbaşından sonra da sürmeli. Vatandaşlarda şikayetten asla kaçınmamalı. Daha ucuz olması tercih sebebi olmamalı çünkü bunun geri dönüşü olmuyor.” şeklinde vurguladı.

Yorumlar (9)
Sevgi Bilir 12 ay önce
Vatandaşın ayın sonunu getirememesinin nedeni kur dalgalanması değil, beceriksiz hükümettir
Yorumcu 12 ay önce
Yılbaşı biletleri eskiden fetocuoere cikartilirdi şimdi siyasette yandaşlara çıkartılıyor boşuna paraniza yazık demiroreni zengin etmeyin
kumar saadet getirmez 12 ay önce
haram paradan hayır gelmez
T.C 12 ay önce
En buyuk korsan milli piyangonun basindaki hepsi somurduler talan ettiler ulkeyi bunda devletin cok buyuk sucu var yalansa yalan desinler oyle ben ak partiliyim herkes terorist gecsinler o isleri kim ne oldugu belli degil ulkede
hadi oradan 12 ay önce
yav he he
Yorumcu 12 ay önce
70 milyon çıkan adam parasını iktidarın vakfına verdi ne mubaerek adamlar var degilmi
Arar 12 ay önce
Hakikisini bile almak büyük ahmaklıktır haramdan kim ihya olmuş bir tane gösterin
cash81 12 ay önce
bilet almayın memleketi soyan tüpçüye para kazandırmayın
Vatandaş 12 ay önce
Normalde de çıkmıyor zaten. Ziraat bankasını dolandıran tüpçü bu millete paramı verir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız